۸ واقعیت جالب و عجیب در مورد سریال «بهتره با سال تماس بگیری» که نمی دانستید

۸ واقعیت جالب و عجیب در مورد سریال «بهتره با سال تماس بگیری» که نمی دانستید

این روزها همه انتظار فصل ششم سریال بهتره با سال تماس بگیری را می کشند و هنوز هم می توان میراث سریال بریکینگ بد (Breaking Bad) را در دنیای تلویزیون با سریال پیش درآمدی آن با نام بهتره با سال تماس بگیری (Better Call Saul) حس کرد. در حالی که این سریال بسیار باکیفیت اما کمتر مورد توجه قرار گرفته، در ابتدا به عنوان یک داستان استاندارد در مورد گذشته یکی از بهترین شخصیت های سریال بریکینگ بد به نام سال گودمن کار خود را آغاز کرد اما سریال Better Call Saul بسیار بزرگ تر شده و به یکی از بهترین سریال هایی تبدیل شده که در سال های اخیر در تلویزیون پخش شده است.

تغییر دراماتیک جیمی مک گیل و تبدیل شدن او به شخصیت سال گودمن که اصول اخلاقی اش را به کلی کنار گذاشته، مسیر طولانی و هیجان انگیزی بوده است اما طرفداران این سریال بالاخره در آوریل ۲۰۲۲ با سرنوشت این شخصیت و پایان ماجراجویی هایش روبرو خواهند شد. در حالی که انتشار فصل ششم سریال بهتره با سال تماس بگیری به دلایل مختلف به تعویق افتاده بود، بسیاری این تاخیرها را به فال نیک گرفته و با تماشای پنج فصل قبلی، خود را برای تماشای فصل پایانی آماده کرده اند. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با ۸ نکته و جزییات جالب در مورد سریال Better Call Saul آشنا کنیم که تنها طرفداران پروپاقرص و وفادار سریال از آن ها مطلعند.

واقعیاتی در مورد سریال بهتره با سال تماس بگیری Better Call Saul

۱- سن باب اودنکرک با سن جیمی مک گیل مطابقت ندارد

سخت بتوان کسی جیز باب اودنکرک را در نقش سال گودمن/جیمی مک گیل تصور کرد. باب اودنکرک یکی از بهترین نقش های خود را در این سریال بازی کرده و به خوبی و به شکلی بی نقص توانسته ابهام اخلاقی و شخصیت کنایه آمیز سال گودمن را به تصویر بکشد، در حالی که سکانس های احساسی و تکان دهنده را نیز با شکوه و جذابیت زیادی بازی کرده است. اما نکته ای که بسیاری از طرفداران این سریال نادیده گرفته یا متوجه نشده اند، تفاوت سنی ابهام آمیز بین باب اودنکرک به عنوان بازیگر و شخصیت جیمی مک گیل است. داستان فصل اول سریال Better Call Saul در سال ۲۰۰۲ و شش سال پیش از اتفاقات سریال بریکینگ بد می گذرد، و تایید می شود که مک گیل در سال ۱۹۶۰ به دنیا آمده است که باعث می شود این شخصیت در هنگام آغاز سریال حدود ۴۰ سال سن داشته باشد.

ادونکرک، در مقابل، وقتی پخش سریال «بهتره با سال تماس بگیری» در سال ۲۰۱۵ آغاز شد، حدود ۵۵ سال سن داشت. اگر چه برای بازیگران هالیوودی غیرمعمول نیست که نقش شخصیت هایی بسیار جوان تر از خود را بازی کنند اما ناهمخوانی سنی بین بازیگر و شخصیت در سریال Better Call Saul می تواند ناخوشایند و تابلو باشد، به ویژه وقتی که در سریال به طور مرتب به دوران قبلی زندگی جیمی فلش بک داده می شود. بدین ترتیب وقتی باب ادونکرک سکانس هایی از دوران بیست و سی سالگی جیمی مک گیل را بازی می کند، باور سن او کمی دشوار می شود.

واقعیاتی در مورد سریال بهتره با سال تماس بگیری Better Call Saul

۲- تم پایانی سریال نسخه ای متفاوت از تم سریال بریکینگ بد است

تم پایانی سریال Better Call Saul یک ریف راک بسیار متمایز است و حال و هوای خوشایندتری نسبت به دیگر موسیقی های وسترن مآبانه و همراه با تعلیق سریال Breaking Bad دارد. دیو پورتر، آهنگساز اصلی هر دو سریال در واقع تم سریال بریکینگ بد را کمی تغییر داده و بدین ترتیب تیم پایانی سریال بهتره با سال تماس بگیری بدست آمده است. وقتی پشت سر هم به هر دو تم موسیقایی گوش دهید، خیلی واضح خواهد بود که این دو بسیار شبیه هم هستند با این تفاوت که این تم در ابتدای سریال بریکینگ بد و در انتهای سریال بهتره با سال تماس بگیری پخش می شود.

واقعیاتی در مورد سریال بهتره با سال تماس بگیری Better Call Saul

۳- وینس گیلیگان مشارکت اندکی در سریال بهتره با سال تماس بگیری دارد

هر وقت حرف از Breaking Bad و Better Call Saul است، نامی که بیشتر تکرار می شود وینس گیلیگان است. او خالق بریکینگ بد و خالق مشترک بهتره با سال تماس بگیری است اما مشارکت او در سریال اخیر بسیار کمتر است. در مصاحبه ای با ریچ ایسن در یوتیوب، گیلیگان تایید کرده که بخش زیادی از کارهای این سریال را پیتر گولد به عنوان خالق دیگر سریال انجام می دهد. بعد از آنکه گیلیگان برای نویسندگی و کارگردانی فیلم El Camino: A Breaking Bad Movie از ادامه فعالیت در سریال بهتره با سال تماس بگیری کناره گیری کرد، گولد جای او را به عنوان نفر اصلی در این پروژه سریالی گرفت.

واقعیاتی در مورد سریال بهتره با سال تماس بگیری Better Call Saul

۴- حروف اول هر یک از اپیزودهای فصل دوم به بازگشت گاس فرینگ اشاره دارند

یکی از هیجان انگیزترین نکات در مورد سریال Better Call Saul، شیوه توسعه و تحول شخصیت های و روایت هایی است که در سریال اورجینال وجود داشت. شخصیت هایی مانند مایک ارمنتراوت و سال گودمن زمان بیشتری برای نفس کشیدن نسبت به آنچه در بریکینگ بد وجود داشت در اختیار دارند. هیجان انگیزترین بازگشت شخصیت های سریال اصلی به Better Call Saul بازگشت شخصیت محبوب گاس فرینگ بود که در نهایت در فصل سوم این سریال حضور یافت. اگر چه فرینگ در دو فصل ابتدایی سریال Better Call Saul حضور نداشت اما اشارات بزرگی در دو فصل اول سریال به بازگشت فرینگ به این سریال اسپین آفی وجود داشت. اگر حرف اول هر از اپیزودهای فصل دوم را برداشته و مرتب کنید به عبارت FRINGSBACK به معنای فرینگ بر می گردد یا فرینگ برگشته خواهید رسید که بازگشت این شخصیت مشهور سریال بریکینگ بد در فصل سوم سریال بهتره با سال تماس بگیری را نوید می داد.

واقعیاتی در مورد سریال بهتره با سال تماس بگیری Better Call Saul

۵- برنامه ای اولیه برای سریال، در طول فرآیند تولید به شدت تغییر کرد

همانطور که مشخص است، سریال Better Call Saul پیش درآمدی سرراست بر سریال Breaking Bad است. این سریال از لحاظ بصری و حال و هوا به سریال اورجینال شبیه بوده و ساختار اپیزودی آن نیز تقریباً یکی است. در واقع، با پیش رفتن فصول، سریال Better Call Saul بیشتر و بیشتر به یک پیش درآمد برای سریال اصلی تبدیل شد و از داستان گذشته سال گودمن فاصله بیشتری گرفت. با این وجود، برنامه ریزی های اولیه برای این سریال و روایت سرگذشت سال گودمن بسیار متفاوت از این بود. در مصاحبه ای با رولینگ استون، وینس گیلیگان و پیتر گولد فاش کرده اند که مفهوم اولیه برای این سریال این بود که یک سریال کمدی با اپیزودهای نیم ساعته ساخته شود که شباهت زیادی به سریال کمدی انیمیشنی Dr. Katz, Professional Therapist داشته باشد، جایی که سلبریتی های متفاوتی هر هفته به دیدن سال گودمن می روند. در نهایت این رویه برای سریال کنار گذشته شده و Better Call Saul به سریالی محبوب و قوی تبدیل شد که همه ما امروز می بینیم.

واقعیاتی در مورد سریال بهتره با سال تماس بگیری Better Call Saul

۶- ارتباط سریال بهتره با سال تماس بگیری با گروه راک داستانی Spinal Tap

حضور مایکل مک کین در نقش چاک مک گیل در سه فصل ابتدایی Better Call Saul بسیار خلاقانه و فوق العاده بود. حسادت و بدرفتاری چاک نسبت به برادر کوچکترش به زیبایی هر چه تمام تر توسط مک کین به تصویر کشیده می شود، کسی که به خاطر این نقش نامزد جایزه امی نیز شد. با تاریخچه ای طولانی در سینما و تلویزیون، خیلی ساده است که برخی این بازیگر توانا را شناخته و با پروژه های قبلی او آشنا باشند. اما چیزی که بسیاری از طرفداران سریال بهتره با سال تماس بگیری نمی دانند این است که مک گیل در واقعی یکی از اعضای موسس گروه موسیقی راک داستانی Spinal Tap است. مایکل مک کین که بیشتر به خاطر بازی در فیلم مستندگونه و هجوآمیز This is Spinal Tap در مورد موسیقی راک ساخته شده شناخته می شود، در این فیلم نقش خواننده اصلی گروه موسیقی دیوید سنت هابینز را بازی می کند. این دو نقش آفرینی نشان از توان بازیگری مک کین دارند که می تواند هم در پروژه های درام و هم کمدی به شکلی بی نقص و باکیفیت ظاهر شود.

واقعیاتی در مورد سریال بهتره با سال تماس بگیری Better Call Saul

۷- سریال بهتره با سال تماس بگیری نامزد ۳۹ جایزه امی شده بدون این که برنده شود

سریال Better Call Saul یکی از تحسین شده ترین سریال های تلویزیونی سال های اخیر است. علیرغم تمجیدهای مداوم از این سریال و بازیگران آن در طی ۵ فصل گذشته، این سریال هنوز نتوانسته جایزه امی بدست بیاورد. سریال بهتره با سال تماس بگیری در کل در دسته های مختلف ۳۹ بار نامزد دریافت جایزه امی شده اما هیچ باری نتوانسته این جایزه را کسب کند. آمار تراژیک و ناخوشایندی است و امیدواریم که در فصل پایانی سریال این طلسم شکسته شود. نقش جیمی مک گیل/ سال گودمن یکی از بهترین نقش آفرینی های باب اودنکرک بوده که شایسته دریافت جایزه امی است.

واقعیاتی در مورد سریال بهتره با سال تماس بگیری Better Call Saul

۸- تاخیرهای فصل ششم به خاطر شیوع کرونا و تراژدی سر صحنه برای باب ادونکرک

سریال Better Call Saul در نهایت با فصل ششم در ماه آوریل به پایان خواهد رسید اما راه برای فصل پایانی داستان جیمی مک گیل بسیار طولانی و مملو از تاخیرها و تراژدی ها بوده است. فصل پنجم این سریال در اوریل ۲۰۲۰ به پایان رسید و این بدان معناست که بین فصل پنجم و ششم آن حدود دو سال فاصله افتاده است. دلیل اصلی این فاصله طولانی شیوع ویروس کرونا بود که تولید فصل ششم را به مدت هفت ماه به تاخیر انداخت. در کنار تاخیرهایی که در اثر شیوع کرونا ایجاد شده بود، حمله قلبی ترسناک باب اودنکرک نیز باعث تاخیر بیشتر در ساخت فصل ششم سریال بهتره با سال تماس بگیری شد که در جولای ۲۰۲۱ رخ داد، زمانی که فصل ششم در نیمه راه فیلمبرداری قرار داشت. در مصاحبه ای با هاوارد استرن، ادونکرک گفته است که تمرینات فیزیکی سخت برای فیلم Nobody دلیل اصلی جان سالم به در بردن او از این حمله قلبی و زنده ماندش بوده است.

بیشتر بخوانید:

اولین تیزر فصل ششم سریال Better Call Saul و گمانه زنی ها در مورد تاریخ انتشار + ویدیو

بازیگر نقش ساول گودمن «بریکینگ بد» از ورشکستگی قبل از حضور در این سریال می‌گوید

«بریکینگ بد»؛ معنای عنوان یکی از جذاب‌ترین و پرطرفدارترین سریال‌های تاریخ چیست؟

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود