۱۰ فیلم جذاب و دیدنی در مورد زندان و زندگی پشت میله ها؛ از Bronson تا Starred Up

۱۰ فیلم جذاب و دیدنی در مورد زندان و زندگی پشت میله ها؛ از Bronson تا Starred Up

زندان یک فضای بسیار پرطرفدار برای روایت در بسیاری از فیلم های سینمایی است. بسیاری از این فیلم ها یک تصویر واقع گرایانه و دراماتیک از زندگی در زندان را ارائه می دهند و نشان می دهند که چطور شخصیت ها با زندگی پشت میله های زندان کنار می آیند، در حالی که آزادی شان را از دست داده اند. دیگر فیلم ها ماجراجویانه هستند و فیلم هایی که در مورد فرار از زندان هستند یک ژانر فرعی محبوب به شمار می آیند. دیگر فیلم هایی که داستان آن ها در زندان می گذرد، آثاری خوشایند برای لذت بردن و دور ماندن از دردسرهای روزمره زندگی هستند. فیلم های بسیاری با حال و هوای زندان وجود دارند که کاربران شبکه های مجازی دوست دارند با هم به اشتراک بگذارند. برخی از این فیلم ها بر اساس داستان های واقعی ساخته شده و بسیاری نیز علاوه بر اینکه توانسته اند با گذشت زمان جذابیت خود را حفظ کنند، در زمره بهترین فیلم های تاریخ سینما قرار می گیرند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ فیلم برجسته و جذابی آشنا کنیم که داستان آن ها در زندان می گذرد.

بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد زندان و فرار از زندان

۱۰- The Green Mile (1999)

وقتی پای فیلم هایی در مورد زندان به میان می آید که بر اساس رمان های استیون کینگ ساخته شده اند، بسیاری فرانک دارابونت را بهترین فیلمساز تاریخ سینما می دانند که البته بیشتر به یک شوخی شبیه است تا واقعیت. دو مورد از بهترین آثار این فیلمساز برجسته در داخل دیوارهای زندان روایت شده و بر اساس داستان هایی از سلطان وحشت هستند. یکی از آن ها فیلم The Green Mile است، فیلمی تاریخی در مورد مردی که دستگیر شده و به جرم قتل محکوم می شود و در نهایت باید روی صندلی الکتریکی بنشیند. فیلم The Shawshank Redemption دیگر فیلم دارابونت بر اساس رمان های کینگ است که داستان آن در زندان روایت می شود.

بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد زندان و فرار از زندان

۹- Cool Hand Luke (1967)

فیلم Cool Hand Luke بر اساس رمانی به همین نام ساخته شده و در آن پل نیومن نقش یک زندانی شورشی را در یک کمپ زندان در دهه ۱۹۵۰بازی می کند. نیومن در این فیلم نقش لوک جکسون را بازی می کرد، یک دزد خرده پا که در مقابل خواسته های زندانبانان و گردن کلفت های زندان مقاوت می کند و خیلی زود به قهرمانی تبدیل می شود که خواستار تغییر شرایط است. این فیلم تاثیر زیادی روی مخاطبان خود گذاشته و برخی آن را فیلم محبوب خود می دانند.

بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد زندان و فرار از زندان

۸- Bronson (2008)

فیلم Bronson بر اساس داستان واقعی مردی است که به جرم سرقت از یک دفتر پستی به هفت سال زندان محکوم می شود. اما به لطف درگیری های فیزیکی در زندان، او در نهایت سی سال را در زندان انفرادی می گذراند، جایی که وی می تواند شخصیت خود به عنوان چارلز برانسون را شکل دهد. Bronson یک فیلم هنری بریتانیایی از نیکلاس وندینگ رفن و با بازی تام هاردی است که یکی از تحسین شده ترین فیلم های تام هاردی و بهترین نقش آفرینی های وی به شمار می آید.

بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد زندان و فرار از زندان

۷- The Great Escape (1963)

فیلم The Great Escape یک فیلم کلاسیک دیگر است که بر اساس داستانی واقعی ساخته شده و شاید بهترین فیلم تاریخ سینما در مورد فرار از زندان است. داستان این فیلم در دوران جنگ جهانی دوم و در یک زندان متعلق به آلمانی ها روایت شده و در مورد سربازان آمریکایی و بریتانیایی است که به اسارت گرفته شده و در این زندان نگهداری می شوند. همانطور که از نام فیلم پیداست، در این فیلم شاهد فراری بزرگ و خیره کننده هستیم که بر اساس یک واقعیت تاریخی بازسازی شده است. این فیلم در میان بهترین فیلم های تاریخ سینما قرار داشته و بازی استیو مک کویین، به طور ویژه، در آن ستودنی است.

بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد زندان و فرار از زندان

۶- The Shawshank Redemption (1994)

اولین فیلمی که فرانک دارابونت بر اساس رمان استیون کینگ ساخت فیلم The Shawshank Redemption بود. این فیلم برخلاف دیگر داستان های کینگ و فیلم هایی که بر اساس آن ها ساخته شده بود، ارتباطی با ژانر وحشت نداشته و در مورد مردی محترم است که به جرم قتلی که مرتکب نشده به زندان می افتد. وقتی پای فیلم هایی در مورد زندان به میان می آید، The Shawshank Redemption اولین فیلمی است که به ذهن رسیده و تماشای آن توصیه می شود. این فیلم نیز یکی از بهترین فیلم های ژانر زندان و یکی از بهترین و تحسین شده ترین فیلم های تاریخ سینماست در حالی که بسیاری آن را بهترین فیلم تاریخ سینما نیز نامیده اند.

بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد زندان و فرار از زندان

۵- In The Name Of The Father (1993)

دانیل دی لوییس هر بار که در فیلمی بازی می کند نقش آفرینی اش بدون شک شایسته کسب جایزه اسکار است. بازی او در فیلم In The Name Of The Father نیز از این قاعده مستثنی نیست. این فیلم بر اساس داستان واقعی چهار گیلفورد ساخته شده است، چهار بی گناهی که به خاطر بمب گذاری نیروهای جبهه آزادی بخش ایرلند در کافه گیلدفورد در سال ۱۹۷۴ محکوم شدند. در فیلمی در مورد بی عدالتی، دی لوییس نقش گری کونلون را بازی می کند که ۱۵ سال را در زندان گذراند در حالی که پدرش در تمام این مدت سعی داشت بی گناهی پسرش را ثابت کند. In The Name Of The Father یکی از بهترین فیلم های کلاسیک است.

بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد زندان و فرار از زندان

۴- A Prophet (2009)

یکی از تازه ترین فیلم های این فهرست که در مورد زندان است، فیلم فرانسوی A Prophet است که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد. این فیلم در مورد مردی به نام مالک الجبنه است که به شش سال زندان محکوم می شود. او به عنوان مردی جوان وارد زندان می شود و به نظر می رسد که نمی تواند این دوران را به سلامت بگذراند اما بعد از این که در چند ماموریت موفق عمل می کند، احترام همه زندانیان را به دست می آورد. وقتی پای توصیه به تماشای یک فیلم در مورد زندان و زندانیان به میان می آید، فیلم A Prophet به عنوان فیلمی تاریک اما باشکوه و یک فیلم حماسی جنایی به شما توصیه می شود که نمونه اش کمتر پیدا می شود.

بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد زندان و فرار از زندان

۳- The Last Castle (2001)

فیلم The Last Castle فیلمی با حضور جمعی از ستارگان مطرح سینمای هالیوود است که در سال ۲۰۰۱ منتشر شد. رابرت ردفورد در این نقش یک ژنرال را بازی می کند که محاکمه نظامی صحرایی شده و به زندانی فرستاده می شود که همراه با ۱۲۰۰ زندانی دیگر علیه سیستم ناکارآمد و فاسد متحد می شوند. جیمز گاندولفینی و مارک رافلو از دیگر ستارگان این فیلم هستند. فیلم The Last Castle یکی از بهترین فیلم های ژانر زندان است که به همان روایت کلیشه ای مبارزه با نگهبانان و رییس زندان فاسد و سادیستی با جذابیت و کششی بی نظیر می پردازد.

بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد زندان و فرار از زندان

۲- Escape From Alcatraz (1979)

فیلم Escape From Alcatraz یکی از مشهورترین و بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد فرار از زندان است که در سال ۱۹۷۹ منتشر شد. در این فیلم، کلینت ایستوود نقش فرانک لی موریس را بازی می کند، یک زندانی واقعی که از زندان های مختلفی موفق به فرار شده است. او در نهایت در جزیره آلکاتراز و در زندانی به همین نام زندانی می شود، جایی که تاکنون هیچ کسی موفق به فرار از آن نشده است. Escape From Alcatraz انتخاب واضح و طبیعی هر کسی است که بخواهد فیلمی در مورد زندان و البته فرار از زندان ببیند.

بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد زندان و فرار از زندان

۱- Starred Up (2014)

Starred Up شناخته شده ترین فیلم ژانر زندان نیست اما بسیاری آن را از بهترین فیلم های این ژانر می دانند. در این فیلم یک جوان ۱۹ ساله به نام اریک است که به خاطر خشونت فراوان به زندانی منتقل می شود که پدرش نیز در همان زندان به سر می برد و آنجاست که بسیاری را دشمن خود می سازد. این فیلم که جدیدترین فیلم این فهرست به شمار می آید یکی از بهترین فیلم های ژانر زندان است هر چند شاید کمتر کسی نام آن را شنیده باشد.

اگر به فیلم هایی در مورد زندان، زندانیان و فرار از زندان علاقه دارید، تماشای فیلم های زیر را نیز به شما توصیه می کنیم:

  • Birdman Of Alcatraz (1962)
  • Papillion (1973)
  • ۱۲ Monkeys (1995)
  • American History X (1998)
  • Midnight Express (1978)
  • Dead Man Walking (1995)
  • Animal Factory (2000)
  • The Hole (1960)

بیشتر بخوانید:

به یاد ماندنی ترین و مهیج ترین فیلم های تاریخ سینما با موضوع فرار از زندان [قسمت اول]

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود