۳ علامت عمده ای که نشان می دهند مرگ یک فرد قریب الوقوع خواهد بود

۳ علامت عمده ای که نشان می دهند مرگ یک فرد قریب الوقوع خواهد بود

علائم چند روز قبل از مرگ چیست؟ علائم بیمار در حال احتضار چیست؟ همه ما یک روز خواهیم مرد که هر کدام دلیلی مشابه خواهند داشت اما ما نام های متفاوتی برای آن ها انتخاب خواهیم کرد: سرطان، دیابت، سکته و ایست قلبی. در برخی از این موارد ابتدا یکی از ارگان ها از کار می افتد و سپس یکی دیگر از ارگان ها و به همین ترتیب پیش می روند تا فرد به اصطلاح می میرد. البته ممکن است این اتفاق به طور یک باره و کامل نیز صورت گیرد. در هر صورت بعد از مرگ دیگر همه مانند همه خواهند شد. اما اگر با دنیای پزشکی آشنایی داشته باشید، با علائم چند روز قبل از مرگ آشنا هستید.

علائم چند روز قبل از مرگ و حالات قبل از مرگ

در واقع، مرگ بیولوژی و نشانه های خاص خود را دارد که تشخیص قریب الوقوع بودن مرگ را آسان می سازد. اگر چه ممکن است روزها و هفته های منتهی به مرگ از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد اما ساعت های قبل از مرگ در بسیاری از بیماران شبیه هم خواهد بود. برخی از حالات قبل از مرگ مانند صداهای خرخر متوالی قبل از مرگ، تمایل شدید به تنفس و تلاش برای فرو بردن نفس و اضطراب پایانه ای به نظر دردناک و تقلاوار می رسند اما معمولاً برای شخصی که در حال مرگ است بسیار عذاب آور نخواهند بود. می توان این نشانه ها را با داروهایی کاهش داد و با پیشرفت های علمی و پزشکی به ندرت پیش می آید که کسی با حس شدید درد زندگی را ترک کند.

اگر چه تعداد بسیار کمی از ما تمامی علائم چند روز قبل از مرگ تجربه خواهیم کرد اما اکثر ما دستکم یکی از نشانه های زیر را تجربه خواهیم نمود:

۱- خرخر کردن قبل از مرگ

علائم چند روز قبل از مرگ و حالات قبل از مرگ

«قبرها پر از استخوان های پوسیده هستند، پر از خرخرهای مرگ بی کلام» (پابلو نرودا)

خرخر کردن یکی از حالات قبل از مرگ است. وقتی که بیمار دچار چنین حالتی می شود بدون دستگاه اکسیژن زنده نخواهد ماند. یک لخته خون در یکی از رگ های وی پدید آمده و به سمت پشت سرش بالا می رود و در نهایت جریان خون به سمت قسمتی از مغز که هوشیاری را در کنترل دارد متوقف می گردد. به همین دلیل فرد به دلیل عدم هوشیاری کامل برای سرفه کردن خواهد مرد.

به عنوان یکی از نشانه های روزهای آخر زندگی ، خرخر مرگ بعد از برداشته شدن لوله اکسیژن آغاز شده و تا مرگ فرد ادامه پیدا می کند. این صدا شبیه صدای تولید شده در هنگام دمیدن در لوله ای توخالی است که نوک آن در یک ظرف آب قرار داده شده است. زمان شروع این خرخرها تا مرگ فرد حدود ۱۶ ساعت تخمین زده می شود اما مرگ ممکن است زودتر از این نیز اتفاق بیفتد.

خرخر مرگ نشانه ی نارسایی در بلع است. در حالت طبیعی زبان به سقف دهان چسبیده و بزاق، مایع یا غذا را به سمت پشت سوق می دهد. زبان کوچک با مسدود کردن راه تنفسی از ورود مواد غذایی و نوشیدنی به مجراهای تنفسی مانند نای و بینی جلوگیری می کند. در فرآیند مرگ این حرکات با صداهای ناهنجار و زمان بندی های نادرست انجام می گیرد. در برخی از موارد زبان زودتر از موعد مقرر به سقف دهان چسبیده و بزاق را به سمت حلق سوق می دهد در حالی که زبان کوچک فرصت کافی برای بستن راه های تنفسی را ندارد. در برخی از موارد نیز این زبان کوچک اصلاً عمل نکرده و بزاق به طور مداوم وارد ارگان های تنفسی و به ویژه ریه ها می شود. در واقع خرخر مرگ تلاش ریه ها برای عبور دادن هوا از میان بزاق است.

برخلاف ناهنجاری و شدت صدای تولید شده به نظر نمی رسد که خرخر مرگ دردناک باشد.وجود خرخر مرگ ارتباط مستقیمی با نشانه های اشکال در سیستم تنفسی ندارد. برای کاهش نشانه های خرخر مرگ داروهایی به بیمار داده می شود که میزان تولید بزاق را کاهش می دهند. در مواردی صدای خرخر با روش های درمانی و داروها از بین می رود اما در واقع با این روش های درمانی کاری می کنیم که ناظران ترسناک بودن خرخر مرگ را حس نکنند و تاثیر چندانی بر وضع بیمار ندارد.

۲- اشتیاق به تنفس هوا و سختی در نفس کشیدن

علائم چند روز قبل از مرگ و حالات قبل از مرگ

«تو ای لمس شرور! چه می کنی؟ نفسم در گلویش گرفتار شده است» (والت وایتمن)

سختی در تنفش کشیدن از شایع ترین علائم چند روز قبل از مرگ به شمار می آید. سیگار کشیدن برای سالیان متمادی باعث می شود که بافت اسفنجی ریه ها به یک پاکت پلاستیکی موج زده تبدبل شود که در موقع بیرون دادن هوا روی سطوح آن روی هم آوار می شوند، چیزی شبیه این که سعی کنید تمام هوای داخل یک پلاستیک فریزر را با فشار دادن خالی نمایید. در چنین حالتی هوا در داخل کیسه ی پلاستیکی گیر می افتد.

اشتیاق به نفس کشیدن مانند کسی که در حال خفه شدن است احساس ناخوشایندی بوده و با مشکل در تنفس همراه خواهد بود. این حس یکی از نشانه های اصلی قریب الوقوع بودن مرگ است و پزشکان برای کاهش دادن آن تلاش می کنند.

برای تسکین این حالت از حالات قبل از مرگ معمولا از داروهای مخدر مانند مورفین استفاده می شود. برخی سوال می کنند که چرا داروی تجویز شده برای کسانی که به سختی و با درد تنفس می کنند دارویی است که درواقع تنفس را سرکوب می کند. شاید فکر کنید که این داروهای مخدر سختی در نفس کشیدن را افزایش می دهند.

برخی از محققان بر این باورند که سختی و رنج فرد در نفس کشیدن سخت از عدم هماهنگی بین تنفسی که مغز به آن نیاز دارد و توانایی ریه ها در متورم شدن و خالی شدن از باد نشأت می گیرد. داروهای مخدر این رنج را کاهش می دهند زیرا با فرو نشاندن اشتهای مغز برای هوا باعث می شوند که ریه ها توانایی تامین مقدار هوای درخواستی مغز را پس از کاهش داشته باشند. به عبارت دیگر این داروها سختی در تنفس را از بین می برند.

اما برخی دیگر نیز بر این باورند که مقدار مورفین مورد نیاز برای کاهش سختی در تنفس ممکن است تاثیر بسیار کمی بر روی توانایی نفس کشیدن در فرد داشته باشد. از آن جا که سختی در تنفس و درد قسمت های مشابهی از مغز را فعال می کنند، داروهای مخدر با خاموش کردن سینگال های درد مغز باعث برطرف شدن ظاهری مشکل در تنفس خواهند شد.

۳- اضطراب ترمینالی

علائم چند روز قبل از مرگ و حالات قبل از مرگ

«آرام به آن شب زیبا نرو» (دیلان توماس)

یکی از دیگر علائم چند روز قبل از مرگ فریاد زدن و اضطراب شدید است. ممکن است برخی از بیماران در حال مرگ از روزها قبل از مرگ فریاد بزنند:” در را باز کنید و بگذارید بروم. همین حالا. بازی احمقانه ای است. در را باز کنید”.

این داد و فریاد به زاری پسربچه ای می ماند که گم شده است. در صورت بروز چنین نشانه ای باید برای مرگ بیمار آمادگی داشته باشید. شعر معروفی می گوید:” مرگ یک هنر است، درست مانند هر چیز دیگری”. اضطراب ترمینالی به ندرت رخ می دهد اما مواجه با آن برای همراهان و نزدیکان بیمار بسیار سخت و دردناک است.

در چنین حالتی بیمار در حال مرگ به جای این که مرگ آرام و بی صدایی داشته باشد همواره جیغ زده و فریاد می کشد و سعی دارد از رختخواب بلند شود. عضلات بیمار در این حالت دچار گرفتگی و اسپاسم خواهند شد به طوری که انگار بدن فرد بیمار شکنجه می شود. دلایل فیزیکی متفاوتی برای این حالت قبل از مرگ وجود دارد از جمله نگه داشتن ادرار، کوتاهی نفس، درد و ناهنجاری های متابولیکی. داروهایی وجود دارند که این شرایط ناخوشایند را کاهش می دهند. البته در بروز چنین حالاتی نباید شرایط روحی و روانی و مسائل روحانی و غیرمادی را نادیده گرفت.

کسانی که شاهد این مورد از حالات قبل از مرگ هستند فکر می کنند که اضطراب ترمینالی در واقع پاسخ وجودی شخص به نزدیک شدن مرگ است. در واقع چنین حالتی عکس العمل اعضای درونی بدن به از بین رفتن حالت سکون بوده همانطور که در حالت به دنیا آمدن جیغ و داد می کنیم در هنگام ترک دنیا نیز این کار را خواهیم کرد.

منبع: nytimes
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲۵ نظر

ورود

 • مصطفی تیر ۵, ۱۳۹۶

  عکسا دردناک بود 🙁

 • عرفان آذر ۸, ۱۳۹۷

  این چیزا مرگ را ثابت نمیکند من کسی را میشناسم که همه این نشانه هارا داشت ولی زنده ماند هرچه قدر علم پیشرفت کند باز مرگ را نمیتوان پیشبینی کرد البته این حالت پر سرو صدا نشانه به جهنم رفتن ان فرد است و یعنی ان فرد بسیار گناه کار است در قران طبق روایات متعددی که میشناختم این سخنان را گفتم بس انقدر شر به مردم نگوید

  • سحر دی ۲, ۱۳۹۷

   پرودگار جهان انقدر عادل هست که تو عقلت نمیکشه که نظر بدهی کی گنهکار هست

  • سج اسفند ۲۵, ۱۳۹۹

   خخخ مرسی حاجی کلی خندیدیم..همه موقع مرگ دچار نارسایی تنفسی میشن و ۹۰ درصد موراد خرخر اتفاق میفته این دیگه چه چرتی بود گفتی؟

 • حسین دی ۱۸, ۱۳۹۷

  کاملا درست است دقیقا یکی از آشنایان ما این حالتو داشت

 • سما123 اسفند ۲۱, ۱۳۹۷

  دقیقا درسته عموی جوان من قبل از مرگ دقیقا همین حالات رو داشت و ما هی امید داشتیم خوب میشه سرطان داشت. در حالی که این ها علایم مرگش بودن

 • کبی اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸

  خدایابفریادمون برس.

 • شکیلا آذر ۱۵, ۱۳۹۸

  مادربزرگم حدود سه ماهه تو این حالته و نمرده?? فکش کاملا قفله و از روشکم لوله گذاری شده و غذا میخوره ، همه گفتن باید حلالش کنید تا بمیره ولی نمیتونم ببخشمش یه وقتایی میگه مار میبینم توهمای زیادی داره حدودا هفت ماهه زمین گیره فقط منتظرم بمیره از وقتی یادم میاد دردسر زندگیمون بوده حالم ازش به هم میخوره

  • فاطی بهمن ۲۳, ۱۳۹۸

   خجالت بکش
   ینی چی حالم ازش بهم میخوره
   همه ما انسانیم
   تو هم یه روزی به اون روز میفتی . دوس داری نفرینت کنن؟

 • امین بهمن ۶, ۱۳۹۸

  بهت حق میدم مادربزرگ پدری منم خییییلی با ما بد کرد الان نود سالشه ..نمیگم ببخشش ولی کاری ب کارشم نداشته باش نه نفرینش کن نه حلال مثل من

  • مهرداد اسفند ۴, ۱۳۹۹

   تا حالا به این فکر کردید من و شما و تمام مردم و اطرافیانمون تا صد سال دیگه همه زیر خاکند.

 • سینا بهمن ۱۲, ۱۳۹۸

  مادربزرگم شرایط ذکر شده را دارد و متاسفانه در حال تشدید شدن هست به نحوی که دیگر قادر به نگهداری در منزلش نیستیم.خیلی دوستش دارم همیشه برای مشکلاتم نماز و دعا میخواند.نبودش خیلی برایم سختههههههههه.قدر مادربزگ هاتون رو بدونین

 • اسیه تیر ۱۵, ۱۳۹۹

  مامان من خیلی حالش بده ولی هیچ کدوم ازاین علایمرونداره الان دوماه دم مرگ هستش دست وپاش لمس شده عاجز وناتوان شده استفراغ شدیدنمی تونه غذابخوره بدنش دردداره ۶۴سالش هست امابقران کسی رواذیت نکرده نمازخون هستش کلاسهای قران می رفت کاربه کارکسی نداشت تراخدازودقضاوت نکنید انسانها به خودی خودی بدنمی شن کسی هم که عاجز شدحتما گنهکارنیست می گن خداکسایی که دوس داره قبل مرگش اذیت می کنه تاپاک ببرتش پیشش

  • عباس تیر ۱۷, ۱۴۰۱

   شاید بنده خداچشم انتظار کسی هستش؛پدرخدابیامرز منم همین وضع رو داشت.

 • توفان خدایی تیر ۲۳, ۱۳۹۹

  با خوندن این نظرات متوجه میشید جهل ونادانی تا کجا پیشرفته که جوانهای ما اینقدر بی سواد خرافی باشند چطور انتظار داریم چندنفر زرنگ و فرصت طلب افسار ب این جماعت نزنند و هزار بلا سر این وطن نیارند ب امید اگاهی ملت

  • حسین بهمن ۲۲, ۱۴۰۰

   بابای منم موقع فوتش میگفت بورو درب رو باز کن اینا برن ‘همش بالاسرش رو نگاه میکرد با این که سواد نداشت قرآن از حفظ خوند ‘هیچوقت یادم نمیره موهای تنم سیخ میشه یاد اون موقع میفتم

 • توفان خدایی تیر ۲۳, ۱۳۹۹

  اطلاعات بسیار مفیدی بود سپاس

 • amir شهریور ۲۰, ۱۳۹۹

  من اومدم ببینم علائمشو ندارم زود تر بمیرم راحت شم، مثل اینکه ندارم ?، زودتر بمیریم راحت شیم از این زندگی سگی

 • ایرانی شهریور ۳۰, ۱۳۹۹

  متاسفم از دیدن این همه نظرهای کوتاه بینانه و غیرعلمی

 • محسن آذر ۸, ۱۳۹۹

  سلام
  قدر عزیزانتان را بدانید. من به تازگی پدر عزیزم را از دست دادم، ایشان کهولت سن داشتند. شش ماه آخر عمر شریفشان تقریبا همه روز به دیدارشان میرفتم با اینکه خودم در دهه پنجم زندگی هستم و فوت برخی اقوام و نزدیکان را تجربه کرده ام ولی فوت ایشان بسیار مرا متاثر ساخت و چیزهای تازه ای از مرگ و ارزش زندگی و مهربانی خداوند فهمیدم. پس از فوت عزیزان به هیچ وجه خلا بوجود آمده پر نمی‌شود،
  تا فرصت هست قدر یکدیگر را بدانید و محبت کنید پیش از آنکه دیر شود
  حرفهای ما ناتمام، تا نگاه میکنی دوباره وقت رفتن است
  در پناه مهر خداوند محفوظ باشید

 • احسان اردیبهشت ۱۵, ۱۴۰۰

  من باب احوالات مرگ نیازی به سخنان اندیشمندان خارجی نداریم.خودمون منابعی در اختیار دارن که مانند کوه نور هستن.اهل بیت رو که داشته باشیم هم در این دنیا و هم در اون دنیا برامون کفایت می‌کنه.و در کنارش مراقب باشیم دلی نشکنه و حقی رو به عمد نخوریم.تمام.
  دیگه نیازی به دانشمند و فیلسوف و محقق نداریم که در مورد مرگ چی گفتن یا چی میگن

 • میلاد تیر ۱, ۱۴۰۰

  آقا من دم صبح یه دفه توی خواب و بیداری قرار میگیرم و فک میکنم زیرخاکم و توی قبرم. بعد بیدار میشم دست به بدنمو سر وصورتم میزنم دور و برم رو نگاه میکنم میبینم زنده م. کلا چن وقته خیلی فکر مرگ و رفتن زیر خاک میاد توی ذهنم. هیچ گونه مواد مخدر یا قرص روانگردانی مصرف نمیکنم. سنمم ۲۹ ساله. یکی بگه دلیل این افکاری که ناخودآگاه میاد توی ذهنم چیه؟ آیا مرگم نزدیکه؟

 • سید علی سید زاده آبان ۲۸, ۱۴۰۰

  ببخش خواهر ببخش تا بخشیده بشی
  اگر عذابی باشد ان دنیا حتما خواهد کشید
  ببخشش مطمنم که خدا تو را خواهد بخشید

 • مالک اسفند ۱۶, ۱۴۰۰

  سلام،دوماه پیش همسر جوانم را از دست دادم،حالا من ماندم و خیام پسر هفت ساله ام، صبح در حالی که خواب بود دقیقا همین صدای خرخر داشت شش روز icu با اکسیژن .شبش تمام کرد آخه چرا ؟ ؟ ؟