«کد شهاب» چیست و چگونه می توان آن را دریافت کرد؟

«کد شهاب» چیست و چگونه می توان آن را دریافت کرد؟

«شناسه هویت الکترونیکی بانکی» که به اختصار آن را «شهاب» می نامند، شناسنامه ای است مشترک میان تمام بانک ها. هر فرد به طور انحصاری می تواند یک «کد شهاب» داشته باشد. هر شخصی می تواند از کد شهاب خود در تمامی بانک هایی که در آن حساب دارد، استفاده کند. هر کسی می تواند پس از احراز هویت کامل در یکی از بانک هایی که در آن حساب دارد و با ارائه ی مدارک کامل به آن بانک، پس از احراز هویت، کد شهاب خود را دریافت کند. پس از آن می توان تمام خدمات بانکی از جمله پرداخت های بانکی، نقل و انتقالات و سایر خدمات را با استفاده از این کد انجام داد. این کد ۱۶ رقمی همانند شماره کارت بانکی است و برای احراز هویت مشتری در بانک ها استفاده می شود.

«کد شهاب» چیست؟

در حقیقت کد شهاب به سامانه «نظام هویت‌سنجی الکترونیکی بانکی» یا همان «نهاب» متصل می شود. نهاب، سیستم جامع اطلاعاتی هویت مشتریان بانکی است. این سامانه با سیستم اطلاعاتی سامانه ثبت شرکت‌ها، ثبت‌احوال، نیروی انتظامی، اداره پست  و  دستگاه‌های قضایی و دولتی دیگر در ارتباط است. با این سیستم تمام اطلاعات بانکی هر فرد یکجا ثبت شده و از ناهماهنگی احتمالی جلوگیری می شود. در نتیجه هر گونه استعلام بانکی بدون هیچ خطایی امکان پذیر می باشد.

«کد شهاب» چیست؟

برای دریافت کد شهاب از دو روش می توان اقدام کرد؛ هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری. بانک هایی که امکان دریافت این کد را از طریق سایت رسمی خود فراهم کرده اند، تنها با وارد کردن کد ملی، در صورتی که به عنوان مشتری احراز هویت شده در آن بانک حساب داشته باشید، می توانید کد شهاب خود را دریافت کنید. در غیر این صورت و در شرایطی که بانکی که در آن حساب دارید، این خدمات را به صورت آنلاین ارائه ندهد، باید به صورت حضوری اقدام کنید. در هر یک از شعب بانک خود، با داشتن مدارک شناسایی هویتی، می توانید کد شهاب خود را دریافت کنید.

بیشتر بخوانید:

بانک مرکزی بالاخره فهرست بدهکاران بزرگ بانک های دولتی و خصوصی را منتشر کرد

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود