چرا گروه خونی نقش مهمی در ابتلا به بیماری های قلبی دارد؟

چرا گروه خونی نقش مهمی در ابتلا به بیماری های قلبی دارد؟

وقتی صحبت از سلامت قلب می شود، در رویکرد علمی، گروه خونی شما اهمیت پیدا می کند. افراد دارای گروه خونی O ممکن است کمتر از افراد دارای گروه خونی A یا B مستعد ابتلا به بیماری قلبی و لخته شدن خون باشند.

کدام گروه خون مستعد بیماری قلبی است؟

تحقیقات  نشان می‌دهد که  گروه خونی، حداقل در هنگام ارزیابی خطر برخی بیماری‌ها، به‌ویژه بیماری قلبی، ممکن است بیش از آن چه فکر می کنیم اهمیت داشته باشد. این تفاوت های نامرئی در خون ممکن است به برخی افراد در جلوگیری از ابتلا به بیماری قلبی عروقی برتری دهد و ممکن است دیگران را مستعدتر کند.

کدام گروه خون مستعد بیماری قلبی است؟

حروف A، B و O اشکال مختلفی از ژن ABO را نشان می دهند که سلول های خونی ما را به گونه ای متفاوت برای تشکیل گروه های خونی مختلف برنامه ریزی می کند. برای مثال، اگر خون نوع AB دارید، بدن شما برای تولید آنتی ژن های A و B روی گلبول های قرمز برنامه ریزی شده است. فردی با گروه خونی O هیچ آنتی ژنی تولید نمی کند.

کدام گروه خون مستعد بیماری قلبی است؟

بر اساس وجود پروتئین روی گلبول های قرمز به خون “مثبت” یا “منفی” گفته می شود. اگر خون شما پروتئین دارد، Rh مثبت هستید. افراد دارای خون نوع O به عنوان اهداکنندگان جهانی در نظر گرفته می شوند، زیرا خون آن ها هیچ گونه آنتی ژن یا پروتئینی ندارد، به این معنی که بدن هر کسی در مواقع اضطراری می تواند آن را بپذیرد.

کدام گروه خون مستعد بیماری قلبی است؟

محققان دقیقا نمی داند که چرا گروه های خونی متفاوتی وجود دارد. اما فاکتورهایی مانند عوامل ارثی و عفونت‌های اجداد گذشته که جهش‌های محافظتی در خون را تحریک کرده‌اند، ممکن است در این تنوع نقش داشته باشند. در حالی که خون ما نمی تواند با تهدیدات مختلف بیولوژیکی یا ویروسی که در زمان واقعی در حال وقوع هستند، همگام باشد، ممکن است منعکس کننده آنچه در گذشته اتفاق افتاده باشد.

کدام گروه خون مستعد بیماری قلبی است؟

تقریباً مانند این است که بدن در اطراف محیط خود تکامل یافته است تا از آن به بهترین شکل ممکن محافظت کند. به گفته انجمن قلب آمریکا (AHA)، احتمال حمله قلبی یا نارسایی قلبی افراد دارای گروه خونی A، B یا گروه AB بیشتر از افراد دارای گروه خونی O است.

کدام گروه خون مستعد بیماری قلبی است؟

نوع A یا B در مجموع ۸ درصد بیشتر خطر حمله قلبی و ۱۰ درصد افزایش خطر نارسایی قلبی دارند. تفاوت در میزان لخته شدن خون بسیار بیشتر است. دلیل این افزایش خطر ممکن است مربوط به التهابی باشد که در بدن افراد دارای گروه خونی A، B یا AB رخ می دهد. پروتئین های موجود در خون نوع A و B ممکن است باعث “انسداد” یا “ضخیم شدن” بیشتر در سیاهرگ ها و شریان ها شوند که منجر به افزایش خطر لخته شدن خون و بیماری قلبی می شود.

بیشتر بخوانید:

کشف درمان حمله قلبی با فناوری مشابه واکسن کووید

۳ نشانه که به شما می‌گویند درد سینه‌تان به خاطر حمله قلبی نیست

منبع: cnet
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود