حقایقی خواندنی که شاید چیزی از آن ها نشنیده باشید

حقایقی خواندنی که شاید چیزی از آن ها نشنیده باشید

دنیا جای بزرگ و فوق العاده ای مملوء از حقایقی است که اصلاً از وجودشان خبر نداریم. مثلاً اگر موش ماده ای در دوران بارداری دچار یک مشکل پزشکی ناگهانی شود، جنین آن سلول های بنیادی خود را مأمور درمان موش مادر می کند، امری که احتمال زنده ماندن جنین را هم بیشتر می سازد. سلول های بنیادی جنین در بدن مادران انسان هم یافت شده اند که علم به آن ها «میکرو کایمریزم» می گوید.

با حقایقی خواندنی درباره ی دنیا همراه باشید.

۱- وقتی صورت با آب تماس پیدا می کند، ضربان قلب پایین می آید

ما انسان ها همچون دیگر پستانداران، در زیر آب قادر به تنفس نیستیم. وقتی درون آب قرار می گیریم بدن ما با عکس العملی غیر ارادی به نام رفلکس شیرجه پستانداران (Mammalian Dive Reflex) به این شرایط واکنش نشان می دهد و یکی از اتفاقاتی که در جریان این عکس العمل رخ می دهد پایین آمدن ضربان قلب ما است. اگر  زیر آب برویم، ضربان قلب مان از آن هم پایین تر خواهد آمد. حتی پاشیدن آب به صورت هم ضربان قلب را پایین می آورد. به همین دلیل، این کار روش بسیار خوبی برای آرام کردن خودمان محسوب می شود.

۲- قارچ ها می توانند پلاستیک را در عرض چند هفته تجزیه کنند

گفته می شود در آینده ممکن است میزان پلاستیک در طبیعت از ماهی های درون اقیانوس ها بیشتر شود. به همین دلیل قارچ های پلاستیک خوار، خبر خوشحال کننده ای محسوب می شوند. تاکنون نزدیک به ۵۰ گونه ی جدید از چنین قارچ هایی کشف شده است. یکی از این قارچ های کشف شده می تواند پلاستیک را در عرض ۲ ماه تجزیه کند، بنابراین هنوز جای امید برایمان هست.

۳- نوزادان تازه به دنیا آمده می توانند وزن خود را تحمل کنند

نوزادان تازه به دنیا آمده آنقدری قوی هستند که بتوانند چیزی را در مشت کوچک شان نگه دارند و حتی وزن خود را تحمل کنند. این موضوع با انجام آزمایشی در قرن بیستم به اثبات رسید. در این آزمایش دانشمندان مشاهده کردند که نوزادان می توانستند از ۱۰ ثانیه تا ۲ دقیقه و ۳۵ دقیقه از یک عصا آویزان بمانند.

۴- اثر انگشت کوالاها شبیه اثر انگشت انسان ها است

به ما گفته شده اثر انگشت مان منحصر به فرد است و همینطور هم هست. اما با توجه به اینکه ما با کوالاها یک نیای مشترک داشتیم که ۱۰۰ میلیون سال قبل می زیسته، اثر انگشت کوالاها شباهت بسیار زیادی به اثر انگشت انسان ها دارد، موضوعی که در مورد اثر انگشت شامپانزه ها هم صدق می کند.

۵- حلزون ها می توانند ۳ سال بخوابند

اگر فکر کردید خرس ها خواب زمستانی طولانی دارند، باید بدانید که حلزون ها می توانند به جای خواب زمستانی، ۳ سال بی وقفه و بدون نیاز به غذا بخوابند. الیته این موضوغ در مورد برخی گونه های حلزون صدق می کند، نه همه ی آن ها. این در حالی است که خرس ها معمولاً تنها ۴ تا ۸ ماه خواب زمستانی دارند.

۶- هضم غذای تنبل ها ۲ هفته به طول می انجامد

تنبل ها نه تنها کُند حرکت می کنند، بلکه اندام های داخلی بدن شان هم عملکرد کُندی دارند که از قرار معلوم برای ذخیره ی انرژی است. به همین دلیل است که ۲ هفته طول می کشد تا دستگاه گوارش آن ها غذایی که خورده اند را پردازش کند. به علاوه، بیشتر چیزهایی که می خورند غیر قابل هضم است، به همین دلیل از همان لقمه هایی که آن ها را به آرامی جویده بودند، انرژی بسیار کمی نصیب شان می شود.

نقطه ی مقابل تنبل ها، پستانداری به نام حشره خوار (Shrew) است که کار گوارشش تنها چند دقیقه طول می کشد و به قدری سریع رخ می دهد که بیشتر غذا به طور کامل هضم نمی شود. به همین دلیل است که حشره خوارها مدفوع خود را می خورند. آن ها اگر چیزی نخورند، در عرض چند ساعت از گرسنگی تلف می شوند.

۷- مغز شما دیدن بینی تان را نادیده می گیرد

ما می توانیم دائم بینی خود را ببینیم اما این مغز ما است که اغلب آن را نادیده می گیرد چون یک محرک بصری دائمی است. بعد از مدتی دیگر متوجهش نمی شویم.

۸- طول ساعد و کف پایمان یکی است

اگر فرصت امتحان کردن یک کفش را نداشتید، آن را با طول ساعدتان یعنی از خط تای آرنج تا مچ دست تان بسنجید. اگر هم‌اندازه ی ساعدتان یا اندکی کوچک تر از آن بود یعنی آن کفش اندازه ی شما است چون طول ساعد و کف پای ما یکی است. و این تنها یکی از بسیار نسبت های بدن انسان است که به خودی خود یک شگفتی محسوب می شود، از جمله اینکه طول استخوان ران ما یک چهارم قدمان است.

۹- می توانید گلبول های سفید خون تان را ببینید

اگر به یک آسمان صاف و آبی روشن نگاه کنید و اشکال پر پیچ و تابی در برابر چشمان تان ظاهر شود، چیزی را تجربه کرده اید که به آن پدیده انتوپیک زمینه آبی (Blue Field Entoptic Phenomenon) گفته می شود. این اشکال پر پیچ و تاب گلبول های سفید خون هستند که درون عروق ریز خونی حرکت می کنند که در مقابل شبکیه، در پشت چشم قرار دارند.

۱۰- پوست انسان راه راه است اما فقط گربه ها قادر به دیدنش هستند

روی پوست انسان ها هم نوارها و اشکالی هست که به آن ها خطوط بلاشکو (Lines of Blaschko)  گفته می شود. این خطوط نام خود را از دانشمندی گرفته اند که آن ها را کشف کرد، دکتر آلفرد بلاشکو. آن ها بیشتر شبیه نوارهای بدن ببرها هستند و از مرکز بدن تا دست ها و پاها بیشتر شکلی V مانند دارند. این خطوط زیر نور فرابنفش قابل مشاهده هستند، طیفی از نور که برای گربه ها نیز قابل مشاهده است، به همین دلیل گربه ها ما را به شکل موجودی راه راه می بینند.

منبع: brightside
بدون نظر

ورود