معایب دورکاری و کار از خانه: خطر نشستن و ایستادن در تمام روز و نحوه رفع آن

معایب دورکاری و کار از خانه: خطر نشستن و ایستادن در تمام روز و نحوه رفع آن

درست است که کار نکردن در شرکت و هر روز نرفتن به اداره مزایای زیادی دارد اما معایب دورکاری و کار از خانه هم به همان نسبت زیاد است.

از آنجایی که در خیلی از کشورها از کار انعطاف پذیر استقبال می کند، در سال های اخیر افراد بیشتری نسبت به قبل دورکاری کرده و از خانه هایشان کار می کنند، بسیاری از ما سبک زندگی کم تحرک تری را در پیش گرفته ایم که برای سلامتی ما اصلا خوب نیست. در اینجا، به این می پردازیم که چه کاری می توانیم برای رفع آن انجام دهیم.

بسیاری از ما می دانیم که نشستن در طول روز برای ما بسیار بد است. و در این دنیای پس از شیوع و همه‌گیری، بسیاری از ما اکنون از خانه کار می‌کنیم، و سبک زندگی‌ای را که شاید حتی کم‌تحرک‌تر از شغل قبلی‌مان در دفتر و اداره بود، در پیش گرفته‌ایم.

خیلی وقت پیش نبود که هشت ساعت نشستن در مقابل کامپیوتر مرتباً به دلیل پیاده روی برای جلسات ، وقت‌های ناهار یا چایخوری با استراحت و تحرک مواجه می شد.

زندگی از پشت میز!

اما با ظهور پدیده دورکاری و کار در خانه، همه اینها در گذشته باقی می ماند. وقتی همه در خانه راحت هستید، دقیقاً برای چه چیزی برای بلند شدن وجود دارد؟ جلسات اداری؟ وقت ناهار؟ تازه ممکن است ناهار را هم پشت میز شما بخورید. پیامک یا ایمیل ها را هم در حالی که نشسته هستید بفرستید.

البته این شیوه کار کردن از نظر راحتی و صرفه جویی در هزینه خوب است – اما برای بدن ما کمتر مفید است.

با در نظر گرفتن این موضوع، مدت زمان نشستن چقدر طولانی است؟ و آیا باید به جای آن ایستاده باشیم؟ کدام یک از اینها برای ما بهتر است؟

بدیهی است که ما به‌عنوان انسان، طوری طراحی نشده‌ایم که تمام روز بایستیم – یا تمام روز بنشینیم. قرار است ما قدم بزنیم و فعال باشیم. اما این شیوه- به معنای واقعی کلمه – با یک شغل اداری خانگی سازگار نیست.

بنابراین، در تلاشی برای یافتن بهترین شیوه کار کردن، اجازه دهید ابتدا نگاهی به این بیندازیم که نشستن و ایستادن طولانی مدت واقعاً چه تأثیری بر بدن دارد:

۵ بلایی که تمام روز نشستن بر سر ما می آورد:

  • معایب دورکاری و کار از خانه با نشستن طولانی مدت

پاها و باسن ضعیف

با نشستن تمام روز، عضلات پایین تنه شما هیچ کاری برای بلند کردن شما انجام نمی دهند. سپس این ماهیچه ها شروع به ضعیف شدن می کنند و احتمال آسیب دیدن شما را بیشتر می کند.

اضافه وزن پیدا کردن

بیکار نشستن در تمام طول روز توانایی بدن را برای پردازش چربی ها و قندها مهار می کند. یک مطالعه نشان داد افرادی که بیشتر از حد معمول زمان خود را در حالت نشسته می گذرانند، وزن بیشتری در ناحیه وسط اضافه کردند؛ جایی که خطرناک ترین مکان برای ذخیره چربی است.

کمر بد و باسن سفت

اگر تمام روز بنشینید، باسن و کمرتان آسیب می بیند. نشستن باعث کوتاه شدن فلکسورهای لگن می شود و در صورت داشتن وضعیت بد، وضعیت نشستن به کمر شما آسیب می رساند و باعث فشرده شدن دیسک های ستون فقرات می شود.

خطر سرطان

مطالعات جدید نشان داده اند که نشستن طولانی مدت می تواند خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان از جمله سرطان رحم، ریه و روده بزرگ را افزایش دهد.

اضطراب و افسردگی

مطالعات نشان داده اند که افسردگی و اضطراب در افرادی که بیشتر می نشینند بیشتر است. تصور می‌شود که این به دلیل عدم تحرک محض است که می‌توان با ورزش منظم پس از رهایی از دفتر کار در خانه، آن را کاهش داد.

۵ بلایی که تمام روز ایستادن بر سر ما می آورد:

  • معایب دورکاری و کار از خانه با ایستادن طولانی مدت

خسته شدن

هشت ساعت ایستادن در روز در یک حالت برای شما مضر است زیرا باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود. ایستادن نسبت به نشستن تلاش بیشتری می‌طلبد، بنابراین خستگی می‌تواند باعث ایجاد مشکل در تمرکز و بهره‌وری شود.

کمر درد

ایستادن تمام روز می تواند روی کمر شما تأثیر بگذارد. افزایش فشار روی ستون فقرات می تواند باعث سفت شدن و اسپاسم عضلات کمر شود و منجر به درد شود.

افزایش خطر ترومبوز ورید عمقی  (DVT)

ایستادن طولانی مدت می تواند باعث لخته شدن خون در پاهای شما شود. اگر پاهای شما در حال حاضر جریان خون کافی ندارند، ایستادن برای مدت طولانی می تواند دقیقاً همان تأثیری را داشته باشد که نشستن طولانی مدت.

رگهای واریسی

ایستادن بیش از حد می تواند منجر به نارسایی وریدی شود که باعث تورم سیاهرگ ها و پر از خون می شود. این به این دلیل است که قلب باید سخت‌تر کار کند تا خون را به قلب و ریه‌ها برگرداند و با نیروی جاذبه مبارزه کند.

پا درد

این کمبود جریان خون است که باعث می‌شود ماهیچه‌ها راحت‌تر خسته شوند و باعث درد در پاها، باسن، پشت و گردن شود. نگه داشتن بدن در وضعیت ایستاده نیاز به تلاش عضلانی دارد و در عین حال خون رسانی به این عضلات را کاهش می دهد.

با وجود این همه معایب، راه نجات چیست؟

با در نظر گرفتن همه موارد فوق، روشن است که برقراری تعادل مناسب بین نشستن و ایستادن چقدر حیاتی است؛ آن هم در زمانی که مجبور هستید هر بار هشت ساعت در یک ایستگاه کاری باشید. تمام روز نشستن درست مانند ایستادن مداوم برایمان مضر است.

بنابراین، کاری که ما باید انجام دهیم این است که حد وسطی ایجاد کنیم، بدون اینکه احساس گناه در مورد تنبلی کردن یا ورزش نکردن کافی داشته باشیم، لازم است استراحت های بیشتری داشته باشیم.

در نهایت، کارشناسان معتقدند که ایستادن در محل کار به طور کلی بهتر از نشستن است. اما باید بر میزان ایستادن خود در طول روز نظارت داشته باشید. استفاده از صندلی در محل کار می تواند به تسکین درد کمر و گردن، کاهش افزایش قند خون و بهبود گردش خون کمک کند.

میز ایستاده، یا میز ایستاده تبدیل شونده، به طور کلی ایده خوبی است – اما مهم است که دوره‌هایی از نشستن، مانند زمان استراحت ناهار، یا شاید برای یک یا دو ساعت در طول روز، فاصله بیندازید.

هنگامی که افراد کار کردن پشت میز ایستاده را ناراحت می کنند، این اغلب به دلیل عادت نکردن بدن آنها به استفاده از عضلات مرکزی بدن برای مدت طولانی است.

به همین دلیل است که بهتر است بین نشستن و ایستادن به طور متناوب تغییر وضعیت دهید؛ تا زمانی که بتوانید با ایستادن سازگار شوید بدون اینکه این وضعیت بدن شما را تحت تأثیر قرار دهد.

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

۶ حرکت کششی برای رفع پشت درد در روزهای دورکاری از خانه

دورکاری در دوران شیوع ویروس کرونا ؛ چطور بازدهی و شادی خود را در خانه حفظ کنیم؟

۷ دلیل که ثابت می‌کند دورکاری بهتر از کار در شرکت است

منبع: mirror
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود