مصرف ایبوپروفن و داروهای فشار خون با هم به کلیه ها آسیب می زند

مصرف ایبوپروفن و داروهای فشار خون با هم به کلیه ها آسیب می زند

امروزه مسکن هایی که بدون نسخه می توان از داروخانه ها تهیه کرد، تنوع زیادی یافته اند و اغلب، انتخاب یکی از آنها بر اساس عادت یا به تناسب تاثیر آنهاست. گرچه این مسکن ها عوارض اولیه بارزی ندارند، اما استفاده زیاد و یا تداخل دارویی می تواند، این مسکن های بی ضرر و تسکین دهنده را خطرناک کند. عوارض ایبوپروفن برای بسیاری ناچیز به نظر می رسد. اما دانشمندان هشدار جدی ای درباره مصرف ایبوپروفن دادند.

تداخل دارویی مسکن ها با داروهای فشارخون به کلیه ها آسیب می زند

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که میلیون‌ها بریتانیایی دردهای معمولی را با ایبوپروفن درمان می‌کنند، اما این قرص، ممکن است در ترکیب با سایر داروها باعث آسیب جدی به اندام‌های داخلی شود. ایبوپروفن یکی از رایج ترین گزینه های تسکین درد بدون نسخه در بریتانیا است و برای درمان بیماری های رایج از سردرد گرفته تا دردهای قاعدگی و دندان درد استفاده می شود. اما عوارض ایبوپروفن می تواند جدی باشد.

تداخل دارویی مسکن ها با داروهای فشارخون به کلیه ها آسیب می زند

بریتانیایی‌ها سالانه میلیون‌ها قرص این چنینی را بدون عوارض جانبی عمده مصرف می‌کنند، اما دانشمندان اکنون هشدار می‌دهند که نباید آن را با داروهای رایج فشار خون مخلوط کرد، زیرا مطالعات جدید نشان داده که این کار، می‌تواند به کلیه‌ها آسیب برساند. محققان دانشگاه واترلو از یک آزمایش دارویی شبیه سازی شده کامپیوتری برای مدل سازی تعامل ایبوپروفن با این درمان های رایج فشار خون و تعیین تاثیر آنها بر کلیه ها استفاده کردند. ترکیب قرص‌های فشار خونی که باعث کاهش آب می شوند با مهارکننده‌های RSA، مانند ادویل و همچنین ایبوپروفن، توانایی کلیه‌ها را برای پردازش این داروها کاهش می‌دهد و می‌تواند باعث آسیب جدی شود.

تداخل دارویی مسکن ها با داروهای فشارخون به کلیه ها آسیب می زند

دانشمندان این مطالعه، به افرادی که تحت درمان فشار خون بالا هستند توصیه می کنند که با پزشک خود در مورد انتخاب نوع مسکن مناسب صحبت کنند. برای رفع عوارض ایبوپروفن در مراحل بعدی بارداری و برای افرادی که پس از مصرف آسپرین یا ایبوپروفن دچار تنگی نفس می شوند،NHS توصیه می شود. به طور کلی پیشنهاد می شود. پیش از استفاده هر داروی عمومی که به راحتی در دسترس است، مخصوصا اگر داروی دیگری را مرتب مصرف می کنید، حتما با دکتر خود مشورت کرده تا با عوارض سخت تر از دردتان مواجه نشوید.

بیشتر بخوانید:

اگر صورت خود را فقط با آب بشوییم چه اتفاقی می افتد؟

چرا گروه خونی نقش مهمی در ابتلا به بیماری های قلبی دارد؟

منبع: mirror
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود