مانورهای نفسگیر خلبان جنگنده اوکراینی برای فرار از راکت های روسی + ویدیو

مانورهای نفسگیر خلبان جنگنده اوکراینی برای فرار از راکت های روسی + ویدیو

این ویدیو نفسگیر یک خلبان جنگنده اوکراینی را نشان می دهد که در یک بازی مرگبار موش و گربه برای فرار از راکت های شلیک شده توسط نیروهای روسی از روی زمین در منطقه دونباس، تا روی درخت ها پایین آمده و در فاصله ای نزدیک به زمین پرواز می کند. در یک تصویر ویدیویی شبیه فیلم تاپ گان (Top Gun) که در شبکه های اجتمای دست به دست می شود، خلبان اوکراینی جت جنگنده Su-25 در حال انجام مانورهای سریع فرار از دست راکت های دشمن است در حالی که می توان به وضوح جنگل ها، جاده ها و زمین های منطقه شرقی دونباس را در قسمت پایین تصویر و زیر پای او دید.

ویدیو نفسگیر خلبان اوکراینی برای فرار از دست راکت های روسی با پرواز در ارتفاع پایین

ویدیو نفسگیر خلبان اوکراینی برای فرار از دست راکت های روسی با پرواز در ارتفاع پایین

این سوخوی Su-25 که متعلق به دوران اتحاد جماهیر شوروی است در ابتدا در حال پرواز بر فراز یک جاده دیده می شود و یک خودرو نظامی زیر پای او در حال عبور است. در ابتدای ویدیو، زمین از درون کابین خلبان به تصویر کشیده می شود در حالی که کمتر از ۳۰ متر پایین تر از هواپیما قرار دارد. در حالی که او مانورهای پروازی انجام می دهد تا از شلیک هایی که به سمتش صورت می گیرد فرار کند، می بینیم که خلبان با سرعتی سرسام آور روی منطقه ای جنگلی در دونباس در حال حرکت است و بیش از قبل به زمین نزدیک می شود در حالی که نوک بال های هواپیما تقریباً با نوک درختان برخورد می کنند.  در لحظاتی از این ویدیو می توان خودروهای نظامی نابود شده و حفره هایی در منطقه سبز وسیعی را دید که در اثر شلیک خمپاره ایجاد شده است.

ویدیو نفسگیر خلبان اوکراینی برای فرار از دست راکت های روسی با پرواز در ارتفاع پایین

ویدیو نفسگیر خلبان اوکراینی برای فرار از دست راکت های روسی با پرواز در ارتفاع پایین

بعد از حدود ۲۰ ثانیه تعلیق، خلبان با موفقیت از مهلکه می گریزد، پیش از اینکه نیروهای روسی بتوانند راکت دیگری به سمت او شلیک کنند. مبارزه بردوام اوکراین برای کنترل آسمان این کشور برای توانایی داشتن در عقب راندن نیروهای تهاجمی ولادیمیر پوتین بسیار حیاتی بوده است. در تمام طول بیش از سه ماه گذشته خلبانان نیروی هوایی اوکراین نشان داده اند که از پرواز در ارتفاع بسیار پایین برای فرار از موشک های روسی ابایی ندارند. چندین ویدیو که از روی زمین گرفته شده اند نشان می دهد که نبردهای تن به تنی در آسمان اوکراین بین هواپیماهای دو طرف شکل گرفته و گزارش ها نشان داده که خلبانان اوکراینی حتی باعث قطع شدن کابل های برق نیز شده اند. پیش از حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه گذشته، بیشترین نگرانی تحلیل گران این بود که روسیه کار سختی برای داشتن برتری هوایی نخواهد داشت.

با این وجود، ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین، در ماه می مدعی شد که ارتش وی دویستمین هواپیمای روسی را ساقط کرده اند، عددی که تا پیش از شروع جنگ بسیاری نمی توانستند حتی تصورش را بکنند. زلنسکی در ۱۳ ماه می گفت: «روسیه در هیچ جنگی در دهه های اخیر به این اندازه هواپیما از دست نداده است». از آنجایی که روسیه از ساقط شدن هواپیماهای گرانقیمتش می ترسد، در به پرواز درآوردن آن ها روی مناطق نبرد مردد بوده است. در نتیجه نیروهای اوکراینی توانسته اند بدون ترس از حملات هوایی، آزادانه به مناطق تحت تسلط روسیه نزدیک شده و با نیروهای کرملین روبرو شوند. نداشتن برتری هوایی یکی از فاکتورهای متعددی است که باعث شده ارتش روسیه نتواند کی‌یف را در روزهای اول جنگ تصرف کند و اکنون نیروهای روسی از تمام مناطق اوکراین عقب نشینی کرده و تنها روی منطقه دونباس در شرق این کشور متمرکز شده اند.

ویدیو نفسگیر خلبان اوکراینی برای فرار از دست راکت های روسی با پرواز در ارتفاع پایین

این منطقه شاهد برخی از سهمگین ترین نبردها از شروع جنگ است. اوکراین پنج شنبه اعلام کرد که روزی حدود ۱۰۰ سرباز را در نبرد با نیروهای روسی در میادین نبرد از دست می دهد و نزدیک به ۵۰۰ نفر نیز در این نبردها زخمی شده اند اما با مقاومت نیروهای اوکراینی، روس ها کار سختی در پیشروی دارند. نیروهای اوکراینی برای تثبیت کنترل منطقه صنعتی دونباس و مناطق مجاور در شهر سورودونتسک که هنوز در کنترل نیروهای اوکراینی است تلاش می کنند. وزارت دفاع اوکراین اعتراف کرده است که کنترل بخش عمده شهر در دست نیروهای روسی بوده و تخلیه کردن شهر غیرممکن است. شهردار سورودونتسک می گوید که هنوز نزدیک به ۱۰,۰۰۰ غیرنظامی در شهر مانده و این شهر اکنون کانون اصلی تهاجم روسیه به اوکراین است. توپخانه دوربردی که ایالات متحده در روزهای اخیر به اوکراین فرستاده می تواند نقش مهمی در مقاومت نیروهای اوکراینی داشته باشد.

ویدیو نفسگیر خلبان اوکراینی برای فرار از دست راکت های روسی با پرواز در ارتفاع پایین

یک مقام منطقه ای اوکراین در این باره گفته است: «به محض اینکه توپخانه دوربرد داشته باشیم تا بتوانیم با توپخانه روسی مقابله به مثل کنیم، نیروهای ویژه ما می توانند در عرض دو یا سه روز شهر را پاکسازی کنند». بریتانیا و ایالات متحده اعلام کرده اند که سیستم های توپخانه ای دوربرد با قابلیت هدایت و بسیار دقیق در اختیار اوکراین قرار خواهند داد که با هشدار خشمگینانه ولادیمیر پوتین مواجه شده است. شهرهای سورودونتسک و لیسیچانسک که با یک رودخانه از هم جدا می شوند، آخرین مناطق در لوهانسک هستند که هنوز در کنترل نیروهای اوکراینی قرار دارند. شهر لیسچانسک هنوز به طور کامل تحت کنترل نیروهای اوکراینی قرار دارد اما به شدت با توپخانه بمباران می شود.

بیشتر بخوانید:

پسر ۱۵ ساله اوکراینی که ارتش به کمک او و پهپاد کوچکش کاروان نیروهای روسی را نابود کرد

۳ سلاح بسیار پیشرفته و دوربرد ناتو که اوکراین می خواهد با آن ها روسیه را شکست دهد

«شات گان پرنده»؛ پهپاد کامیکازه جدید اوکراین با تیغه های تاشو علیه تانک های روسی

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • اسمال خرداد ۲۰, ۱۴۰۱

    لطفا از تجهیزات و قدرت نظامی روسیه هم مطلب بنویسید
    مثلا تاریخچه سوخو
    یا تعداد بمب های هسته ایش
    یا اینکه جز سه ابر قدرت نظامی دنیاست