۱۲ واقعیت جالب و ناخوشایند در مورد صنعت زیبایی و محصولات آرایشی که نمی دانستید

۱۲ واقعیت جالب و ناخوشایند در مورد صنعت زیبایی و محصولات آرایشی که نمی دانستید

همه ما دوست داریم بهترین چهره را داشته باشیم و به همین خاطر است که در دوران خوب و بد، صنعت زیبایی و مد و فشن همیشه یک کسب و کار پرسود و شکوفا بوده است. علاوه بر این، میل ما به خوب به نظر رسیدن بدین معناست که اغلب اوقات چشم به روی چیزهایی که روی بدن خود اعمال می کنیم، اینکه این محصولات چگونه ساخته خی شوند یا اینکه آیا استفاده از آن ها ایمن است می بندیم. تا جایی که این محصولات زیبایی کارشان را انجام دهند، عموماً از آن ها راضی هستیم. اما اکنون بیش از هر زمان دیگری در مورد صنعت زیبایی و محصولات آن سوال پرسیده می شود، سوالاتی مانند اینکه آیا مرطوب کننده ها می توانند از بروز علائم پیری جلوگیری کنند؟ چه کسی بررسی می کند که آیا این محصولات سمی هستند یا خیر؟ و در این محصولات چه چیزهایی ریخته شده است؟ در ادامه این مطلب قصد داریم به این سوالات پاسخ داده و شما را با ۱۲ واقعیت جالب و افشاگرانه در مورد صنعت زیبایی آشنا کنیم.

واقعیاتی ناخوشایند در مورد صنعت زیبایی و محصولات آرایشی

۱- صنعت زیبایی ریشه در مصر باستان دارد

استفاده از محصولات زیبایی و آرایشی به هزاران سال قبل باز می گردد و اگر چه صنعت زیبایی و لوازم بهداشتی آرایشی به شکل کنونی آن در اوایل قرن بیستم شکل گرفت اما استفاده از مواد آرایشی به دوران مصر باستان باز می گردد. البته دلایل خوبی وجود دارد برای اینکه چرا امپراطورها و ملکه های مصر باستان مانند کلئوپاترا به نماد زندگی لوکس و باشکوه و زیبایی چهره تبدیل شده اند. ظاهر و آراستگی برای مصریان باستان بسیار اهمیت داشت و در طول روز به شکل گسترده کارهایی برای زیبا و سالم نگه داشتن ظاهر و پوست انجام می شد. مردان و زنان تمام طبقات اجتماعی از مواد آرایشی و میکاپ مانند خط چشم، سایه چشم، ضد آفتاب، خمیر دندان و انواع رنگ ها استفاده می کردند. اشخاص حرفه ای در زمینه لوازم آرایشی این محصولات را تولید می کردند و با استفاده از روش های تولید باکیفیت و خلاقانه و بهتری ترکیبات طبیعی، شهرتی دست و پا کرده بودند. علاوه بر این، مصریان باستان دارای دانش بسیار پیشرفته ای در زمینه محصولات آرایشی بهداشتی بودند و حتی اشخاص حرفه ای در زمینه مانیکور و تولید کلاه گیس نیز در مصر باستان وجود داشته است.

واقعیاتی ناخوشایند در مورد صنعت زیبایی و محصولات آرایشی

۲- هر زن به طور متوسط روزانه صدها ماده شیمیایی روی صورت و بدن خود می مالد

بر اساس آمارها، زنان روزانه ۱۲ محصول حاوی ۱۶۸ ترکیب را روی صورت و بدن خود می مالند. تحقیقات صورت گرفته توسط یک کمپانی فعال در حوزه تولید خوشبو کننده بدن نشان می دهد که این عدد بسیار بالاتر بوده و ۵۱۲ ماده مصنوعی در طول روز است. جای تعجب ندارد که مردان محصولات آرایشی کمتری استفاده کرده و به همین خاطر تنها در طول روز حدود ۸۵ یا کمی بیشتر ماده شیمیایی با بدن آن ها تماس پیدا می کند. این عدد در مورد نوجوانان بیشتر بوده و روزانه به ۱۷ مورد محصول می رسد. در حالی که بسیاری از این ترکیبات شیمیایی بی ضرر هستند، برخی دیگر مشکل زا خواهند بود.بر اساس گزارش ها، ۸۹ درصد از ترکیبات لوازم آرایشی بهداشتی مورد بررسی بی خطر بودن قرار نمی گیرند. علاوه بر این، از هر یکصد محصول این حوزه که در بازار هستند، دستکم یک مورد حاوی ترکیبات سرطان زاست. نوجوانان بیش از هر گروه سنی دیگری در معرض خطر استفاده از این مواد تغییر دهنده هورمونی قرار دارند و بر اساس تحقیقات صورت گرفته روی خون و ادرار نوجوانان، این افراد از طریق لوازم آرایشی دستکم ۱۶ ترکیب تغییر دهنده هورمونی مانند پارابن ها و فتالات ها را وارد بدن خود می کنند.

واقعیاتی ناخوشایند در مورد صنعت زیبایی و محصولات آرایشی

۳- صنعت زیبایی و لوازم آرایشی بسیار بزرگتر و پرسودتر از آن چیزی است که فکر می کنید

یکی از جالب ترین واقعیات در مورد صنعت زیبایی و لوازم آرایشی، بزرگی و سودآوری آن است. ارزش این صنعت در حال حاضر ۵۰۰ میلیارد دلار برآورد می شود و هیچ اثری از کاهش یا کند شدن سرعت رشد در آن دیده نمی شود. بر اساس برآوردهای صورت گرفته، در میانه قرن حاضر ارزش این صنعت از ۷۰۰ میلیارد دلار نیز خواهد گذشت که از افزایش قدرت خرید در کشورهای در حال توسعه ناشی می شود. صنعت زیبایی تغییرات دراماتیک بسیاری را در پیش دارد، از جمله ظهور تجارت الکترونیکی که بسیاری از رفتارهای خرید انسان ها را تغییر داده است. همچنین تغییر بزرگی در روش نسل های جوان برای خرج کردن پول هایشان دیده می شود. نتیجه این تغییر، تمرکز بیشتر روی محصولات طبیعی و دوستدار طبیعت در مقایسه با همتایان پرتیراژشان خواهد بود. محصولات زیبایی مردان نیز رو به رشد بوده اما هنوز هم کمتر از یک درصد از تولیدات صنعت زیبایی را به خود اختصاص داده است.

واقعیاتی ناخوشایند در مورد صنعت زیبایی و محصولات آرایشی

۴- بسیاری از ادعاهای صورت گرفته توسط محصولات ضد پیری تایید نشده اند

به گفته متخصصان پوست،  مواد ضد آفتاب بهترین و موثرترین گزینه برای جوان نگه داشتن پوست هستند زیرا آفتاب می تواند نشانه های پیری را تشدید و تسریع کند. رتینول و رتینوئیدها که عمدتاً به عنوان اسکراب به کار می روند می توانند در محافظت از پوست های آسیب دیده موثر باشند. غیر از این، تمام ادعاها در مورد محصولات جوانساز پوست مشکوک و بدون پشتوانه هستند. بنابراین اگر مراقب نباشید با پوست خود قمار خواهید کرد و باعث صدمه بیشتر به پوسستان باشید.

واقعیاتی ناخوشایند در مورد صنعت زیبایی و محصولات آرایشی

۵-فلس ماهی ترکیبی کلیدی در بسیاری از رژ لب ها هستند

این یکی شاید از واقعیاتی در مورد صنعت زیبایی و لوازم آرایشی باشد که می خواهید نشنیده بگیرید. البته اگر وگان باشید یا دوست نداشته باشید ماهی های خرد شده دور دهانتان داشته باشید، شاید بخواهید کمی بیشتر در مورد رژ لب محبوبتان بدانید. اما انتظار اسم بردن از فلس ماهی در ترکیبات رژ لبتان را نداشته باشید. در واقع ترکیبی که در رژ لب ها به آن اشاره می شود گوانین نام دارد،ماده ای که با قرار دادن لایه های فلس ماهی روی یکدیگر بدست می آید. البته گوانین تنها در رژ لب به کار نمی رود و در دیگر محصولات آرایشی و انواع مختلفی از جواهرات برای ایجاد حالت درخشش نیز استفاده می شود.

واقعیاتی ناخوشایند در مورد صنعت زیبایی و محصولات آرایشی

۶- بسیاری از محصولات آرایشی حاوی ترکیبات شیمیایی سمی هستند

اکثر افراد فکر می کنند محصولاتی که روی قفسه فروشگاه ها می بینیم بی خطر و ایمن هستند اما وجود ترکیبات سمی در محصولات آرایشی و بهداشتی بسیار شایع بوده و اغلب به درستی درک نمی شود. در سال ۲۰۱۸ در تحقیقی که توسط یک موسسه دانمارکی صورت گرفت، مقدار زیادی ترکیبات شیمیایی سمی در یک سوم محصولات آرایشی مورد بررسی قرار گرفته پیدا شد. در سال ۲۰۱۹ نیز یک شیمیدان صنعتی با بررسی لاک ناخن دریافت که در این محصولات از ترکیبات خطرناکی مانند فورمالدهاید، بنزن، تولن و متیل متاکریلات استفاده شده است. این ها ترکیباتی بودند که در بسته بندی محصولات به آن ها اشاره ای نشده بود. مشکل این است که اکثر شرکت های فعال در صنعت آرایشی بهداشتی الزامی به تست محصولاتشان ندارند. در حالی که در اتحادیه اروپا استفاده از بیش از ۱۳۰۰ ترکیب شیمیایی در محصولات آرایشی منع شده است، این عدد در ایالات متحده تنها ۱۱ مورد است. همچنین برخی کمپانی ها ترکیبات خود را رازهای تجاری دانسته و این یعنی که ترکیبات محصولات خود را برای مشتریان، تولید کنندگان و قانونگذاران فاش نمی کنند.

واقعیاتی ناخوشایند در مورد صنعت زیبایی و محصولات آرایشی

۷- تست محصولات روی حیوانات و آزار آن ها در صنعت زیبایی هنوز شایع است

یکی از واقعیت های به شدت ناخوشایند در مورد صنعت زیبایی این است که تست محصولات روی حیوانات و آزار آن ها از این طریق هنوز هم شایع است. در حال حاضر، هیچ تعریف قانونی برای عبارت های cruelty-free و not tested on animals وجود ندارد، عباراتی که روی برخی محصولات آرایشی بهداشتی دیده و از عدم استفاده از حیوانات برای تست این محصولات خبر می دهند. به همین خاطر این امکان وجود دارد که کمپانی های فعال در این عرصه به مشتریان خود دروغ بگویند. در برخی از نقاط جهان، دولت ها استفاده از حیوانات در تست لوازم آرایشی را ممنوع کرده اند اما رعایت این قوانین نیز قطعی نیست. تحقیقات صورت گرفته در اتحادیه اروپا نشان می دهد بسیاری از محصولات آرایشی مانند مرطوب کننده ها، رژ لب ها و کرم های ضد آفتاب روی حیوانات تست می شوند در حالی که در سال ۲۰۰۹ قوانینی در جهت ممنوعیت چنین عملی تصویب شده است.

واقعیاتی ناخوشایند در مورد صنعت زیبایی و محصولات آرایشی

۸- واژه «ارگانیک» همیشه به معنای آن چیزی نیست که فکر می کنید

آمار نشان می دهد که درخواست مصرف کننده برای ترکیبات طبیعی و پایدار در محصولات آرایشی رو به افزایش است. اما بسیاری از محصولات این حوزه آنطوری که فکر می کنید طبیعی نیستند. برخلاف غذاهای ارگانیک، محصولات آرایشی ارگانیک تعریف و قوانینی خاصی ندارند. مشکل این است که قوانین محکمی در این زمینه وجود نداشته و بدین ترتیب برندها الزام زیادی در شفاف سازی در مورد ترکیبات محصولات خود ندارند. در سال ۲۰۱۷، یک کمپانی فعال در عرصه شفاف سازی دریافت که اکثر برندهای آرایشی در مورد اطلاعاتی که روی بسته بندی های خود حک می کنند دروغ می گویند. در واقع بسیاری از محصولاتی که برچسب ارگانیک می خورند تنها حاوی یک ترکیب ارگانیک هستند و در برخی از موارد، این ترکیب تنها یک درصد از کل ترکیبات آن محصول را تشکیل می دهد.

واقعیاتی ناخوشایند در مورد صنعت زیبایی و محصولات آرایشی

۹- توریسم جراحی پلاستیک هر ساله به هزاران مورد بستری شدن و مرگ منجر می شود

محبوبیت جراحی های پلاستیک رو به رشد است اما این جراحی ها ارزان نیستند. برای مثال، در ایالات متحده، جراحی لیپوساکشن به طور متوسط ۵,۰۰۰ دلار هزینه دارد. در نتیجه بسیاری از افراد به سراغ گزینه های ارزان قیمت تر در کشورهای دیگر می روند. این موضوع به شکل گیری توریسم جراحی زیبایی در کشورهایی مانند جمهوری دومینیکن و ترکیه منجر شده است. برای بسیاری، انجام جراحی زیبایی در خارج از کشور ارزان و موثر است اما برای برخی دیگر عواقب کابوس واری در پی دارد. نتیجه جراحی پلاستیک ارزان قیمت اغلب ناخوشایند است. در طی سال ها، بیماران بسیاری با زخم های باز، عفونت ها و چهره های بدشکل شده در اثر رفتن زیر تیغ افراد نامتخصص مواجه شده اند. در برخی از موارد این جراحی ها خطرناک تر بوده و به مرگ افراد منجر شده است. برای مثال، در سال ۲۰۲۰، یک معلم بریتانیای بدنبال انجام جراحی بینی در ترکیه به کما رفته و وارد مرحله زندگی نباتی شد. نکته دیگر اینکه از آنجایی که این جراحی ها در قالب پکیج ها انجام شده و شامل امضا کردن رضایتنامه است، شکایت کردن از مقصران بسیار دشوار است.

واقعیاتی ناخوشایند در مورد صنعت زیبایی و محصولات آرایشی

۱۰- بازاریابی مدرن باعث شده نگاه ها نسبت به موی بدن زنان تغییر کند

تردیدی نیست که صنعت زیبایی میلیون ها دلار در زمینه بازاریابی و تبلیغات هزینه کرده تا مردم را ترغیب به نیاز به تغییر ظاهر بدنشان کند. در هیچ جایی چنین کمپینی به اندازه نگاه مان به موی بدن موثر نبوده است و البته به طور خاص موی بدن زنان و اینکه این تبلیغات چطور دیدگاه جامعه را برای فروش بیشتر محصولات موبر تغییر داده اند. اولین تبلیغ در مورد از بین بردن موی بدن زنان در سال ۱۹۱۵ منتشر شده و به از بین بردن ضروری موهای زائد و ناخوشایند اشاره داشت. بعد از آن بود که هزاران تبلیغ مشابه دیگر نیز منتشر شد که به احتمال زیاد با استانداردهای امروزی ضد زن تلقی خواهند شد. برای مثال در سال ۱۹۲۲ تبلیغی منتشر شد که می گفت زنان آراسته و بی نقص باید زیر بغل های بدون مویی داشته باشد.

واقعیاتی ناخوشایند در مورد صنعت زیبایی و محصولات آرایشی

۱۱- برخی محصولات بهداشتی آرایشی برای بارداری خطرناک هستند

بارداری به خودی خود نیز بسیار پیچیده و گیج کننده است. اما چیزی که بسیاری از مادران باردار نمی دانند این است که بسیاری از محصولات آرایشی روزمره خطر بالقوه ای هم برای خودشان و هم نوزاد درون شکمشان دارند. برای مثال، بسیاری از خوشبو کننده ها و ضد تعریق ها حاوی کلرید آلومینیوم هستند، ترکیبی که با آسیب استخوانی، کم خونی و بی حالی مفرط و دائمی در ارتباط است. همچنین مشتق هایی از ویتامین آ که در انواع محصولات آرایشی یافت می شود باعث مشکلات رشد در نوزادان می شود. در واقع محصولات آرایشی مانند میدان مین هستند. فرمالدهیدها که در لاک های ناخن و دیگر محصولات آرایشی به کار می روند به خاطر تاثیرش بر سقط جنین در برخی کشورها ممنوع شده اند.

واقعیاتی ناخوشایند در مورد صنعت زیبایی و محصولات آرایشی

۱۲- صنعت زیبایی نقش مهمی در آلودگی محیط زیست دارد

یکی از واقعیت های ناخوشایند در مورد صنعت زیبایی این است که تاثیر منفی روی محیط زیست می گذارد. بسته بندی محصولات آرایشی به تنهایی باعث فشار زیادی به محیط زیست می شود. بر اساس گزارش ها، حدود ۱۲۰ میلیارد قطعه بسته بندی محصولات آرایشی هر ساله تولید می شود که اغلب آن ها از زباله دان سر در می آورند. بخشی از مشکل این است که بسیاری از این بسته بندی ها به جای کاربردی بودن، زیبایی و جذابیت ظاهری را ملاک قرار می دهند. تلاش برندها برای بسته بندی هایی بهتر و جذابتر از رقبا به استفاده از ترکیبات غیرضروری شده که بازیافت آن ها در طبیعت دشوار است. بسیاری از محصولات آرایشی بهداشتی نیز خود دارای ترکیبات سمی برای محیط زیست هستند. برای مثال، اکسی بنزون که ترکیبی استاندارد در کرم های ضد آفتاب است، نقش مهمی در نابودی ریف های مرجانی دارد و ذرات پلاستیکی موجود در لابه بردارها نیز وارد آب شده و توسط ماهی ها و سپس انسان ها بلعیده می شوند. بعد از آن نوبت به تقاضای غیرمنطقی و ناتراز با تولید برای ترکیبات خاص می رسد، برای مثال برای روغن پالم که به نابودی هزاران هکتار جنگل منجر شده است.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود