اگر بتوانیم با دو برابر سرعت نور حرکت کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر بتوانیم با دو برابر سرعت نور حرکت کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

تا آنجایی که می‌دانیم امکان ندارد کسی بتواند با سرعتی دو برابر سرعت نور حرکت کند. در واقع برای هیچ جسم یا جرمی که در تعلق ماست، حرکت کردن با سرعتی بیشتر از سرعت نور امکان‌پذیر نیست.

با این حال برای برخی از ذرات عجیب، جابه‌جایی با دو برابر سرعت نور ممکن است و می‌تواند این ذرات را به گذشته برگرداند.

چه می‌شد اگر با دو برابر سرعت نور سفر می‌کردیم؟

محدودیت سرعت جهانی

نظریه نسبیت آلبرت انیشتین به ما می‌گوید هر چیزی که جرم داشته باشد (صرف نظر از میزان جرم) قادر نیست از سرعت نور پیشی بگیرد و به بی‌ نهایت انرژی برای این کار نیاز دارد. اما همه منابع انرژی که ما می‌شناسیم متناهی و محدود هستند. پس از آنجایی که ما انسان‌ها دارای جرم هستیم نباید انتظار داشته باشید به این زودی‌ها بتوانیم با سرعتی دو برابر نور حرکت کنیم.

چه می‌شد اگر با دو برابر سرعت نور سفر می‌کردیم؟

سفر به گذشته با تاکیون‌ ها

محدودیت سرعت جهانی برای هر چیزی با جرم معمولی قابل اعمال است. با این حال، ذرات فرضی به نام تاکیون ها وجود دارند که جرم فرضی دارند. شواهدی وجود ندارد که وجود تاکیون ها را نشان دهد اما با توجه به نسبیت، وجود احتمالی آنها را نمی‌توان رد کرد.

تاکیون ها اگر وجود داشته باشند، باید همیشه سریع‌تر از سرعت نور حرکت کنند. درست همان‌طور که اشیاء با جرم معمولی نمی‌توانند بیش از سرعت نور شتاب بگیرند، سرعت تاکیون ها را نمی‌توان به کمتر از سرعت نور کاهش داد.

برخی از فیزیکدانان بر این باورند که اگر تاکیون ها وجود داشته باشند، دائما در زمان به عقب حرکت می‌کنند. به همین دلیل است که این ذرات فرضی در بسیاری از کتاب‌ها و فیلم های علمی تخیلی با سفر در زمان مرتبط هستند.

ایده‌هایی مبنی بر این وجود درد که ممکن است روزی از تاکیون ها برای ساخت ماشین زمان استفاده شود. اما در حال حاضر این یک رویای دور از دسترس است، زیرا ما توانایی تشخیص تاکیون های بالقوه را نداریم.

چه می‌شد اگر با دو برابر سرعت نور سفر می‌کردیم؟

میانبری وجود دارد؟

شاید برای بسیاری از ما مایوس‌کننده باشد که نمی‌توانیم سریع تر از نور سفر کنیم. نزدیک‌ ترین ستاره به ما غیر از خورشید، ۴.۳۵ سال نوری از ما فاصله دارد. درنتیجه اگر با سرعت نور سفر کنیم، بیش از چهار سال طول می‌کشد تا به آن برسیم.

گفته می‌شود نظریه نسبیت وجود کرم چاله ها را تایید می‌کند. کرم چاله میانبری بین هر دو نقطه از فضاست. یعنی اگر یک ستاره در شرایط عادی ۴.۵ سال نوری از ما فاصله داشته باشد، از طریق یک کرم چاله این فاصله می‌تواند به تنها چند ساعت برسد.

اگر کرم چاله های واقعی وجود داشته باشند به ما اجازه می‌دهند مسافت‌های طولانی را در مدت زمانی بسیار کوتاه طی کنیم، اما متاسفانه کرم چاله ها هم مثل تاکیون ها کاملا فرضی اند.

چه می‌شد اگر با دو برابر سرعت نور سفر می‌کردیم؟

احتمالات عجیب

به رغم این واقعیت که در حقیقت قادر نیستیم سریع‌ تر از نور حرکت کنیم، اما هنوز می‌توانیم چگونگی انجام آن را تصور کنیم. با این نوع فکر کردن درگیر «تفکر واقعیتی محقق نشده» می‌شویم و به بررسی این موضوع می‌پردازیم که اگر واقعیت به گونه‌ای متفاوت بود، چه اتفاقی می‌افتاد.

احتمالات مختلفی وجود دارد که می‌توانیم در نظر بگیریم که هر کدام مجوعه‌ای از اصول فیزیکی متفاوت دارند. بنابراین نمی‌توان با قطعیت گفت اگر بتوانیم سریع تر از نور سفر کنیم چه اتفاقی می‌افتد. در بهترین حالت می‌توان در این باره حدس‌هایی زد. آیا همان‌طور که برخی از دانشمندان درباره تاکیون ها تصور می‌کنند، ما هم می‌توانیم به گذشته سفر کنیم؟ شما چطور فکر می‌کنید؟

بیشتر بخوانید:

اولین تصویر از Sagittarius A ؛ سیاهچاله غول پیکر در قلب کهکشان راه شیری

ناسا می خواهد فضاپیمای خود را به یک سیارک بکوبد

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۳ نظر

ورود

 • Roozbeh خرداد ۹, ۱۴۰۱

  یعنی شماهایی که اینها رو میگید فکر نمیکنید اونموقع دین دیگه بی معنی میشه و انسان ها واسه خودشون خدا میشن؟؟
  اگر اینه ذرات وجود داشته باشند؛:
  مثلا ما از زندگی سیر شدیمه میخوایم برگردیم و وقتی تو گهواره بودیم رو بکشیم اونوقت چه بلایی سر آینده ی که حالمون میشه میاد؟؟؟؟
  و آیا میتونیم برگردیم و کسی که پیش خدا رفته رو دوباره نجات بدهیم؟؟؟
  درحالیکه اصلا چنین چیزی ممکن نیست پس لطفا این چرند رو،نظریه ی«سفر در زمان» رو فراموش کنید….
  شما چی فکر میکنید که زمان مانند یک مسیره؟؟!!که راحت میشه بری و میشه برگردی و میشه وایسی؟؟؟ درحالیکه نه زمانی وجود ندارد!!!این فقط یک روز و شب روی زمینه وگرنه زمان ثابت است؟؟این رو با جرئت تمام میگم که سرعت رو حتی تا چندین برابر نور بدست میآوریم اما سفر در زمان رو نه:؛
  اونایی که بخدا اعتقاد ندارند اینها رو میگن که میشه در زمان سفر کرد!!!
  و متاسفانه باید بگم حتی اگه موادش هم باشه باز هم نمیشه

  • تورنادو خرداد ۱۰, ۱۴۰۱

   بلی حق

  • اینطور نیست خرداد ۱۱, ۱۴۰۱

   عزیز تو نمیتونی به گذشته سفر کنی فقط میتونی به آینده سفر کنی اگرم روزی همچین اتفاقی بیوفته و تو بتونی به گذشته سفر کنی نمیتونی تغییرش بدی از جمله زندگی بگیری و ببخشی اصن همچین چیزی امکان نداره مثل نظریه پدر بزرگ اگه تو به گذشته سفر کنی و پدر بزرگتو بکشی اونوقت پدرت هم به وجود نمیای و کسی نیست که تورو به وجود بیاره پس توام به نیستی میپیوندی ولی از اون طرف پدر بزرگت به دست تو مرده پس عامل مرگ پدر بزرگت وجود نداره و اون نمیمیره و دوباره پدرت بدنیا میاد و در ادامه تو پس نمیتونی با سفر در گذشته، گذشته رو تغییر بدی فقط میتونی نگاه کنی بعدشم انسان یه موجود سه بعدیه نمیتونه با سرعت نور یا بیشتر سفر کنه تهش بتونه کرمچاله بسازه یا کشفش کنه که اونم میشه از مبدا به مقصد رسیدن بدون طی کردن مسافت و کرمچاله منافاتی با دین نداره ولی سفر در زمان خیلی بعیده