نامه رییس سازمان محیط زیست به رییسی: «از همان ابتدا شانس بقای توله ها کم بود»

نامه رییس سازمان محیط زیست به رییسی: «از همان ابتدا شانس بقای توله ها کم بود»

متاسفانه به نظر می رسد که باید خودمان را برای مرگ سومین توله یوزپلنگ نگون بخت هم آماده کنیم. کش و قوس ها و اتفاقات تراژیکی که بعد از زایمان «ایران» یوزپلنگ ماده ایرانی رخ داد بر کسی پوشیده نیست و همانند دیگر رسانه ها، روزیاتو نیز بارها به این موضوع پرداخته و مخاطبان خود را در جریان فعل و انفعالات این پروژه قرار داده است. همه می دانیم که با کج سلیقگی ها و اشتباهات متعدد، تاکنون دو توله از سه توله متولد شده تلف شده و شرایط توله سوم نیز خوب به نظر نمی رسد. حتی زمزمه هایی از وضعیت ناخوشایند یوز مادر و شاید از دست رفتن قدرت ناباروری او نیز به گوش می رسد. اکنون رییس سازمان حفاظت محیط زیست در نامه ای به سید ابراهیم رییسی، رییس جمهور، مدعی شده است که این توله یوزها از همان ابتدا نیز شانس زیادی برای بقا نداشته اند.

در نامه علی سلاجقه به رئیسی، با اشاره به نامه سرگشاده یک استاد دانشگاه درباره موضوع مرگ توله‌های یوزپلنگ آسیایی چنین آمده است:

پروژه تکثیر یوزپلنگ آسیایی در اسارت، نخستین پروژه تکثیر این نژاد از یوزپلنگ در دنیا بوده که مراحل مختلف آن اعم از زنده‌گیری و انتقال مولدین، نگهداری، تغذیه و زادآوری گونه با توان تخصصی کارشناسان و متخصصان ایرانی و با موفقیت انجام شد. محل اجرای این پروژه در پارک ملی توران در شهرستان شاهرود، استان سمنان است.

به‌ طور کلی تولید مثل گربه‌سانان حساسی همچون یوزپلنگ با بقای همه توله‌ها همراه نیست و حتی در طبیعت گاهاً بیش از ۵۰ درصد از توله‌ها حین زایمان و یا قبل از بلوغ از بین می‌روند. در مورد پروژه یاد شده با توجه به اینکه یوز مادر در اسارت بلوغ یافته و ویژگی‌های یک یوز وحشی و طبیعی را نداشته است لذا فرایند زایمان بر اساس تشخیص دامپزشک متخصص با عمل جراحی سزارین انجام شد و به این ترتیب از همان ابتدا شانس و احتمال بقای توله‌ها به دلیل عدم تغذیه از شیر مادر بالا نبود.

یوزپلنگ مادر با نام ایران در تاریخ دهم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ زایمان کرد و روز سوم یکی از توله‌ها که از همان ابتدا ضعیف‌تر بود، تلف شد. دامپزشک معتمد پس از کالبدگشایی، علت مرگ را نقص مادرزادی در قسمت فوقانی ریه اعلام کرد و در این حالت مرگ توله کاملاً طبیعی بود.

از آنجایی که مادر پس از جراحی سزارین حاضر به مراقبت از توله‌ها نشد لذا توله ها به‌صورت دستی و با شیر خشک تغذیه شدند و علیرغم محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها بر واردات شیر باکیفیت، تلاش شد به هر نحو ممکن برای توله‌ها شیر با کیفیت قابل قبول با نظر دامپزشکان فراهم شود. لیکن به دلیل این که توله‌ها از شیر مادر که حاوی آنتی بادی و ایمنی بسیار بالایی است، تغذیه نشدند ریسک تلفات در آن‌ها بسیار بالا رفت و توله دوم در ۱۷ روزگی به دلیل لخته شدن شیر در دستگاه گوارش تلف شد البته آزمایشات پاتولوژی برای تشخیص علت تکمیلی مرگ توله‌ها در حال انجام است و منتظر نتایج آن هستیم. شایان ذکر است توله سوم به تهران منتقل شده است و با تلاش بی‌وقفه کارشناسان و دامپزشکان متخصص فعلاً وضعیت خوبی دارد.

این پروژه برای اولین بار در کشور ایران اجرا شد و علیرغم پیچیدگی‌های خاص و کمبود منابع و تجهیزات، دستاورد بزرگی در حوزه حفاظت از گونه‌های برجسته حیات وحش محسوب می‌شود اما بدیهی است در چنین کارهای مهمی که هیچ تجربه قبلی درباره آن‌ها در کشور وجود ندارد، بروز خطاهای جزئی دور از ذهن نیست که در این راستا تیم حقیقت‌یاب در سازمان تشکیل و به استان اعزام شد، گزارش اولیه حاکی از آن است که قصورها و تقصیرهایی در فرآیند سه ساله پروژه و مقطع کنونی صورت گرفته که در حال بررسی است و با مقصرین و متخلفین احتمالی برخورد خواهد شد.

سازمان حفاظت محیط زیست با تمام قوت فرایند تکثیر را برای حفظ ژنوم این گونه ارزشمند ادامه خواهد داد. به منظور تبادل تجربه تکثیر یوزپلنگ و افزایش احتمال بقای توله باقیمانده از یکی از متخصصان خارجی هم در یک مقطع کوتاه بهره گیری خواهد شد. در پایان از محضر حضرتعالی استدعا دارد دستور تقویت اعتبارات ویژه برای نجات این گونه در خطر انقراض در طبیعت همچنین اجرای مجدد فرآیند تکثیر در اسارت به صورت کاملاً حرفه ای و در حد انتظار مردم شریف و دوستداران محیط زیست را صادر فرمایند.

 

دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • شیما خرداد ۵, ۱۴۰۱

    خوب پس همش کلک پول بود این همه سر این ایران و بچه هاش چاپیدین زدین همه رو کشتین که فقط اون پول گیر خودتون بیاد شماها کی هستین دیگه توی هیچی رحم و مروت ندارین از حیوون زبون بسته هم دزدی میکنید اعتباری که داده بودن مثلا برای ایران و بچه هاشو خوردین یه آبم روش بچه هاشو و خودشم زدین نابود کردین اعتبار ویژه هم دوباره میخواین متاسفم واقعا انسانم آرزوست…