کشف ژن ایرانی و بقایای مردی در شهر مدفون شده پمپئی ایتالیا متعلق به ۲,۰۰۰ سال قبل

کشف ژن ایرانی و بقایای مردی در شهر مدفون شده پمپئی ایتالیا متعلق به ۲,۰۰۰ سال قبل

محققان اسرار ژنتیکی را از استخوان‌های یک مرد و یک زن مدفون شده در شهر پمپئی در خاکستر آتشفشانی را کشف کردند. ژن ایرانی مرد پمپئی در ژنوم او، کشف مورد توجه این تحقیقات است. این دو نفر برای اولین بار در سال ۱۹۳۳ در Casa del Fabbro یا خانه صنعتگر کشف شدند. آنها هنگام فوران آتشفشان در ۲۴ اوت ۷۹ پس از میلاد، در گوشه اتاق ناهار خوری در حال صرف ناهار بودند. ابر عظیم خاکستر ناشی از فوران کوه وزوو در کمتر از ۲۰ دقیقه برای ساکنان شهر کشنده بود.

کشف ژن ایرانی در ژنوم مرد مدفون شده در شهر پمپئی

به گفته دکتر سرنا ویوا، انسان شناس از دانشگاه سالنتو، دو قربانی که محققان مورد مطالعه قرار دادند، قصد فرار نداشتند. ویرانه‌های پمپئی در قرن شانزدهم کشف شد و اولین کاوش‌ها در سال ۱۷۴۸ آغاز شد. حدود ۱,۵۰۰ نفر از ۲,۰۰۰ قربانی در طول قرن‌ها پیدا شده‌اند.

کشف ژن ایرانی در ژنوم مرد مدفون شده در شهر پمپئی

محققان شواهدی پیدا کردند که این مرد از بیماری به نام Pott رنج می برد؛ نوعی سل عضلانی-اسکلتی، که می تواند باعث تغییر شکل ستون فقرات و درد شدید در هنگام حرکت شود و حتی نفس کشیدن را بیش از حد سخت کند. قطعه ای از استخوان پایه جمجمه مرد حاوی DNA دست نخورده کافی برای تعیین کد ژنتیکی او بود. دکتر ویوا معتقد است که هر بدن انسانی در پمپئی یک گنج است. این افراد شاهدان خاموش یکی از شناخته شده ترین رویدادهای تاریخی در جهان هستند.

کشف ژن ایرانی در ژنوم مرد مدفون شده در شهر پمپئی

داده های به دست آمده از استخوان جمجمه این مرد، اطلاعات جالبی را در اختیار می گذارد. ژنوم به دست آمده از این مرد را با بانک اطلاعات ژنتیک بررسی کردند و ۴۱ درصد از اطلاعات ژنتیکی او مشخص شد: ۶/ ۵۱ درصد ژن مردمان آناتولی در همان دوران حیات او و ۵/ ۳۰ درصد ژن عصر برنز ایران (دو تا سه هزار و ۵۰۰ سال پیش از میلاد)، ژن ایرانی مرد پمپئی را تشکیل می دهد. احتمال می رود ژن های نیکان ایرانی این فرد از طریق آناتولی (ترکیه) به روم رسیده باشد. ۴/۴ درصد دیگر ژن‌های به دست آمده از او به دوران انسان‌های شکارچی در غرب و فرهنگ یامنایا (Yamnaya culture) است که گستردگی آنها در عصر برنز از شمال دریای سیاه تا اروپا بود.

بیشتر بخوانید:

کشف بقایای یک هیولای عظیم الجثه دریایی در آمریکا

کشف مجسمه ۴,۵۰۰ ساله کنعانی توسط یک کشاورز فلسطینی

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود