حبس ابد برای منتقد اردوغان؛ عثمان کاوالا کیست؟

حبس ابد برای منتقد اردوغان؛ عثمان کاوالا کیست؟

دادگاهی در ترکیه، عثمان کاوالا، فعال مدنی، نیکوکار و از منتقدان مشهور حکومت این کشور را به حبس ابد محکوم کرده است.

عثمان کاوالا تاکنون بیش از ۴ سال را بدون محاکمه در زندان سپری کرده است.

او در اتهام دست داشتن در اعتراضات سرتاسری سال ۲۰۱۳ ترکیه و همینطور کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ این کشور مجرم شناخته شده است. کاوالا این اتهامات را رد کرده و دولت ترکیه را به «ترور قضایی» خود متهم کرده است.

مقامات آمریکایی نگرانی خود را از خبر محاکمه ی عثمان کاوالا ابراز کرده اند.

کاوالا در ابتدا به سازماندهی اعتراضات سرتاسری ضد دولتی سال ۲۰۱۳ ترکیه و صرف پول برای این اعتراضات متهم شد. او از این اتهام تبرئه شد اما طولی نکشید که به دست داشتن در کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ ترکیه متهم شد، واقعه ای که به زندانی و بیکار شدن ده ها هزار نفر از مردم ترکیه انجامید. عثمان کاوالا در دادگاه اخیر خود به هر دو مورد متهم شد.

دادگاه حقوق بشر اروپا می گوید شواهد کافی دال بر قانون شکنی عثمان کاوالا وجود ندارد و محبوس کردن کاوالا تلاشی از سوی دولت ترکیه برای ساکت کردن او و دلسرد ساختن دیگر مدافعان حقوق بشر است.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز در بیانیه ای محاکمه ی عثمان کاوالا را غیرعادلانه و در تضاد با حقوق بشر، آزادی های اساسی و حاکمیت قانون دانست.

عثمان کاوالا کیست؟

کاوالا در سال ۱۹۵۷ در پاریس به دنیا آمد و در ترکیه در رشته ی مدیریت و در انگلیس در رشته ی اقتصاد تحصیل کرد. فعالیت مدنی خود را با همکاری با نهادهای مدنی و تأسیس مؤسساتی در این زمینه و همینطور نهادهای خیریه آغاز کرد. او مدیر یک مؤسسه فرهنگی در استانبول هم بود. در سال ۲۰۱۹ از سوی انجمن باستان شناسی اروپا، جایزه میراث باستانی اروپا را به دلیل تلاش هایش برای حفظ میراث فرهنگی ترکیه دریافت کرد. او جایزه آزادی بیان انجمن حقوق بشر استانبول را هم دریافت کرده است. کاوالا همچنین به دلیل صرف بخشی از ثروت خود برای اشاعه ی فرهنگ و راه اندازی پروژه هایی با هدف بازسازی روابط ترکیه و کشور همسایه اش، ارمنستان شهرت یافته است.

پس از دستگیری عثمان کاوالا در سال ۲۰۱۷، دادگاه حقوق بشر اروپا و سفرای ۱۰ کشور اروپایی خواستار آزادی او شدند اما این درخواست با مخالفت دادگاه های ترکیه و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور مواجه شد. اردوغان که حکومت او در سال های اخیر دیکتاتورتر شده است، می گوید کاوالا یکی از عوامل جورج سوروس، میلیاردر مشهور آمریکایی است که به صرف پول برای براندازی حکومت اردوغان متهم شده است.

منبع: bbc
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود