علائم گوارشی که می تواند هشداردهنده یک سرطان کشنده باشد

علائم گوارشی که می تواند هشداردهنده یک سرطان کشنده باشد

یک متخصص سرطان شناسی تاکید کرده است که علائم هشداردهنده‌ای در هنگام دستشویی رفتن وجود دارد که مردم باید از آن آگاه باشند. سالانه هزاران مرد به سرطان پروستات مبتلا می شوند سرطانی که به کندی پیشرفت می کند. به همین خاطر برای بسیاری از افرادی که سرطان پروستات دارند، علائم تا سال ها ظاهر نمی شوند.

یک پزشک درباره علائم هشداردهنده ای که به معنای ابتلا به سرطان کشنده در مردان است، صحبت میکند. دکتر جیری کابس (Jiri Kubes)، مدیر پزشکی مرکز سرطان پروتون درمانی گفت: اگر متوجه شدید که شب‌ها مرتبا از خواب بیدار می‌شوید و نیاز ناگهانی به توالت رفتن پیدا می کنید، می‌تواند نشان دهد که مشکلی در پروستات شما وجود دارد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از علائمی که اغلب در بیماران خود مشاهده می کنیم، مشکل در شروع ادرار یا جریان ضعیف و همچنین خون در ادرار یا مایع منی است. خبر خوب این است که سرطان پروستات اغلب در صورت تشخیص زودهنگام قابل درمان است، بنابراین بسیار مهم است که مردان بدانند به چه چیزی توجه کنند. این بیماری در هر سنی ممکن است بروز کند، اما مردان بالای ۵۰ سال باید مراقب سلامت پروستات خود باشند.

علائم سرطان پروستات

پروستات غده ای کوچک به اندازه گردو است که فقط مردان دارای آن هستند. در اطراف مجرای ادرار و بین آلت تناسلی و مثانه قرار می گیرد. هدف اصلی پروستات تولید مایعی است که با اسپرم مخلوط می‌شود و منی تولید می‌کند  و آن را برای تولید مثل بسیار حیاتی می‌کند. اما، مانند همه اندام های بدن، سرطان می تواند به آن حمله کند. از هر هشت مرد بریتانیایی یک نفر در طول زندگی خود به سرطان پروستات مبتلا می شود.

آن را نادیده نگیرید

علائم را هرگز نباید نادیده گرفت. البته در برخی موارد وجود این علامت ها به معنای ابتلا به سرطان پروستات نیست. علائم سرطان پروستات می تواند ناشی از بزرگ شدن پروستات باشد – که معمولاً خطر جدی برای سلامتی شما ندارد.  خطر سرطان پروستات برای مردانی که پروستات بزرگ شده دارند، بیشتر از مردان بدون بزرگی پروستات نیست.

در مورد سرطان، علائم دیگری نیز وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید. علائم دیگری که اگر هنگام ادرار کردن رخ دهد که می تواند نشانه سرطان مثانه باشد. برخی از این علائم شبیه به تجربیات عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) یا برفک است – بنابراین اگر درمان از طرف پزشک عمومی شما در ابتدا جواب نداد – مهم است که در صورت تداوم علائم، درمان را دوباره آغاز کنید.

علائم سرطان مثانه شامل تکرر ادرار، ناتوانی در ادرار کردن، وشب ادراری است. همچنین ممکن است هنگام ادرار کردن، احساس درد یا سوزش داشته باشید یا لخته خون در ادرار شما ایجاد شود.  اگر متوجه شده اید که رنگ ادرار شما تغییر کرده است – این علامت می تواند نشانه سرطان کلیه باشد.

علائم سرطان پروستات

اگر تغییر مداوم در عادات روده خود داشته اید، باید به پزشک عمومی مراجعه کنید چرا که این می تواند نشانه سرطان روده باشد. توجه داشته باشید مانند سرطان پروستات، این علائم ممکن است همیشه آشکار نباشند، بنابراین مهم است که مراقب هر چیز غیرعادی باشید. نشانه‌های دیگر آن نیز عبارتند از:  مدفوع در دفعات بیشتر، داشتن مدفوع شل‌تر  و گاهی همراه با درد شکم.

افرادی که از سرطان پانکراس رنج می برند نیز ممکن است علائم گوارشی را تجربه کنند. اگر مدفوع شما خیلی تغییر کرده است می تواند یک علامت هشدار دهنده باشد. بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده اغلب مشکلات گوارشی دارند و از اسهال یا یبوست رنج می برند. توجه داشته باشید قاعده کلی این است که اگر در مورد هر یک از علائم خود شک دارید، آنها را بررسی کنید.

بیشتر بخوانید:

با نشانه های اصلی سرطان پروستات آشنا شوید

عادت شبانه‌ای که می‌تواند نشانه سرطان پروستات باشد را بشناسید

دیجیاتو
بدون نظر

ورود