برای اولین بار در خاک کره «ماه» گیاه کاشته شد

برای اولین بار در خاک کره «ماه» گیاه کاشته شد

دانشمندان برای اولین بار گیاهانی را در خاک ماه پرورش دادند که گامی مهم در جهت امکان اقامت طولانی مدت در ماه است. محققان از نمونه های کم گرد و غبار جمع آوری شده در طول ماموریت های آپولو در سال های ۱۹۶۹-۱۹۷۲ برای پرورش نوعی شاهی استفاده کردند.

کاشت گیاه در خاک ماه برای اولین بار

با کمال تعجب آنها، دانه ها پس از دو روز جوانه زدند. آنها از نتایج به دست آمده شگفت زده شدند. روند رشد هر گیاه، چه در یک نمونه خاک ماه و چه در یک نمونه خاک زمین تا حدود روز ششم یکسان به نظر می رسید. پس از آن، اختلافات ظاهر شد. گیاهانی که در خاک ماه رشد کاشته شده بودند، کندتر رشد می کردند و در نهایت رشدشان متوقف شد.

کاشت گیاه در خاک ماه برای اولین بار

اما دست اندرکاران این آزمایش می گویند که این یک پیشرفت است و نتایج بزرگی خواهد داشت. این تحقیق برای اهداف بلندمدت اکتشافات انسانی ناسا حیاتی است، زیرا آنها باید از منابع موجود در ماه و مریخ برای توسعه منابع غذایی برای فضانوردان آینده که در اعماق فضا زندگی و کار می‌کنند، استفاده کنند. این تحقیقات بنیادی رشد گیاهان یک مثال کلیدی از نحوه کار ناسا برای نوآوری در زمینه کشاورزی است. این کار می‌تواند کمکی باشد برای درک چگونگی غلبه بر شرایط نامناسب در مناطقی از زمین که مشکل کمبود غذا وجود دارد.

کاشت گیاه در خاک ماه برای اولین بار

یک چالش برای محققان این است که خاک ماه زیادی برای آزمایش وجود ندارد. طی یک دوره سه ساله از سال ۱۹۶۹، فضانوردان ناسا ۳۸۲ کیلوگرم سنگ ماه، نمونه های سنگریزه، ماسه و غبار را از سطح ماه بیرون آوردند. به تیم دانشگاه فلوریدا فقط ۱ گرم خاک به ازای هر بوته برای آزمایش از نمونه‌ها داده شد. نمونه‌هایی که ده‌ها سال در مکانی دور از دسترس، نگهداری شده بودند. ناسا قصد دارد برای اولین بار از سال ۱۹۷۲ در ماموریتی که برای سال ۲۰۲۵ برنامه ریزی شده است، انسان را روی ماه فرود آورد.

بیشتر بخوانید:

ناسا به امید جلب توجه بیگانگان تصاویر برهنه انسان به فضا ارسال می کند

یاسمین مقبلی کیست و چه ماموریتی در ناسا دارد؟

منبع: bbc
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود