فروپاشی بریتانیای کبیر؛ جاماییکا و استرالیا می‌خواهند عنوان رهبر حکومت را از ملکه بگیرند

فروپاشی بریتانیای کبیر؛ جاماییکا و استرالیا می‌خواهند عنوان رهبر حکومت را از ملکه بگیرند

ملکه الیزابت دوم در آستانه از دست دادن عنوان رهبر کشور در جزیره جاماییکا در دریای کاراییب قرار دارد. پارلمان جاماییکا در پایتخت، کینگزتون، گفته است که حذف عنوان رهبر کشور تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری این کشور در سال ۲۰۲۵ انجام خواهد شد. مارلن مالاهو فورته که وزیر امور قانونی و قانون اساسی جاماییکاست، این خبر را در پارلمان کشور اعلام کرده و مدعی شده که کشورش در مسیر تبدیل شدن به جمهوری قرار دارد. بدین ترتیب برداشتن نام ملکه الیزابت دوم از جایگاه کنونی اش در جاماییکا به عنوان رهبر کشور شامل یک سری مراحلی است که شامل رأی گیری در سنا و مجلس عوام این کشور و رفراندوم است.

فروپاشی بریتانیای کبیر با پس گرفتن عنوان رهبر حکومت از ملکه توسط جاماییکا و استرالیا

خانم مالاهو در این باره گفته است: «هدف این است که در نهایت یک قانون اساسی جدید برای جاماییکا ایجاد شود که توسط پارلمان جاماییکا و دیگر ارگان ها تهیه شده، جمهوری جاماییکا را به عنوان یک جمهوری پارلمانی بنیان نهاده و با حکومت سطلنتی جایگزین کرده و خوداتکایی و میراث فرهنگی مان را تایید کنیم. با کمال خوشحالی به این پارلمان محترم خبر می دهم که کار برای رسیدن به این هدف که طی مراحلی انجام خواهد شد، به طور رسمی آغاز شده است». این وزیر جاماییکایی به کشور باربادوس به عنوان نمونه اشاره کرده که روابط و وابستگی های خود با پادشاهی بریتانیا را قطع کرده است.

فروپاشی بریتانیای کبیر با پس گرفتن عنوان رهبر حکومت از ملکه توسط جاماییکا و استرالیا

دوک و دوشس کمبریج اخیراً در جریان یک تور سلطنتی به کشورهای حوزه کاراییب سفر کرده بودند. این دیدار اما با اعتراضات ضد برده داری و ضد پادشاهی در تمامی جزایری همراه بود که این زوج از آن ها دیدن کردند. این دیدار قرار بود نشانه ای از اعتراض و نشان دادن محبوبیت به کشورهای دیگر حوزه کاراییب مانند باربادوس باشد که از تحت الحمایگی دولت بریتانیا خارج شدند اما نتیجه کاملاً متفاوت بود. روزنامه میرور گفته است که ملکه بریتانیا از این تصمیم دولت باربادوس غمگین شده است. بدین ترتیب ساندرا میسون که فرماندار کل جاماییکا است به زودی به عنوان رییس جمهور جاماییکا سوگند یاد کرده و جانشین ملکه خواهد شد، اتفاقی که در ۵۵ اُمین سالگرد استقلال این کشور رخ خواهد داد.

فروپاشی بریتانیای کبیر با پس گرفتن عنوان رهبر حکومت از ملکه توسط جاماییکا و استرالیا

در ماه ژانویه بود که روزنامه میرور گزارش داد دولت استرالیا نیز قصد دارد عنوان رهبر حکومت را از ملکه بریتانیا بگیرد و پس از بیش از ۲۰۰ سال از شمولیت تحت عنوان بریتانیای کبیر خارج شود. آنتونی آلبانیز رهبر جدید استرالیا از حزب کارگر پست جدیدی با عنوان «وزیر مشاور جمهوری» خلق کرده و قصد دارد رفرندومی برای جایگزینی ملکه در عنوان رهبر حکومت برگزار کند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود