پاسخ نهایی به سوال بحث برانگیز همیشگی؛ دایناسورها خونگرم بوده اند یا خونسرد؟

پاسخ نهایی به سوال بحث برانگیز همیشگی؛ دایناسورها خونگرم بوده اند یا خونسرد؟

صحنه ای نمادین در «پارک ژوراسیک» (Jurassic Park) وجود دارد که در آن، نفس یک ولاسیرپتر (Velociraptor) هنگام جستجوی طعمه خود، باعث بخار گرفتن شیشه پنجره می شود. اگر دایناسوریا مانند مارمولک ها خونسرد بودند، این صحنه نادرست بود. با این حال، اگرچه چیزها بسیاری در مورد مجموعه فیلم های «پارک ژوراسیک» واقعاً مشکوک است، اما مفهوم دایناسورهای خونگرم ممکن است واقع بینانه باشد.

دایناسورها خون گرم بودند یا خونسرد؟

در مطالعه جدیدی که در مجله علمی Nature منتشر شده است، تیم دیرینه شناسی به رهبری جاسمینا ویمان، محقق موسسه فناوری کالیفرنیا، لکه های تیره ای را که اغلب در فسیل ها ظاهر می شوند، تجزیه و تحلیل کردند. گاهی اوقات این لکه ها در اثر واکنش اکسیژن با لیپیدها، پروتئین ها و قندها و تشکیل مواد زائد ایجاد می شوند. محققان نتیجه گرفتند که تعداد بیشتری از این مولکول‌ها در میان دایناسورهایی که خونگرم بودند ظاهر می‌شوند، زیرا حیوانات خونگرم سرعت متابولیسم بالاتری دارند و بنابراین به اکسیژن بیشتری نیاز دارند. تنها چیزی که آنها نیاز داشتند نمونه هایی از موجودات قدیمی و جدید بود.

دایناسورها خون گرم بودند یا خونسرد؟

زمانی که دیرینه شناسان قبلی سعی کردند بدانند دایناسورها خونگرم هستند یا خیر، به دنبال حلقه های رشد یا سیگنال های ایزوتوپ شیمیایی در خون بودند که هر دوی آنها کمتر قابل اعتماد هستند. چراکه می توانند در طول فسیل شدن تغییر کنند. علاوه بر این، از آنجایی که فرآیندهای استخراج آن نوع اطلاعات می تواند به فسیل ها آسیب برساند، دانشمندان به طور قابل درکی در مورد جمع آوری داده های بیش از حد از این طریق محتاط بوده اند.

دایناسورها خون گرم بودند یا خونسرد؟

این دانشمندان از طیف سنجی فروسرخ تبدیل فوریه و رامان استفاده کردند، روشی برای کاوش فسیل‌هایی که می‌تواند جزئیات باورنکردنی را در مورد بیولوژی این حیوانات آشکار کند. این روش ها مانند میکروسکوپ های لیزری عمل می کنند، آنها می توانند مقدار فراوانی این نشانگرهای مولکولی را که میزان متابولیسم را نشان می دهند را ارزیابی کنند. از آنجایی که این روش مخرب نیست، به ویژه برای دیرینه شناسان جذاب است.

دایناسورها خون گرم بودند یا خونسرد؟

به نظر می رسد این روش کاوش در فسیل ها به خوبی نتیجه داده است. محققان با استفاده از رویکرد خود به این نتیجه رسیدند که نرخ‌های متابولیک بالا منطبق با اندوترمی (یعنی خونگرم بودن) در پتروسورها (pterosaurs)، اورنیتیشیان‌ها (ornithischians)، ساروپودها (sauropods) و تروپودها (theropods) قبل از ظهور سازگاری‌های پرهزینه، مانند پرواز در پرندگان وجود داشته. این بدان معنی است که طیف وسیعی از دایناسورهای نمادین، خونگرم بودند. این مطالعه همچنین خاطرنشان می کند که خون گرمی در مقایسه با آنچه که امروز به ذهن متبادر می شود، معنای متفاوتی دارد. محققان تاکید کردند که سوروپودها (theropods) و تروپودهای (sauropods) غول‌پیکر گرم نبودند

بیشتر بخوانید:

کشف فسیل دایناسوری که در روز برخورد سیارک با زمین کشته شد

دایناسورها در چه فصلی از سال منقرض شده اند؟ دانشمندان پاسخ می دهند

منبع: salon
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود