دلیل انتخاب نام های عجیب و غریب برای کودکان از سوی والدین چیست؟

دلیل انتخاب نام های عجیب و غریب برای کودکان از سوی والدین چیست؟

آن‌طور که پیداست مقصر انتخاب نام‌ های غیرمعمول برای کودکان، والدین نیستند و دلایل تکاملی، والدین را به سمت این کار سوق می‌دهد. در اینجا توضیحات یک پژوهشگر درباره رواج برخی نام ها  و بعد محو شدن تدریجی آنها را می‌خوانیم.

دکتر میچل نیوبری یک زیست شناس تکاملی است و اخیرا توجه خود را به روند نامگذاری نوزادان معطوف کرده است؛ به‌ویژه بررسی این نکته که چرا برخی نام‌ها به مرور زمان از بین می‌روند و برخی دیگر زنده می‌مانند.

به گفته دکتر نیوبری علت این موضوع این است که با افزایش محبوبیت و رواج یک نام، مردم ناخودآگاه از آن دوری می‌کنند و درنتیجه والدین بیشتر به دنبال نام‌ های نادر و مبهم هستند تا به این شیوه فرزند خود را از دیگران متمایز کنند؛ پدیده ای که به نام «انتخاب وابسته به فرکانس منفی» شناخته می‌شود.

یک متخصص دلیل انتخاب نام های غیرمعمول کودکان از سوی والدین را توضیح می‌دهد

دکتر نیوبری پایگاه داده ای از نام هایی را که در طول قرن گذشته بر نوزادان متولد در ایالات متحده گذاشته شد بررسی کرد تا هماهنگی و فرآیند انتخاب نام‌ را کشف کند.

او می‌گوید با رایج شدن نام ها، برخی از والدین به دنبال یافتن چیزی منحصر به فردتر هستند تا به متمایز شدن فرزندشان از دیگران کمک کنند؛ موضوعی که به ویژگی های ژنتیکی که از نظر تکاملی مطلوب است شباهت دارد. او می‌گوید: «فشار زیادی برای همرنگ شدن با جماعت و تابعیت از آنها وجود دارد، اما تحقیقات من نشان می‌دهد که تنوع نام ها ناشی از فشارهایی است که علیه این تبعیت وجود دارد.»

یک متخصص دلیل انتخاب نام های غیرمعمول کودکان از سوی والدین را توضیح می‌دهد

دکتر نیوبری می‌گوید: «زندگی مجموعه‌ای از حرکات موزون است که نیازمند است بدانیم چه زمانی باید مثل یک کل منسجم باشیم و چه زمانی از هم جدا. ارزیابی انتخاب طبیعی فوق العاده دشوار است. در مقابل، در مورد اسامی، ما به معنای واقعی کلمه، تک تک نام های کل کشور را صدها سال است که می‌شناسیم.»

دکتر نیوبری معتقد است برای رشد و پیشرفت گونه ها، تمرین امتناع از ملاک‌های پذیرفته‌شده اجتماعی لازم است و در انسان‌ها، این کار از طریق نام‌ هایی که ما برای فرزندان خود انتخاب می‌کنیم انجام می‌شود.

یک متخصص دلیل انتخاب نام های غیرمعمول کودکان از سوی والدین را توضیح می‌دهد

او می‌گوید این موضوع منجر به شکل‌گیری چرخه «رونق و رکود» می‌شود که در آن نام‌هایی به یک‌باره محبوبیت پیدا کرده و در صدر فهرست قرار می‌گیرند، اما خیلی زود و پیش از تثبیت جایگاه خود، از رونق می‌افتند.

دکتر نیوبری می‌گوید: «این موضوع حقیقتا یک مطالعه موردی است که نشان می‌دهد چگونه چرخه‌ های رونق و رکود به خودی خود می‌توانند از محبوبیت نام های رایج کاسته و تنوع را افزایش دهند.»

بیشتر بخوانید:

تست روانشناسی: حدس بزنید کدام یک از ۴ کودک زیر دختر است و خود را بشناسید!

۷ آزمایش علمی غیر اخلاقی ای که روی کودکان انجام شده است

تست روانشناسی: حدس بزنید کدام یک خانواده نیستند

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود