اولین تصویر از Sagittarius A ؛ سیاهچاله غول پیکر در قلب کهکشان راه شیری

اولین تصویر از Sagittarius A ؛ سیاهچاله غول پیکر در قلب کهکشان راه شیری

در اولین قدم تاریخی، اخترشناسان تصویری قابل توجه از یک سیاهچاله عظیم الجثه در قلب کهکشان راه شیری گرفتند. تصویر منتشر شده، کمان ای (*Sagittarius A) نشان می‌دهد که جرم آن تقریباً ۴.۳ میلیون برابر جرم خورشید ماست و در فاصله ۲۷,۰۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد. کارشناسان گفتند به دلیل فاصله ای که این سیاهچاله از ما دارد، از ماه به اندازه یک دونات به نظر می رسد. همین اختر شناسان سه سال پیش اولین تصویر از یک سیاهچاله را ثبت کردند.

تصاویر سیاهچاله مرکزی کهکشان راه شیری به نام کمان A* منتشر شد

با این که کمان ای ۲,۰۰۰ برابر کوچک تر از سیاهچاله M87 در کهکشان مسیه در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از ما است، اما شباهت های بسیاری بین این دو سیاهچاله وجود دارد. در یک رشته کنفرانس مطبوعاتی در سراسر جهان، تیم تلسکوپ افق رویداد  (Event Horizon Telescope) یافته‌های خود را به اشتراک گذاشتند. آنها برای اولین بار هنگام معرفی این سیاهچاله آن را «غول آرام در مرکز کهکشان ما» نامیدند. همینطور در ادامه صحبت ها از آن به عنوان چسبی که کهکشان را در کنار هم نگه می دارد، یاد کردند.

تصاویر سیاهچاله مرکزی کهکشان راه شیری به نام کمان A* منتشر شد

سیاهچاله ها مناطقی از فضا هستند که کشش گرانش در آنها چنان شدید است که هیچ چیز از جمله نور، نمی تواند از آنها فرار کند. بنابراین عکس منتشر شده خود سیاهچاله را به تصویر نمی‌کشد، چراکه سیاهچاله به خودی خود کاملاً تاریک است. در تصویر یک سیاهچاله آنچه ما به شکل گاز درخشانی می بینیم، حلقه‌ای درخشان از نور است که در دهانه سیاهچاله خمیده شده اند. در حقیقت تصویر، یک منطقه مرکزی تاریک (به نام سایه) که توسط یک ساختار حلقه مانند روشن احاطه شده است را نشان می دهد.

اخترشناسان گفتند که این کشف شواهد و سرنخ های ارزشمندی در مورد عملکرد چنین غول هایی به دست می دهد که تصور می شود در مرکز اکثر کهکشان ها قرار دارند. جفری بوور، یکی از دانشمندان این پروژه گفت آنها از اینکه اندازه حلقه با پیش‌بینی‌های نظریه نسبیت عام اینشتین مطابقت دارد شگفت‌زده شدند.

تصاویر سیاهچاله مرکزی کهکشان راه شیری به نام کمان A* منتشر شد

اختر شناسان معتقدند این مشاهدات بی‌سابقه درک ما را از آنچه در مرکز کهکشان ما اتفاق می‌افتد افزایش داده و بینش جدیدی در مورد نحوه تعامل این سیاه‌چاله‌های غول‌پیکر با محیط اطراف خود ارائه می‌دهد. مشاهدات این گروه، قوی‌ترین شواهد تا به امروز است که نشان می‌دهد یک سیاه‌چاله در مرکز کهکشان ما قرار دارد. این تصویر، نتیجه تلاش عظیم صدها دانشمند در طول پنج سال است.

بیشتر بخوانید:

ناسا می خواهد فضاپیمای خود را به یک سیارک بکوبد

دمی لواتو مدعی ارتباط با موجودات فضایی شد

منبع: daily mail
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود