درخواست غرامت دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر از «دینامیت» و «گشت ارشاد ۳»

درخواست غرامت دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر از «دینامیت» و «گشت ارشاد ۳»

محمد صالح هاشمی گلپایگانی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در نامه ای از معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور نسبت به دو فیلم «دینامیت» به کارگردانی سید مسعود اطیابی و «گشت ارشاد ۳» به کارگردانی سعید سهیلی، اعلام جرم و درخواست جریمه کرد. در این نامه، او این دو فیلم را متهم کرد که در آنها امر به معروف و نهی از منکر مورد تمسخر قرار می گیرد.

متن نامه هاشمی گلپایگانی از این قرار است:

با احترام؛ چنان که استحضار دارید امروزه با افزایش حوزه نفوذ رسانه‌های فراگیر به ویژه سینما که ترکیبی از هنر و سرگرمی را دستمایه جذب مخاطب قرار می‌دهد امکان گسترده‌ای برای شکل دادن باورها و تغییر الگوهای ذهنی شهروندان از طریق رسانه فراهم آمده است. اگر چه دستاوردهای مثبت سینما قابل کتمان نیست اما برخی چالش‌های برآمده از کژکارکردی آن نیز که طی دهه‌های اخیر به واسطه گفتمان فرهنگی و برخی جهت‌گیری‌های غیراصولی مسئولین ذی‌ربط، آسیب‌زا و تا حدودی در نسبت با ارزش‌های دینی و اخلاقی ویرانگر بوده‌اند قابل اغماض و چشم‌پوشی نیست.

طی ماه‌های اخیر دو فیلم سینمایی با عنوان «دینامیت» و «گشت ارشاد ۳» به اکران عمومی درآمده‌اند که متأسفانه هر دو آنها به شکل سخیفی به تخفیف، تحقیر و تمسخر فریضه امر به معروف و نهی از منکر پرداخته است. در این رابطه ستاد امر به معروف و نهی از منکر بر اساس وظایف قانونی خود که بخشی از آن به صیانت از حریم فریضتین و حراست از دستاوردهای معنوی آن مربوط می‌شود با تکیه بر تعهد و التزام قابل تقدیر قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران به حفظ حقوق عامه و به استناد ماده ۱۲۶ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ و همچنین مواد ۶۳۸، ۵۱۳ و ۶۴۰ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ علیه مسببان و معاونان دخیل در این اقدام ناصواب اعلام جرم می‌نماید.

از حضرتعالی انتظار می‌رود در جایگاه صیانت از حقوق عامه دستور به انجام اقدام قانونی و رسیدگی به این مهم را صادر و با امعان نظر به آثار زیان بار ناشی از تخریب فرهنگی صورت گرفته در کشور تقاضا دارد؛ تمهیداتی را منظور فرمائید تا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که بر خلاف رسالت و وظایف فرهنگی و ارشادی خود اقدام به صدور مجوز نموده است، لااقل به میزان فروش دو فیلم مذکور (تاکنون بیش از ۹۵ میلیارد تومان) منابع مالی جهت تولید فیلم فاخر و رسانه‌ای با هدف جبران مافات و تعظیم فریضتین الهی در اختیار این ستاد قرار دهد. موفقیت روزافزون جنابعالی و تمامی خدمتگزاران صدیق نظام مقدس اسلامی را از درگاه خداوند متعال مسالت دارم.

هاشمی گلپایگانی همچنین اعلام کرده است که این ستاد، طرح اصلاح پوشش و حجاب کارمندان دولت را آغاز کرده است. او گفته است طرح جامعه ای برای اصلاح بد حجابی دارد که از زنان کارمند در ادارات دولتی شروع می شود.

بیشتر بخوانید:

راه اندازی رشته امر به معروف و نهی از منکر در مقطع ارشد و دکتری در دانشگاه ها

شکایت طلاب قم از بازیگران زن به دلیل بدحجابی

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۹ نظر

ورود

 • میهمان خرداد ۲, ۱۴۰۱

  با سلام
  خوب بزرگوار لازم به این همه چاک دادن یقه و آسمون و ریسمون بافتن نبود می نوشتی پول می خواییم بهت می دادن شما و ستادتون نورچشمی این نظامید

  • Parsa خرداد ۳, ۱۴۰۱

   ستاد امر به معروف… نشون داد اولویتش شاد بودن جامعه نیست بلکه غارت

 • Parsa خرداد ۳, ۱۴۰۱

  ستاد امر به معروف… نشون داد اولویتش شاد بودن جامعه نیست بلکه غارت

 • مهدی خرداد ۳, ۱۴۰۱

  خیلی خوبه . تگلیف رو روشن گرره . همه چی با پول حل می شه !!!

 • مهمان خرداد ۳, ۱۴۰۱

  ایشون توی دانشگاه آزاد هم انقدر از این کارها کرد که یکسال نشده بهش گفتن تو همون بهتر که بری دبیر ستاد امر به معروف بشی نه مسوول جذب هیات علمی. توی دوره مسوولیتش در دانشگاه آزاد هم فقط دوره بینش مظهر رو راه انداخت و کتاب های خودش رو میفروخت

 • داش رضا خرداد ۳, ۱۴۰۱

  به جای دادگاه به دوتا کارگردان نامه بنویس چرا دادگاه؟

 • سعید خرداد ۳, ۱۴۰۱

  همون موقع که تو فیلم گشت ارشاد ۲،گشت خط خورد خودمون متوجه شدیم،یه نهاد اضافه که فقط غرور جوونا و بودجه رو پایمال کرد

 • Amirali خرداد ۴, ۱۴۰۱

  زودتر پولشونو بدینا یه وقت سکته میزنن خدایی نکرده اونوقت کی باس از این و اون به بهانه های مختلف پول بکنه😂😂😎

 • * خرداد ۷, ۱۴۰۱

  مخالف شاد بودن مردمه