در صورتی که ولادیمیر پوتین کناره گیری کند چه کسی جانشین او خواهد شد؟

در صورتی که ولادیمیر پوتین کناره گیری کند چه کسی جانشین او خواهد شد؟

از زمان شروع حمله رهبر روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه تا کنون هزاران نفر جان خود را از دست‌ داده‌اند و جهان در آمیزه‌ای از بهت، خشم و ناامیدی فرو رفته است. بازارهای مالی در سرتاسر دنیا متزلزل شده و مردم در خود روسیه برای خرید کاهای ضروری مجبور به تشکیل صف‌های طویل‌اند.

از طرفی ولادیمیر پوتین در تلاش برای برانگیختن حمایت ملی، ۱۸ ماه مارس در ورزشگاه لوژینکی مسکو فراخوانی در طرفداری از روسیه  ترتیب داد. علی‌رغم ادعاها مبنی بر حضور صدها هزار نفر در این گردهمایی، گزارش‌ها حاکی از آن است که مردم از سوی کارفرمایان خود مجبور به شرکت در این تجمع شده‌اند.

با افزایش فشار ورای مرزهای روسیه و مخالفت‌ها در داخل این کشور، شاید بتوان پایان دوران ریاست پوتین را متصور شد. اما چه کسی می‌تواند جایگزین او شود؟

چه کسی جانشین ولادیمیر پوتین می شود؟

ولادیمیر پوتین، رئیس سابق سرویس اطلاعاتی و امنیتی کا.گ.ب در سال ۱۹۹۹ به قدرت رسید و ۲۳ سال است که به عنوان رئیس جمهور و نخست وزیر روسیه را تحت کنترل خود دارد. او تا کنون فرصت کمی در اختیار مخالفان سیاسی خود قرار داده و ظاهرا در توطئه‌ برای ترور و حذف رقبا و همچنین تقلب در انتخابات دست دارد. به همین دلیل، جانشین او احتمالا فردی خواهد بود که نگرشی نزدیک به خودش دارد.

چه کسی می‌تواند جانشین ولادیمیر پوتین شود؟

میخائیل میشوستین (Mikhail Mishustin)

اگر پوتین کناره‌گیری کند و یا برکنار شود، میخائیل میشوستین فردی است که فورا خلاء قدرت را پر خواهد کرد. او نخست وزیر روسیه و عملا نفر دوم این کشور است. میشوستین ریاست دولت مرکزی فدراسیون روسیه را برعهده دارد و پیش از این به عنوان مدیر خدمات مالیاتی این کشور خدمت می‌کرد. او از سال ۲۰۲۰ دومین شغل برتر کشور روسیه را در اختیار داشته است.

چه کسی می‌تواند جانشین ولادیمیر پوتین شود؟

سرگئی سابیانین (Sergei Sobyanin)

سابیانین شهردار مسکو و از افراد وابسته به پوتین است. به نظر نمی‌رسد که او در حلقه داخلی این دیکتاتور ۶۹ ساله جای داشته باشد، اما با این حال ویژگی‌ها و رویکردهایی که برای حکمرانی نشان داده بسیار شبیه به پوتین است. او از طرفداران سرکوب معترضان و استقرار پلیس برای فروپاشی مخالفان است.

چه کسی می‌تواند جانشین ولادیمیر پوتین شود؟

سرگئی شویگو (Sergei Shoigu)

سرگئ شویگو، وزیر دفاع روسیه، هماهنگ‌کننده حمله این کشور به اوکراین بوده است. گمان می‌رود ارتش روسیه تا حد زیادی تحت دستورات او عمل می‌کند، اگرچه خود او دستوراتش را از پوتین می‌گیرد. او یکی از اعضای حلقه اصلی ولادیمیر پوتین است و بنابراین استفاده از کنترلی که بر ارتش دارد برای کودتا در جهت سرنگونی رئیسش برای او یک شوک خواهد بود.

چه کسی می‌تواند جانشین ولادیمیر پوتین شود؟

نیوکلای پاتروشف (Nikolai Patrushev)

پاتروشف از سال ۲۰۰۸ در راس شورای امنیت روسیه قرار دارد که یکی از احزاب مهم دولت روسیه است و کنترل اف.اس.ب (کا.گ.ب سابق) در اختیار اوست. تحقیقات صورت گرفته از سوی بریتانیا که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد نشان داد که این پیرمرد ۷۰ ساله احتمالا در مرگ مشکوک الکساندر لیتوینینکو Alexander Litvinenko، از منتقدان دولت پوتین دست داشته است.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۳ نظر

ورود

 • سکولار فروردین ۹, ۱۴۰۱

  عمه من جانشین پوتینه

 • حسین فروردین ۹, ۱۴۰۱

  تنها سایتی که به حرف های بایدن خیلی اعتماد داره تو جهان همین روزیات هستش
  شما در مورد سایز دماغ بازیگر ها خبر برید همون بهتره

 • ge فروردین ۱۰, ۱۴۰۱

  جالب بود کلماتی که به گار برده بودین نشون میداد که کاملا جهت دار این مطلب رو نوشتین و اصلا برای روشنگری و افزایش سطح دانش مخاطب نبود