طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه مخصوص عید نوروز + ویدیو

از شیرینی کشمشی تا شیرینی شکلاتی

طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه مخصوص عید نوروز + ویدیو

مدت کمی تا عید نوروز باقیمانده و بسیاری از افراد علاوه بر تمیز کردن کمد لباس یا برق انداختن شیرآلات منزل و کاشت سبزه سفره هفت سین، برای پذیرایی از مهمانان نوروزی خود، تهیه شیرینی خانگی برای نوروز در کنار یاد گرفتن شیوه های مدرن پذیرایی نوروز را در دستور کار خود قرار داده اند تا مهمانان سخت‌گیر و نکته‌سنج نوروزی را غافل گیر کنند. پخت شیرینی خانگی از نقطه نظر صرفه جویی در اقتصاد خانوار و همچنین اطمینان از سلامت محصول،  اهمیت زیادی دارد. از طرفی، همواره محصولات غذایی خانگی، باب طبع هر سلیقه ای بوده و سبک سنتی ایرانیان، با این روش سازگاری بیشتری دارد.در این مطلب طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه عید را برای شما آماده کرده‌ایم.

طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه برای عید نوروز + ویدیو

توجه داشته باشید که در روزهای پایانی سال به دلیل حجم گسترده تقاضا برای خرید شیرینی، نظارت خوبی بر کارگاه های تولید شیرینی صورت نمی گیرد و بعضا مشاهده می شود کهمعروف ترین شیرینی فروش های تهران و مراکز استان های کشور، به عرضه محصولاتی روی آورده اند که نه تنها تولید خودشان نیست بلکه نام و نشان تولید کننده و عرضه کننده و اصالت محصول مشخص نیست.

پس برای اینکه خود را در تیررس محصولات بی کیفیت و گران شب عید قرار ندهید، ۱۰ روش پخت شیرینی های کوچک خوشمزه  شب عید را در نظر داشته باشید. توجه کنید که شیرینی های خانگی عید نوروز، بهتر است کوچک، کم شیرین و با طرح ها و رنگ های گوناگون باشند. توصیه همیشگی  پزشکان برای شیرینی های عید، استفاده از شیرینی های کم کالری و کم شکر است.

طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه برای عید نوروز + ویدیو

طرز تهیه شیرینی کشمشی برای عید

شیرینی کشمشی یکی از انواع شیرینی ها بسیار پر طرفدار ایرانی است که مانند انواع کیک به همراه چای سرو می شود.

طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه برای عید نوروز + ویدیو

دستور پخت شیرینی کشمشی

مرحله اول

ابتدا کره و تخم مرغ را از یخچال خارج می کنیم تا هم دمای محیط شوند. در ادامه یک کاسه بزرگ انتخاب می کنیم و کره را به همراه پودر قند و اسانس وانیل به کاسه اضافه می کنیم و خوب مخلوط می کنیم تا یکدست شوند.

مرحله دوم

مخلوط کردن مخلوط کره، پودر قند و اسانس وانیل را باید در حدی ادامه دهیم که خمیری کرم رنگ به دست بیاید. پس از اینکه کار مخلوط کردن مواد به پایان رسید تخم مرغ را اضافه می کنیم و مجددا مواد را مخلوط می کنیم تا یکدست شوند.

طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه برای عید نوروز + ویدیو

مرحله سوم

در این مرحله آرد را دو مرتبه الک می کنیم، سپس کم کم به دیگر مواد اضافه می کنیم و در حین اضافه کردن آرد مواد را با دور کم همزن مخلوط می کنیم. آرد را با دیگر مواد فقط باید در حدی مخلوط کنیم که یکدست شوند.

مرحله چهارم

پس از اینکه آرد با دیگر مواد یکدست شد و مایه شیرینی آماده شد باید کشمش پلویی را به خمیر شیرینی اضافه کنیم. برای این منظور کشمش ها را تمیز می کنیم و اضافات شان را جدا می کنیم سپس به مدت ۲۰ دقیقه در آب سرد می خیسانیم.

مرحله پنجم

سپس به خمیر اضافه می کنیم و خیلی کم مخلوط می کنیم تا کشمش به تمام نقاط خمیر برسد. بهتر است فر را از ۱۵ دقیقه قبل با حرارت ۱۶۰ درجه سانتیگراد روشن کنیم تا زمان آماده شدن خمیر شیرینی معطل گرم شدن فر نشویم.

طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه برای عید نوروز + ویدیو

مرحله ششم

شیرینی کشمشی از انواع شیرینی هایی محسوب می شود که به سینی فر می چسبد برای همین باید از کاغذ روغنی در سینی فر استفاده کنیم. البته اگر کاغذ روغنی در دسترس نیست می توانیم سینی فر را با روغن جدا کننده کیک چرب کنیم تا شیرینی پس از پخت نچسبند.

مرحله هفتم

پس از اینکه سینی فر را آماده کردیم، مایه شیرینی را با قیف یا قاشق با فاصله داخل سینی فر قیف می زنیم. وقتی مایه شیرینی را داخل سینی قیف بزنیم کمی برجسته است و به مرور زمان خودش پخش می شود و نیاز نیست خودتان آنرا تخت کنید.

مرحله هشتم

پس از اینکه تمام خمیر را به صورت مرتب روی کاغذ روغنی قرار دادیم سینی را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در فر قرار می دهیم تا شیرینی ها آماده شوند. برای مطمئن شدن از پخت شیرینی ها نیاز نیست درب فر را باز و بسته کنید.

مرحله نهم

زمانی که اطراف شیرینی ها طلایی رنگ شد می توانید آنها را از فر خارج کنید. چون شیرینی کشمشی حالتی شکننده دارد و ممکن است خرد شود، صبر کنید تا شیرینی ها خنک شوند سپس اقدام به جمع کردن آنها کنید.

شیرینی کشمشی نرم و خشک

اگر تمایل دارید شیرینی کشمشی شما خشک باشد باید آرد شیرینی را کمی بیشتر بگیرید ، ضمن اینکه برای خارج کردن شیرینی ها از فر ، اجازه دهید اطراف شیرینی ها قهوه ای شود سپس آنها را از فر خارج کنید تا خشک شوند.

اما اگر می خواهید شیرینی کشمشی شما نرم باشد دستور بالا را به همراه اندازه های داده شده بدون کم و کاست انجام دهید. بهتر است برای اینکه شیرینی ها خشک نشوند یک کاسه آب جوش هم از قبل داخل فر قرار دهید.

شیرینی کشمشی بدون کاغذ روغنی

به دلیل اینکه شیرینی کشمشمی از شیرینی هایی محسوب می شود که به کف سینی فر می چسبد توصیه می شود که از کاغذ روغنی استفاده شود. اگر کاغذ روغنی در دسترس ندارید کافیست با روغن جدا کننده کیک سینی فر را چرب کنید تا شیرینی ها به سینی فر نچسبندند.

طرز  تهیه شیرینی شکلاتی مخصوص عید

شیرینی شکلاتی یکی از محبوب ترین شیرینی های در سراسر جهان است که با ترکیبات متنوعی درست می شود.

طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه برای عید نوروز + ویدیو

دستور پخت شیرینی شکلاتی

مرحله اول

برای تهیه شیرینی شکلاتی خوشمزه ابتدای کار شکلات تخته ای را به صورت ریز خرد می کنیم، سپس درون یک قابلمه مناسب می ریزیم و شکلات را روی حرارت غیر مستقیم بخار کتری بنماری می کنیم تا شکلات به طور کامل ذوب شود.

مرحله دوم

در این مرحله روغن مایع را به همراه آرد به شکلات اضافه می کنیم، سپس هم می زنیم تا مواد ترکیب و یکدست شوند. در صورتی که خمیر بدست آمده شل بود مجددا مقداری آرد به آن اضافه می کنیم و هم می زنیم.

طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه برای عید نوروز + ویدیو

مرحله سوم

در همین حین درون یک قابلمه جداگانه را با کاغذ روغنی می پوشانیم، سپس روی حرارت زیاد شعله پخش کن قرار می دهیم و اجازه می دهیم شعله پخش کن به مدت ۱۵ دقیقه روی حرارت بماند تا به خوبی گرم شود.

مرحله چهارم

در این مرحله خمیر شکلاتی را درون قیف ماسوره ای با سر ماسوره دلخواه می ریزیم، سپس درون قابلمه پایپ می کنیم. توجه داشته باشید این مرحله می بایست با سرعت العمل بالایی صورت بگیرد، در غیر این صورت خمیر سفت می شود.

مرحله پنجم

حالا روی خمیر های شکلاتی مقداری پودر پسته یا پودر بادام می ریزیم. در ادامه درب قابلمه را با دم کنی می پوشانیم و روی قابلمه قرار می دهیم، سپس حرارت را ملایم‌تر می کنیم و قابلمه را روی شعله پخش کن قرار می دهیم.

طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه برای عید نوروز + ویدیو

مرحله ششم

در این مرحله اجازه می دهیم شیرینی های شکلاتی به مدت ۱۵ دقیقه روی حرارت بمانند تا کاملا پخته شوند. پس از گذشت این زمان قابلمه را از روی حرارت بر می داریم و اجازه می دهیم شیرینی ها کاملا خنک شوند.

مرحله هفتم

در صورت تمایل برای تهیه شیرینی شکلاتی درون فر، ابتدا فر را با حرارت ۱۷۰ درجه سانتی گراد روشن می کنیم تا گرم شود. در ادامه شیرینی ها را درون سینی فر پایپ می کنیم، سپس سینی را به مدت ۱۰ دقیقه طبقه وسط فر قرار می دهیم.

مرحله هشتم

در نهایت پس از خنک شدن شیرینی ها، آنها را از کاغذ روغنی جدا می کنیم و درون ظرف مورد نظرمان قرار می دهیم. برای شکیل تر شدن شیرینی ها می توانیم مقداری شکلات ذوب شده با رنگ شیری روی آنها بریزیم یا آن را با پودر پسته یا گردو تزئین کنیم.

طرز تهیه شیرینی نخودچی 

شیرینی نخودچی یکی از شیرینی های ساده و سنتی ما ایرانی هاست که طرز تهیه آسانی دارد.

طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه برای عید نوروز + ویدیو

دستور پخت شیرینی نخودچی

مرحله اول

برای تهیه شیرینی نخودچی خوشمزه، ابتدای کار روغن جامد را درون یک کاسه مناسب می ریزیم، سپس پودر قند را درون الک ریخته و روی روغن الک می کنیم. در ادامه با دور تند همزن برقی مواد را مخلوط می کنیم تا بافت مواد یکدست و کرم رنگ شود.

مرحله دوم

در این مرحله درون یک ظرف جداگانه، آرد نخودچی را به همراه پودر هل ۲ مرتبه الک می کنیم، سپس مجددا مخلوط آرد نخودچی و پودر هل را درون الک می ریزیم و این بار روی مواد درون کاسه الک می کنیم، سپس مخلوط می کنیم تا خمیر یکدست شود.

طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه برای عید نوروز + ویدیو

مرحله سوم

توجه داشته باشید خمیر را زیاد ورز ندهید که روغن می اندازد. در ادامه خمیر را درون یک نایلون فریزر قرار می دهیم، سپس اجازه می دهیم به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت در یخچال استراحت کند. پس از استراحت، خمیر را از یخچال خارج می کنیم.

مرحله چهارم

در این مرحله پس از خارج کردن خمیر از یخچال، آنرا در فضای آشپزخانه قرار می دهیم و اجازه می دهیم خمیر هم دمای محیط شود. در ادامه روی سطح کار یک نایلون فریزر پهن می کنیم، سپس خمیر را روی آن می گذاریم، مجددا روی خمیر یک نایلون دیگر می گذاریم.

طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه برای عید نوروز + ویدیو

مرحله پنجم

حالا به کمک وردنه خمیر را به قطر نیم تا ۲ سانتی متر باز می کنیم. در ادامه فر را روی حرارت ۱۵۰ درجه سانتی گراد روشن می کنیم و اجازه می دهیم به طور کامل گرم شود. در ادامه آرد سفید را جلو دستامان قرار می دهیم.

مرحله ششم

در این مرحله کاتر را ابتدا درون آرد سفید می زنیم، سپس خمیر را قالب می زنیم، به همین ترتیب تمام خمیر را به شکل دلخواه قالب می زنیم، سپس برای تزئین روی شیرینی ها از پودر پسته، پودر گردو، سیاه دانه و یا پودر خرفه استفاده می کنیم.

مرحله هفتم

در این مرحله یک کاغذ روغنی درون سینی فر قرار می دهیم، سپس شیرینی ها قالب زده شده را به کمک چاقو، آرام به سینی فر منتقل می کنیم، در ادامه سینی را در طبقه وسط فر قرار می دهیم و اجازه می دهیم شیرینی ها به مدت ۲۰ دقیقه بپرد.

مرحله هشتم

پس از گذشت ۲۰ دقیقه وقتی پخت شیرینی ها به پایان رسید، آن را از فر خارج کرده و صبر می کنیم تا در دمای محیط خنک شوند. در ادامه شیرینی ها را درون ظرف مورد نظرمان می چینیم و به همراه چای سرو می کنیم.

طرز تهیه شیرینی پالمیه 

شیرینی پالمیه یا پالمرز فرانسوی که به آن شیرینی هزارلای شکری هم گفته می‌شود، پوسته پوسته، سبک و ترد است که آن را بسیار جذاب و خوشمزه می‌کند.

مواد لازم

 • آرد   ۲ لیوان
 • کره   ۲۲۰ گرم
 • آب   نصف لیوان
 • نمک   نصف قاشق چایخوری
 • شکر   ۲ قاشق غذاخوری
 • روغن مایع   ۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه برای عید نوروز + ویدیو

دستور پخت شیرین پالمیه

مرحله اول

ابتدا کره را در دمای اتاق بگذارید تا کمی نرم شود.

مرحله دوم

آرد را یک یا دو بار الک کنید تا نا خالصی نداشته باشد بعد وسط آرد را گود کنید و نمک و نصف کره و آب را اضافه کنید و با دستان تمیز مواد را زیر و رو کرده و هم بزنید تا مواد خوب مخلوط شده و کاملا ترکیب شوند تا وقتی که خمیر درست شده از حالت چسبندگی در آمده و خمیر نرم و لطیفی حاصل شود بعد آن را در داخل کیسه فریزر گذاشته و به مدت یک ساعت در یخچال بگذارید تا استراحت کند.

مرحله سوم

بعد از زمان مقرر روی سطح تمیزی مقداری آرد پاشیده سپس خمیری روی آن باز کنید و باقی مانده کره ( باید کره کاملا سفت باشد) را روی خمیر رنده کنید یا می توانید با چاقوی تیزی در اندازه های کوچک برش بزنید.

طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه برای عید نوروز + ویدیو

مرحله چهارم

بعد خمیر را مجددا روی هم تا بزنید و با وردنه دوباره باز کنید (روش ورز دادن خمیر شیرینی هزارلای شکری با بقیه خمیر ها فرق می کند نباید با دست فشار دهید یا آن را بکوبید باید با وردنه باز کرده و مجددا روی هم بخابانید و سپس دوباره با وردنه باز کنید).

مرحله پنجم

خمیر را بعد از مخلوط شدن با باقی کره مجددا در درون کیسه فریزر بگذارید و به مدت یک ساعت در یخچال قرار دهید تا سرد شود. دو الی سه بار این کار را تکرار کنید یعنی وقتی خمیر سرد شد آن را با وردنه باز کنید و بعد در جهت های مختلف تا بزنید تا خمیر ضخیم شود و سپس با وردنه باز کنید. حداقل ۵ بار

در یخچال یک ساعت استراحت دهید و بعد بیرون آورده و با وردنه باز کرده و مجددا روی هم تا بزنید تا خمیر پوک شده و سبک گردد.

مرحله ششم

حال که خمیر هزارلا آماده شد آن را روی سطح تمیز با کمک وردنه به شکل مستطیل باز کنید و از هر دو طرف با سمت وسط تا بزنید.

مرحله هفتم

فر را روشن کنید و دمای آن را روی ۱۸۰ درجه سانتی گراد تنظیم کرده تا گرم شود.

مرحله هشتم

حال در ادامه از وسط مجددا تا بزنید باید وقتی از بالا به سطح مقطع خمیر نگاه می کنید شبیه گوش فیل باشد. این شیرینی به شیرینی گوش فیل نیز معروف است.

مرحله نهم

روی سطح را کمی با آب مرطوب کرده و شکر بپاشید سپس با چاقوی تیزی مانند شکل زیر خمیر تا زده را به صورت شکل رولت برش بزنید.

مرحله دهم

حال سینی فر را کمی با روغن مایع چرب کرده و خمیر های برش خورده و شکری شده را با فاصله در درون سینی فر بچینید و به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه با همان دما در داخل فر قرار دهید تا طلایی و پخته شود.

بعد از زمان مقرر شیرینی هزار لای شکری ما آماده شده سینی فر را از فر خارج کنید و کمی صبر کنید تا از حرارت شیرینی های هزار لای شکری کاسته شود و بعد میل کنید.

طرز تهیه شیرینی نارگیلی

شیرینی نارگیلی یکی از شیرینی های سنتی و قدیمی ایرانی است که معمولا برای پذیرایی در مجالس مورد استفاده قرار می گیرد

طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه برای عید نوروز + ویدیو

دستور پخت شیرینی نارگیلی

مرحله اول

برای تهیه شیرینی نارگیلی ساده ابتدا پودر نارگیل را به همراه شکر و نیمی از روغن مایع و نیمی از سفیده تخم مرغ داخل مخلوط کن یا میکسر می ریزیم و به خوبی میکس می کنیم تا مواد به طور کامل مخلوط شوند.

مرحله دوم

در صورتی که به میکسر یا مخلوط کن در دسترس نداشتیم، می توانیم مواد را دو مرتبه چرخ کنیم. غلظت مواد باید پس از مخلوط کردن در حل شله زرد باشد، در صورتی که مواد سفت بود مقداری سفیده تخم مرغ و روغن اضافه می کنیم.

طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه برای عید نوروز + ویدیو

مرحله سوم

مجددا مواد را مخلوط می کنیم تا به غلظت مناسب برسیم. در ادامه یک قابلمه را تا نیمه آب پر می کنیم و روی حرارت زیاد قرار می دهیم تا آب شروع به جوشیدن کند. حالا مخلوط مواد را درون یک کاسه فلزی می ریزیم.

مرحله چهارم

کاسه حاوی مواد را روی درب قابلمه قرار می دهیم تا با بخار آب گرم شود. حالا شروع به داغ زدن مواد می کنیم. داغ زدن یعنی اینکه مانند هم زدن حلیم با یک قاشق چوبی یا پلاستیکی مواد را به صورت مداوم زیر و رو کنیم.

مرحله پنجم

داغ زدن مواد را باید تا زمانی ادامه دهیم که وقتی کمی از مواد را بین انگشتامان لمس می کنیم، دانه های شکر را حس نکنیم. در ادامه باقیمانده روغن و سفیده تخم مرغ را به مواد اضافه می کنیم و با هم ترکیب می کنیم.

طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه برای عید نوروز + ویدیو

مرحله ششم

حالا مجددا مواد را داغ می زنیم تا کاملا یکدست شوند، زمانی که مایه شیرینی منسجم شد، آب لیمو ترش و وانیل را اضافه می کنیم، سپس کاسه را از روی بخار آب کنار می گذاریم. در ادامه فر را با دمای ۱۴۰ درجه سانتیگراد روشن می کنیم.

مرحله هفتم

پس از اینکه مایه شیرینی آماده شد، آنرا درون قیف می ریزیم، سپس درون سینی فر را با کاغذ روغنی نسوز و با کیفیت پوشش می دهیم. حالا مایه شیرینی را با چند سانتی متر فاصله روی سینی فر قیف می زنیم.

مرحله هشتم

برای اینکه روی شیرینی ها گنبدی نشود، دستمان را چرب می کنیم و روی شیرینی ها را صاف می کنیم، سپس در فر قرار می دهیم تا بپزند. حدود ۱۰ تا ۱۲ دقیقه زمان برای این شیرینی خوشمزه زمان نیاز است.

مرحله نهم

در صورتی که تمایل داشته باشیم روی شیرینی ها، مانند شیرینی نارگیلی بازاری ترک بخورد، در پایان پخت چند دقیقه گریل را روشن می کنیم. در نهایت شیرینی ها را از فر خارج کرده و صبر می کنیم تا خنک شوند، سپس در ظرف مورد نظرمان می چینیم.

طرز تهیه قطاب

قطاب یکی از انواع شیرینی های خوشمزه و پر طرفدار ایرانی است که اصالتا متعلق به شهرهای یزد و کرمان است.

طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه برای عید نوروز + ویدیو

دستور پخت قطاب ساده

مرحله اول

برای تهیه قطاب ساده و خوشمزه ابتدا تخم مرغ ها را درون یک ظرف مناسب می ریزیم و با همزن به خوبی مخلوط می کنیم تا از حالت لختگی خارج شوند. در ادامه ماست را به کاسه اضافه کرده و مخلوط می کنیم.

مرحله دوم

در این مرحله کره هم دمای محیط را به همراه بکینگ پودر و دارچین به کاسه اضافه می کنیم و به خوبی با دیگر مواد ترکیب می کنیم تا یکدست شوند. در ادامه آرد را روی مواد درون کاسه الک می کنیم و مخلوط می کنیم.

طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه برای عید نوروز + ویدیو

مرحله سوم

اضافه کردن آرد را تا زمانی که خمیری نرم و لطیف شکل بگیرد ادامه می دهیم. زمانی که دیگر خمیر به دست نچسبید، اضافه کردن آرد را متوقف می کنیم، سپس یک کاسه مناسب را چرب می کنیم و خمیر را درون آن قرار می دهیم.

مرحله چهارم

در این مرحله روی کاسه را با سلفون می پوشانیم و به مدت یک ساعت در فضای محیط قرار می دهیم تا خمیر استراحت کند. در همین حین مواد میانی قطاب را آماده می کنیم. پودر قند و پودر گردو را درون یک کاسه مناسب می ریزیم.

مرحله پنجم

حالا مواد را به خوبی با هم ترکیب می کنیم تا یکدست شوند، در ادامه پودر دارچین را به همراه گلاب اضافه می کنیم و با قاشق مخلوط می کنیم تا مواد حالت خمیری به خود بگیرند. در صورتی که مواد خشک بودند، می توانیم کمی بیشتر گلاب اضافه کنیم.

طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه برای عید نوروز + ویدیو

مرحله ششم

در این مرحله فر را با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد روشن می کنیم و اجازه می دهیم به خوبی گرم شود، سپس سینی فر را با کاغذ روغنی به طور کامل پوشش می دهیم. در ادامه خمیر را با وردنه به صورت یکدست با قطر ۲ تا ۳ میلی متر باز می کنیم.

مرحله هفتم

حالا با یک کاتر گرد یا دهانه لیوان خمیر را قالب می زنیم. در ادامه مقداری از مخلوط گردو و پودر قند در وسط خمیرها قرار می دهیم، سپس یک سمت خمیر را روی سمت دیگر آن بر می گردانیم و لبه های آنرا با انگشت فشار می دهیم.

مرحله هشتم

به همین صورت تمام خمیرها را آماده می کنیم و درون سینی فر می چینیم. در ادامه سینی فر را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه درون فر قرار می دهیم تا قطاب ها بپزند. توجه داشته باشید که قطاب ها نباید تغییر رنگ دهند.

مرحله نهم

پس از اینکه قطاب ها به طور کامل پختند، آنها را از فر خارج می کنیم، سپس اجازه می دهیم خنک شوند. در ادامه قطاب ها را درون پودر قند می غلطانیم و درون ظرف مورد نظرمان می چینیم. برای تزیین قطاب ها می توانیم از پودر پسته استفاده کنیم.

طرز تهیه  باقلوا 

باقلوای استانبولی یکی از انواع شیرینی های خوشمزه و پرطرفدار کشور ترکیه است که با طعم های متنوعی درست می شود.

طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه برای عید نوروز + ویدیو

دستور پخت باقلوا استانبولی

مرحله اول

برای تهیه باقلوا استانبولی خوشمزه ابتدای کار شهد باقلوا را درست می کنیم. به این منظور یک قابلمه مناسب روی حرارت ملایم قرار می دهیم، سپس شکر و آب را به همراه زعفران غلیظ دم کرده درون قابلمه می ریزیم.

مرحله دوم

حالا اجازه می دهیم شهد به مدت ۲۰ دقیقه بجوشد. در ادامه گاهی با برس سیلیکونی و آب اطراف قابلمه را تمیز می کنیم تا شکرک نزند. حالا جوهر لیمو یا آبلیمو را به شهد اضافه می کنیم که شهد شکرک نزند.

مرحله سوم

توجه داشته باشید که نیازی نیست شهد به غلظت برسد. پس از گذشت ۲۰ دقیقه حرارت را خاموش می کنیم، سپس اجازه می دهیم شهد خنک شود. در ادامه خمیر باقلوا را به اندازه قالب مورد نظر برش می زنیم و کره را ذوب می کنیم.

طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه برای عید نوروز + ویدیو

مرحله چهارم

حالا کف قالب را از کره آب شده با برس می مالیم، سپس خمیر باقلوا را درون قالب قرار می دهیم و مجددا از کره روی خمیر می مالیم. توجه داشته باشید اگر خمیر یوفکا مخصوص باقلوا انتخاب کردید ۷ لایه روی هم بچینید.

مرحله پنجم

در این مرحله روی هر لایه از کره آب شده بمالید. در ادامه برای مواد میانی ابتدا پوست گردو را جدا می کنیم، سپس مغز گردو را آسیاب می کنیم تا به پودر تبدیل شود. در ادامه یک کاسه مناسب انتخاب می کنیم.

مرحله ششم

حالا پودر گردو را به کاسه اضافه می کنیم، سپس پودر قند را الک می کنیم و به پودر گردو اضافه می کنیم. در ادامه پودر دارچین را به همراه پودر هل به مخلوط پودر گردو اضافه می کنیم، سپس مخلوط می کنیم تا مواد یکدست شود.

طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه برای عید نوروز + ویدیو

مرحله هفتم

در این مرحله از مخلوط پودر گردو روی خمیر باقلوا به صورت پخش می ریزیم تا روی خمیر را به طور کامل پوشش دهد، سپس با دست مواد را فشار می دهیم تا فشرده و منسجم شود. در ادامه یک خمیر باقلوا دیگر روی مواد میانی قرار می دهیم.

مرحله هشتم

حالا از کره ذوب شده با برس روی خمیر باقلوا می مالیم. در ادامه فر را روی حرارت ۱۹۰ درجه سانتی گراد قرار می دهیم، سپس اجازه می دهیم فر کاملا گرم شود. در ادامه خمیر را به اندازه و فرم دلخواه با چاقو برش می زنیم.

مرحله نهم

در این مرحله قالب را در طبقه وسط فر قرار می دهیم، سپس اجازه می دهیم باقلوا ها به مدت ۳۵ تا ۴۵ دقیقه بپزند، در آخر پخت گریل را روشن می کنیم، سپس اجازه می دهیم روی باقلوا ها طلایی و خوش رنگ شود.

طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه برای عید نوروز + ویدیو

مرحله دهم

حالا باقلوا را از فر خارج می کنیم، سپس شهد خنک را روی باقلوای داغ می ریزیم. در ادامه اجازه می دهیم باقلوا به مدت ۴ ساعت در دمای محیط بماند تا شهد به خرد باقلوا برود، سپس باقلوا را به مدت ۱۲ ساعت درون یخچال قرار می دهیم.

مرحله یازدهم

در نهایت پس از گذشت این زمان باقلوا را از یخچال خارج می کنیم، سپس روی هر یک از برش های باقلوا را با پودر پسته تزئین می کنیم. در پایان این شیرینی خوشمزه را در کنار چای داغ سرو می کنیم.

آموزش اصول شیرینی پزی مخصوص عید

طرز تهیه شیرینی نان برنجی

شیرینی نان برنجی که در شهر کرمانشاه خیلی مرسوم است یک شیرینی سنتی و ایرانی است که یکی از بهترین سوغات شهر کرمانشاه محسوب می شود و برای پذیرایی  به‌خصوص عید نوروز مناسب است.

طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه برای عید نوروز + ویدیو

دستور پخت شیرینی برنجی کرمانشاهی

مرحله اول

برای تهیه شیرینی نان برنجی خوشمزه ابتدا پودر قند و روغن را داخل یک کاسه مناسب می ریزیم و با همزن دستی یا برقی مخلوط می کنیم تا مواد سبک شوند، سپس زرده تخم مرغ را به همراه پودر هل اضافه می کنیم.

مرحله دوم

حالا مجددا مواد را مخلوط می کنیم تا با هم ترکیب شده و یکدست شوند. در ادامه آرد برنج را یک مرتبه الک می کنیم، سپس مجددا درون الک می ریزیم و روی مواد درون کاسه الک کرده و مخلوط می کنیم تا خمیر جمع شود.

طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه برای عید نوروز + ویدیو

مرحله سوم

در صورتی که خمیر حالتی پودری و خشک داشت، نگران نباشید، چون با اضافه کردن ۱ قاشق گلاب می توانیم خمیر را نرم و منسجم کنیم. در ادامه خمیر را درون سلفون می پیچانیم و در یخچال قرار می دهیم تا استراحت کند.

مرحله چهارم

زمان استراحت خمیر حداقل ۲ ساعت و حداکثر ۲۴ ساعت می باشد. پس از اینکه خمیر به خوبی استراحت کرد، فر را با دمای ۱۷۰ درجه سانتیگراد روشن می کنیم تا به طور کامل گرم شود، سپس سینی فر را با کاغذ روغنی پوشش می دهیم.

طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه برای عید نوروز + ویدیو

مرحله پنجم

در ادامه خمیر را از بین سلفون خارج می کنیم، سپس به اندازه یک گردو از خمیر بر می داریم و آنرا به صورت گرد شکل می دهیم. در ادامه خمیرها را به ترتیب درون سینی فر می چینیم و با چاقو یا چنگال روی خمیرها طرح ایجاد می کنیم.

مرحله ششم

البته اگر بخواهیم شیرینی ها طرح یکسان داشته باشند، بهتر است آنها را مهر کنیم. در ادامه سینی را درون فر قرار داده و اجازه می دهیم شیرینی ها به مدت ۲۰ دقیقه بپزند. در نهایت شیرینی ها را از فر خارج کرده و اجازه می دهیم خنک شوند، سپس در ظرف دلخواه می چینیم.

طرز تهیه شیرینی گردویی

شیرینی گردویی یکی از انواع شیرینی های خوشمزه و مجلسی ایرانی است که در عید نوروز می‌توانید آن را در منزل تهیه کنید.

طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه برای عید نوروز + ویدیو

دستور پخت شیرینی گردویی

مرحله اول

ابتدا نیمی از سفیده تخم مرغ را به همراه گردو، پودر قند و کی اسفنجی ساده خرد شده داخل مخلوط کن یا غذاساز می ریزیم و حدود یک دقیقه میکس می کنیم تا کاملا یکدست شود. پس از یک دقیقه باقیمانده سفیده تخم مرغ را اضافه می کنیم.

مرحله دوم

حالا مواد به حدی میکس می کنیم که مایه ای نرم و چسبناک به وجود بیاید. حالا مواد را به یک تابه مناسب منقل می کنیم و به مدت ۲۰ دقیقه روی حرارت بسیار ملایم به صورت رفت و برگشتی (مانند حلیم گندم نذری) با یک قاشق چوبی هم می زنیم.

طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه برای عید نوروز + ویدیو

مرحله سوم
پس از اینکه پودر قند حل شد و مواد روی حرارت روان شدند پودر کاکائو و ۱ قاشق غذاخوری روغن مایع اضافه می کنیم و به صورت متداوم مواد را هم می زنیم تا کم کم غلیظ تر شود. پس از ۲۰ دقیقه که مایه را روی حرارت هم زدیم حرارت زیر را خاموش می کنیم.

مرحله چهارم

حالا بلافاصله باقیمانده روغن مایع را به همراه سرکه سفید اضافه می کنیم. در ادامه مایه شیرینی را داخل یک ظرف در بسته می ریزیم و صبر می کنیم تا کاملا خنک شود و از حرارت بیفتد. پس از خنک شدن مایه شیرینی حالا آنرا با قاشق کمی مخلوط می کنیم تا یکدست شود.

مرحله پنجم

در این مرحله مایه شیرینی را داخل قیف می ریزیم و داخل سینی فر یک کاغذ روغنی قرار می دهیم. سپس روی کاغذ روغنی شیرینی ها را با اندازه دلخواه با کمی فاصله قیف می زنیم و سر شیرینی ها را با انگشت خیس شده صاف می کنیم.

مرحله ششم

فر را باید از ۲۰ دقیقه با حرارت ۱۷۵ درجه سانتیگراد روشن کنیم تا کاملا گرم شود، سپس شیرینی ها را به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه در فر قرار می دهیم تا بپزند. پس از پخت صبر می کنیم شیرینی ها خنک شوند سپس انها را داخل ظرف مورد نظرمان می چینیم.

طرز تهیه ۱۰ شیرینی خوشمزه برای عید نوروز + ویدیو

شیرینی گردویی در توستر

از ۱۵ دقیقه قبل توستر یا فر برقی را با حرارت ۱۵۵ درجه سانتیگراد روشن می کنیم تا کاملا گرم شود سپس یکه کاسه آب جوش در فر قرار می دهیم تا شیرینی ها خشک نشوند. شیرینی ها را به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه در توستر قرار می دهیم تا به طور کامل بپزند.

شیرینی گردویی بدون فر

داخل یک قابلمه جادار سه پایه فلزی قرار می دهیم و با دم کنی روی درب قابلمه رو به طور کامل می پوشانیم تا حرارت خارج نشود، سپس زیر قابلمه هم شعله پخش کن قرار می دهیم و اجازه می دهیم به مدت ۱۵ دقیقه روی حرارت بسیار ملایم بماند تا کاملا گرم شود.

سپس شیرینی ها را داخل سینی کوچک یا قالب کیک که با کاغذ روغنی پوشیده شده است قیف می زنیم و داخل قابلمه قرار می دهیم. حدود ۲۰ دقیقه پخت شیرینی طول می کشد. برای طلایی شدن روی شیرینی ها هم باید شیرینی ها را به همراه کاغذ روغنی روی سه پایه فلزی بر گردانیم و اجازه دهیم ۵ تا ۱۰ دقیقه دیگر داخل قابلمه بمانند.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود

 • من اسفند ۱۲, ۱۳۹۹

  نکنه تو هم داری واسه کنکور دکترا میخونی که پیدات نیست؟؟

 • fereshteh اسفند ۱۲, ۱۳۹۹

  ممنون از سایت روزیاتو که با افراد با تجربه و عالی ای مثل شما آقای زمانی توی این سایت آشنا شدم.موفق باشید جناب زمانی لطفا ما رو از تحلیل های خوب بورسی تون محروم نکنید

  • سیما محقق اسفند ۷, ۱۴۰۱

   شما میدانید چطور با استاد زمانی در ارتباط باشیم؟ چند سالی هستند نیستند. ممنون