سید محمود دعایی درگذشت + بیوگرافی و خلاصه ای از فعالیت ها

سید محمود دعایی درگذشت + بیوگرافی و خلاصه ای از فعالیت ها

«سید محمود دعایی»، سرپرست موسسه مطبوعاتی اطلاعات، در ۱۵ خرداد ۱۴۰۱ در سن ۸۱ سالگی درگذشت. او به علت آبسه گلو و انسداد مجرای تنفسی در بیمارستان آتیه تهران بستری شده بود. گفته می شود که وی پیش از بستری شدن در بیمارستان حالاتی شبیه سرما خوردگی داشته است. طبق اعلام روزنامه اطلاعات پیکر او ساعت ۱۰ صبح ۱۶ خرداد ۱۴۰۱ از حسینیه شماره ۱ جماران به موسسه اطلاعات برده شده و از آنجا به سمت حرم امام خمینی تشییع می شود.

سید محمود دعایی در گذشت

سید حسن خمینی، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدجواد حجتی کرمانی عضو سابق مجلس خبرگان، دکتر احمد مسجدجامعی رئیس سابق شورای شهر تهران، سهیل محمودی، شاعرو رضا امیرخانی، نویسنده و منتقد ادبی شب گذشته برای عرض تسلیت به منزل دعایی رفتند.

سید محمود دعایی در گذشت

سید محمود دعایی از سال ۱۳۵۹، سرپرستی موسسه اطلاعات را به عهده داشته است. او از ۱۳۶۶، از اعضای مجمع روحانیون مبارز و هفت سال سخنگوی آنها بود. وی همچنین در شش دوره مجلس جمهوری اسلامی در سال های ابتدایی پس از نقلاب، به عنوان نماینده مجلس، فعالیت کرد. او از ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۸، پیش از جنگ، سفیر ایران در کشور عراق بود.

سید محمود دعایی متولد ۱۳۲۰ در شهر یزد بود. او پس از اتمام تحصیل در مقطع دبیرستان، به حوزه علمیه کرمان به نام «مدرسهٔ معصومیه» رفت و پس از آن در قم تحصیلات حوزوی خود را ادامه داد. دعایی در سال ۱۳۴۶ به خاطر فعالیت های سیاسی، تحت تعقیب قرار گرفت و مخفیانه به عراق گریخت. او در زمان اقامت امام خمینی در نجف از همراهان او بود. وی پیش از انقلاب به سوریه، لبنان، اردن، عربستان، پاکستان، افغانستان و کشورهای اروپایی سفر کرده و فعالیت سیاسی انجام می داد. دعایی در سال ۱۳۹۳ نشان افتخار عرصه فرهنگ و هنر را دریافت کرد.

بیشتر بخوانید:

«عالیه شیری قابوس» بازیکن تیم والیبال سردار آزمون در گذشت

آیت‌ الله سید عبدالله فاطمی‌ نیا درگذشت

مطالب مرتبط
یک نظر

ورود

  • سعید آبدار مرداد ۲۲, ۱۴۰۱

    سلام…،
    ممنون میشم اگه لطف کنید و چندتا از آثار و خدمات مرحوم دعایی را که در عرصه فرهنگ و هنر انجام داده و بخاطر آن در سال ۹۳ نشان افتخار دریافت نموده اند را برای آگاهی هرچه بیشتر مخطبانتان مرقوم فرمایید. متشکرم
    روحشان شاد