بارداری و ۷ باور رایج اما غلط درباره آن که باید فراموش شان کنید

بارداری و ۷ باور رایج اما غلط درباره آن که باید فراموش شان کنید

بارداری نه تنها یکی از دوره های ارزشمند زندگی یک زن، بلکه موضوع بسیاری از باورهای نادرستی است که از گذشته باقی مانده اند. احتمالاً شنیده اید که از روی نوع ویار مادر یا روز بسته شدن نطفه، می توان جنسیت بچه را پیش بینی کرد. اما بیشتر این باورها که هنوز بسیاری از مردم به آن ها اعتقاد دارند درست نیستند.

در ادامه به تعدادی از باورهای رایج اما غلطی خواهیم پرداخت که درباره ی بارداری وجود دارد.

۱- جنسیت بچه را شاید بتوان از روی میزان رشد موهای بدن مادر پیش بینی کرد

بعضی اعتقاد دارند جنسیت بچه روی میزان رشد موهای بدن مادر اثر می گذارد. این نظریه اصلاً درست نیست چون جنین آنقدری هورمون تولید نمی کند که روی میزان رشد موهای بدن مادر اثر بگذارد. بارداری حتماً باعث تغییرات هورمونی زیادی در بدن مادر می شود و این امر گاهی به ریزش موهای مادر می انجامد. اما این مسأله شاید ارتباطی با جنسیت بچه نداشته باشد.

۲- زنان باردار باید به جای دو نفر غذا بخورند

این جمله را احتمالاً هر زن بارداری شنیده است. اما حقیقت آن است که اصلاً لازم نیست زنان در دوران بارداری به جای دو نفر غذا بخورند. مادر در سه ماهه ی دوم و سوم بارداری خود باید ۳۰۰ کالری بیشتر از معمول دریافت کند (۳۰۰ کالری معادل یک برش نان و یک قاشق غذاخوری کره بادام زمینی است) و همین مقدار برای رشد کامل جنین کافی است. اما کالری شماری منجر به افزایش شدید وزن می شود، موضوعی که به طور کلی اثری منفی بر بارداری و زایمان دارد.

۳- در دوران بارداری نباید موها را رنگ کرد

بعضی زنان هنوز اعتقاد دارند رنگ کردن موها در دوران بارداری می تواند باعث ورود مواد شیمیایی مضر به درون بدن مادر و وارد شدن آسیب به جنین شود. اما این باور به لحاظ علمی ثابت نشده است. در حقیقت، رنگ کردن موها هر ۲ تا ۳ ماه یک بار هیچ خطری ندارد. مواد شیمیایی درون رنگ موهای باکیفیت از طریق پوست سر جذب بدن نمی شوند و به جفت راه نمی یابند. بنابراین اگر باردار هستید و دلتان می خواهد تغییری در ظاهرتان دهید، مانعی وجود ندارد.

۴- نوع ویار مادر جنسیت بچه را مشخص می کند

یک باور غلط دیگر درباره ی جنسیت بچه مربوط به ویارهای غذایی مادر است. بعضی اعتقاد دارند اگر مادر خوراکی های شور هوس کند یعنی فرزندش پسر است و اگر هوس شیرینی کند یعنی صاحب دختر شده است. اما ویار غذایی مادر جنسیت بچه را تعیین نمی کند.

۵- زنان در دوران بارداری خرفت می شوند

یک باور غلط دیگر هم درباره ی زنان باردار وجود دارد که نه تنها بامزه نیست بلکه توهین آمیز است. بعضی معتقدند زنان در دوران بارداری خرفت، گیج و سر به هوا یا در یک کلام «احمق» می شوند. درست است که امکانش هست زنان در دوران بارداری بیشتر از معمول حواس پرت شوند و تمرکز کمتری داشته باشند اما این امر هیچ علت روانی ای ندارد. حقیقت آن است که بارداری یک تجربه ی همزمان پراسترس و مهیج است که به توجه زیادی نیاز دارد، به همین دلیل مادر نمی تواند روی چیزهای دیگری که آنقدر اهمیت ندارند تمرکز کند.

۶- شاید از روی زمان باردار شدن خود بتوانید جنسیت بچه را پیش بینی کنید

پسر یا دختر شدن بچه بر اساس روز بسته شدن نطفه، یکی از قدیمی ترین باورهای غلطی است که درباره ی بارداری وجود دارد. گاهی بر حسب تصادف گمانه زنی ها بر این اساس درباره ی جنسیت بچه درست از آب درمی آید اما چیز عجیبی نیست چون دو جنسیت بیشتر وجود ندارد و بنابراین احتمال درست از آب درآمدن پیش بینی درباره ی جنسیت بچه دقیقاً ۵۰ درصد است.

۷- زنان باردار نباید ورزش کنند

یک باور غلط دیگر این است که زنان باردار نباید ورزش کنند. در گذشته زندگی ها به شکل دیگری بود و به همین دلیل بسیار مهم بود که زنان در دوران بارداری هیزم نشکنند یا ساعت ها در مزارع کار نکنند. اما امروزه بیشتر افراد روز خود را نشسته سپری می کنند. فعالیت بدنی متعادل و مفرح هم به مادر و هم فرزند در راهش کمک می کند. این فعالیت بدنی نه فقط پیاده روی، بلکه رقص، شنا یا نظافت خانه هم می تواند باشد. داشتن فعالیت بدنی یکی از راه هایی است که با آن می توانید سلامت جسمی و روانی خود را بهبود بخشید.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود