پیشرفت معجزه آسا؛ واکسن جدید سرطان رشد تمام تومورهای بدخیم را محو کرد

پیشرفت معجزه آسا؛ واکسن جدید سرطان رشد تمام تومورهای بدخیم را محو کرد

واکسن سرطان می تواند رشد مجدد تومورها را پس از جراحی متوقف کند. طبق آنچه مطالعات جدید نشان می دهد، به تازگی یک واکسن سرطان ساخته شده است که می تواند رشد مجدد تومورها را پس از جراحی متوقف کند.

دانشمندان از فناوری Pfizer’s Covid jab برای هدف قرار دادن سرطان لوزالمعده استفاده کردند و دریافتند که سلول های ایمنی تخریب کننده تومور را تقویت می کند.

در اولین کارآزمایی جهانی توسط مرکز سرطان مموریال اسلون کترینگ در نیویورک، نیمی از بیماران ۱۸ ماه بعد از تزریق این واکسن هنوز بدون سرطان بودند.

واکسن سرطانی که تمام تومورها را از بین می برد

سرطان کشنده پانکراس

سرطان پانکراس یکی از کشنده ترین انواع بیماری هاست و سالانه از هر چهار بیمار، سه نفر جان خود را در اثر ابتلا به این بیماری از دست می دهند.

دکتر کریس مک‌دونالد، رئیس تحقیقات سرطان پانکراس انگلستان، می‌گوید:

«مشاهده این پیشرفت در سرطانی که برای مدت طولانی تحت مراقبت قرار گرفته است، واقعاً هیجان‌انگیز است. این یک آزمایش در مقیاس کوچک و اولیه است، اما نتایج مطمئنا امیدوارکننده است. ما شدیداً به گزینه‌های درمانی بیشتری برای سرطان پانکراس نیاز داریم و واکسنی مانند این می‌تواند یک سلاح جدید حیاتی در برابر مرگ‌بارترین سرطان رایج باشد.»

واکسن سرطانی که تمام تومورها را از بین می برد

واکسن بیون تک فایزر

پروفسور اوزلم تورِجی، افسر ارشد پزشکی در BioNTech سازنده واکسن، افزود:

«ما در تلاش هستیم تا زمینه جدیدی را در درمان این تومورهای سخت‌درمان ایجاد کنیم و نتایج این مطالعه امیدوارکننده است.»

این واکسن ۹ دوزی از فناوری موسوم به mRNA استفاده می کند و کد ژنتیکی را برای ساخت سلول های ایمنی که سلول های سرطانی را هدف قرار می دهند، تزریق می کند.

دانشمندان mRNA را در آزمایشگاه طراحی کردند تا بدن به سلول‌های جهش‌یافته ای حمله کند که معمولاً زیر رادار می‌لغزند و پخش می‌شوند.

محققان برجسته در کنفرانس انجمن انکولوژی بالینی آمریکا نشان دادند که در آزمایش، این واکسن باعث ایجاد پاسخ ایمنی در هشت بیمار از ۱۶ بیمار مبتلا به سرطان پانکراس شد.

بدن آنها گلبول های سفید قاتل تولید می کرد که به مدت بیش از ۱۸ ماه، از عود سرطان جلوگیری می کرد. سرطان در شش بیمار از هشت بیمار که واکسن برای آنها موثر نبود، با میانگین زمان عود ۱۳.۴ ماه رشد کرد.

دانشمندان نمی‌دانند که چرا این واکسن فقط برای نیمی از افراد مؤثر بوده است، اما امیدوارند که بتوانند آن را برای همه بیماران جراحی – تا یک مورد از هر پنج مورد – انجام دهند.

واکسن سرطانی که تمام تومورها را از بین می برد

نحوه عملکرد واکسن سرطان

دکتر وینود بالاچاندران، نویسنده این مطالعه گفت:

«به نظر می‌رسد این واکسن‌های mRNA واکنش‌های ایمنی را تحریک می‌کنند، بنابراین، ما در مورد آن بسیار هیجان‌زده هستیم. نتایج اولیه نشان می دهد که اگر پاسخ ایمنی داشته باشید، ممکن است نتیجه بهتری حاصل شود. بیماران از این لحظه بدون سرطان و تحت مراقبت فعال هستند.»

سالانه حدود ۱۰۵۰۰ نفر انگلیسی به سرطان پانکراس مبتلا شده و درمان تقریباً همیشه با شکست مواجه می شود. بازیگران پاتریک سویزی و آلن ریکمن هر دو بر اثر این بیماری در عرض ۱۸ ماه پس از تشخیص درگذشتند.

واکسن سرطانی که تمام تومورها را از بین می برد

واکسن BioNTech به بیماران مبتلا به نوعی سرطان داده شد که ۹۵ درصد از کل تومورهای پانکراس را تشکیل می دهد. هر واکسن به جای تزریق به صورت قطره ای IV تزریق و بر اساس DNA تومور بیمار به صورت سفارشی ساخته می شود.

دکتر بالاچاندران افزود:

«امیدواریم این نتایج به ما اجازه دهد که اکنون این فناوری mRNA را در سایر سرطان ها به طور گسترده تر آزمایش کنیم.»

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

واکسینیا ؛ تزریق اولین ویروس ضد سرطان به انسان بعد از آزمایش موفق در حیوانات

با ۸ نشانه کلیدی ابتلا به «سرطان لوزالمعده» آشنا شوید

پرتودرمانی بهینه‌سازی شده، برای بیمار شانس درمان را افزایش می‌دهد

علائم گوارشی که می تواند هشداردهنده یک سرطان کشنده باشد

منبع: thesun
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود