شهر جنگلی مالزی؛ بهشت زنده ۱۰۰ میلیارد دلاری که تبدیل به شهر ارواح شد

شهر جنگلی مالزی؛ بهشت زنده ۱۰۰ میلیارد دلاری که تبدیل به شهر ارواح شد

شهر جنگلی، منطقه لوکس ۱۰۰ میلیارد دلاری در جنوب مالزی قرار بود یک بهشت زنده باشد، اما در عوض حالا با گذشت شش سال از توسعه پر از آسمان‌ خراش‌های خالی و جاده‌های متروکه است و بیشتر به شهر ارواح می‌ماند.

این منطقه مسکونی که یکی از بحث برانگیزترین پروژه های عمرانی تاریخ کشور مالزی است و توسط «کانتری گاردن» بزرگ‌ترین توسعه‌دهنده املاک چین ساخته شده، در جوهور بهرو درست در شمال سنگاپور واقع شده است.

شهر جنگلی مالزی؛ منطقه مسکونی ۱۰۰ میلیارد دلاری که تبدیل به شهر ارواح شد

وسعتی چهار برابر موناکو

شهر جنگلی وسعتی برابر با هزار و ۷۴۰ هکتار، چیزی حدود چهار برابر کشور موناکو دارد که ابتدا انتظار می‌رفت حدود ۷۰۰ هزار نفر در املاک آن ساکن شوند. اما تا سال ۲۰۱۹ تنها حدود ۵۰۰ نفر در آن زندگی می‌کردند و گفته می‌شود اکنون جمعیت ساکنین آن به چند هزار نفر رسیده که همچنان کمتر از ۵٪ تعداد ساکنان مورد انتظار است.

شهر جنگلی مالزی؛ منطقه مسکونی ۱۰۰ میلیارد دلاری که تبدیل به شهر ارواح شد

آپارتمان‌های لوکس اما خالی از سکنه

بسیاری از مردم محلی چیزی درباره شهر جنگلی نمی‌دانند و برخی آن را منطقه‌ای محصور توصیف می‌کنند. با عبور از ورودی شهر احساس می‌کنید وارد صحنه یک فیلم آینده‌ نگرانه شده‌اید. نشانه‌های توسعه در همه‌جا دیده می‌شود: ده‌ها ساختمان آپارتمانی لوکس، گالری‌ها، مرکز خرید، یک مدرسه بین المللی و دو استراحتگاه چیزهایی هستند که جلب توجه می‌کنند. اما نشانه‌ای از زندگی نیست.

شهر جنگلی مالزی؛ منطقه مسکونی ۱۰۰ میلیارد دلاری که تبدیل به شهر ارواح شد

وقتی به جزیره احیاشده می‌رسید، متوجه برچسب «فروش فوری» یا «فروخته شده» روی درِ آپارتمان‌ها می‌شوید. کانتری گاردن که از اظهار نظر درباره تعداد ساکنین شهر جنگلی خودداری می‌کند، می‌گوید تا به امروز بیش از ۲۰ هزار واحد مسکونی به فروش رفته است. با این حال مشخص نیست دقیقا چند واحد آپارتمان در این شهر ساخته شده است.

شهر جنگلی مالزی؛ منطقه مسکونی ۱۰۰ میلیارد دلاری که تبدیل به شهر ارواح شد

قیمت سرسام‌آور املاک

قیمت‌ها در چند سال گذشته و در جریان توسعه افزایش یافته‌اند. در سال ۲۰۱۷ قیمت آپارتمان در شهر جنگلی از ۱۷۰ هزار دلار شروع می‌شد و حالا این آپارتمان‌ها ۱.۱۴ میلیون دلار هم فروخته می‌شوند. این در حالی است که قیمت فروش ملک در جوهور باهرو، جایی که شهر جنگلی در آن قرار دارد، ۱۴۱ هزار دلار و متوسط حقوق سالانه در مالزی حدود پنج هزار و ۶۵۱ دلار در سال است.

شهر جنگلی مالزی؛ منطقه مسکونی ۱۰۰ میلیارد دلاری که تبدیل به شهر ارواح شد

سازه‌هایی عظیم و فاقد حضور انسانی

از آن سو، خیابان‌های منتهی به مجتمع آپارتمانی کیلین که آنقدر بزرگ به نظر می‌رسد که بتواند صدها نفر را در خود جای دهد، خالی‌اند و تنها یک یا دو ماشین در آن دیده می‌شود؛ موضوعی که بارها و بارها در طول بازدید از این شهر به چشم می‌خورد: سازه‌هایی ساخته شده در مقیاسی عظیم و تقریبا فاقد هرگونه حضور انسانی.

شهر جنگلی مالزی؛ منطقه مسکونی ۱۰۰ میلیارد دلاری که تبدیل به شهر ارواح شد

تمام مغازه‌هایی که در این مجتمع می‌بینید بسته، خالی یا متروکند و به نظر می‌رسد بسیاری از فضاهای خرده فروشی به عنوان انبار استفاده می‌شوند.

شهر جنگلی مالزی؛ منطقه مسکونی ۱۰۰ میلیارد دلاری که تبدیل به شهر ارواح شد

در رستوران‌ها و غذاخورهایی که تعدادشان از انگشتان یک دست هم کمتر است تعداد انگشت شماری از مردم دیده می‌شوند. دو استراحتگاه در شهر جنگلی وجود دارد که ظاهرا یکی از آنها دو سال است که تعطیل است. درهای رنگی هتل مارینا بسته است و تنها یک نگهبان در لابی حضور دارد. تنها هتل دیگری که در حال توسعه است هتل گلف شهر جنگلی نام دارد.

شهر جنگلی مالزی؛ منطقه مسکونی ۱۰۰ میلیارد دلاری که تبدیل به شهر ارواح شد

تنها دلیل بازدید مردم: نوشیدن الکل

شاید تنها در ساحل این شهر بتوان نشانه‌هایی از زندگی را دید. تابلوهایی که به مردم هشدار می‌دادند در اقیانوس شنا نکنند و تنها یک قایق که در ساحل لنگر انداخته است.

شهر جنگلی مالزی؛ منطقه مسکونی ۱۰۰ میلیارد دلاری که تبدیل به شهر ارواح شد

شهر جنگلی مالزی؛ منطقه مسکونی ۱۰۰ میلیارد دلاری که تبدیل به شهر ارواح شد

ده‌ها بطری الکل در ساحل دور انداخته شده و این در حالی است که قانون کشور، مسلمانان مالزیایی را از نوشیدن الکل و فروشندگان را از فروش آن منع می‌کند. مالیات الکل در این کشور بسیار بالاست و به گفته شهروندان مردم تنها برای نوشیدن نوشیدنی از شهر جنگلی بازدید می‌کنند.

شهر جنگلی مالزی؛ منطقه مسکونی ۱۰۰ میلیارد دلاری که تبدیل به شهر ارواح شد

بمب ساعتی زیست محیطی

اما مشکلات شهر جنگلی مالزی عمیق‌تر از این‌هاست. به‌طوری که برخی کارشناسان آن را به عنوان یک بمب ساعتی زیست محیطی توصیف می‌کنند. حدود ۱۶۳ میلیون متر مکعب شن و ماسه برای ساخت این شهر به اقیانوس ریخته شده است. به گفته برخی کارشناسان سرعت ساخت و ساز همراه با احیای زمین ترکیب خطرناکی است.

شهر جنگلی مالزی؛ منطقه مسکونی ۱۰۰ میلیارد دلاری که تبدیل به شهر ارواح شد

افراد محلی معتقدند ساخت شهر جنگلی تلفات زیادی برای ماهیگیران روستاهای مجاور نیز در پی داشته است و بسیاری پیش از اینکه بتوانند ماهی بگیرند می‌میرند. گفته می‌شود کانتری گاردن ۲۵ میلیون دلار به عنوان غرامت به حدود ۲۵۰ ماهیگیر به دلیل تلفات در صید هزینه کرده است.

کانتری گاردن بر این باور است که این پروژه در آینده رشد خواهد کرد، اگرچه اعتراف می‌کند این آینده ممکن است خیلی هم نزدیک نباشد.

 

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۵۴ نظر

ورود

 • اشنا خرداد ۳۰, ۱۴۰۱

  حالااگریک هزارم این فاجعه درایران اتفاق افتاده بودمخالفان چه ها که نمی کردند،بنابراین می توان نتیجه گرفت بخشی ازسرمایه گذاری هادرهرکشوری حالت ریسکی داردوممکن تست تحت شرایطی جواب ندهدوطبیعی است تمام شرلیط رانمی شودپیش بینی کردواگرنشدانراپیراهن عثمان نکنیم

  • رامین خرداد ۳۰, ۱۴۰۱

   افرین دقیقا،ما ایرانیا دنبال راه چاره نیستیم فقط دنبال مقصر میگردیم

  • علی رضا خرداد ۳۰, ۱۴۰۱

   فاجعه ی ایران ده ها برابر بزرگتر از این است ، یک کشور به طور کامل دارد ویران می شود و شما و امثال شما خودتون رو به خواب زدید .

   • ،Askani خرداد ۳۰, ۱۴۰۱

    آفرین و حتی به کوری و کری زدن و نمی‌خواهند که ببینند و بشنوند و کسی که آدرس میده فورا یه برچسب بهش میزنن

    • محمد خرداد ۳۱, ۱۴۰۱

     نمونه از سد گتوند بزرگتر هم مگه داریم ؟

  • Vatan dost خرداد ۳۰, ۱۴۰۱

   جانم ما هزاران از این ریسکها کردیم و شکست خوردیم و هنوز هم پافشاری میکنیم و داریم ادامه میدیم برات اسم ببرم …..
   توی سوریه توی لبنان عراق بحرین یمن فلسطین اسراییل افغانستان ترکیه ونزویلا چین روسیه وغیره….حتی ما توی آمریکا و اروپا هم هزینه کردیم
   بعد این که هزاران میلیارد دلار خرج کردیم و آخر جواب اون کشورها به ایران چی بوده 😐😐

   • معین تیر ۲, ۱۴۰۱

    داداش تو هرکشوری مخالف حکومت هست سوریه لبنان وفلسطین هم از این قضیه مستثنی نیستن و پیدامیشن ادمایی که به ایران فحش بدن درضمن ما با۲۲میلیون دلاری که رستم زمانه سردار سلیمانی دادن به فلسطین تونستیم جلوی تیلیارد تیلیارد دلار که امریکا برای اسرائیل هزینه میکنه بازدارندگی ایجاد کنیم این شاهکار نیست؟ این رقمیم که گفتم خود براندازا گفتن

   • KingAli تیر ۳, ۱۴۰۱

    پاسخ مسئولان آن کشورها مودبانه بوده است بجز کره و فرانسه و برخی کشورهایی که تحت سلطه آمریکا هستند که ایران بصورت قانونی از حقوق خود دفاع نموده و تا حدود زیادی بازپس گرفته است.

  • سعید خرداد ۳۱, ۱۴۰۱

   کاش چشمت رو باز می کردی میدیدی این رو یک شرکت چینی خصوصی سرمایه گذاری کرده و بیشترین ضرر رو هم اون شرکت کرده نه اینکه دولت مالزی مثل دولت ما بیاد پول مردمش رو هدر بده یا توی پروژه های مذخرف لفت و لیس کنند و بالا بکشند. خسته نشدین از ماله کشی؟

   • ایوالا خرداد ۳۱, ۱۴۰۱

    منم دولت خرج بده مفت خوره میشم فقط میگم حسین حسین ولی به وقت ظلم میگم رهبر رهبر زمان حسین هم خیال کردین کی ها بودن کس های که ساندیس میخورن الان اون زمان هم سکه خوره بودن

    • بنده خدا تیر ۲, ۱۴۰۱

     یکم نگارش جملاتتو درست کن، بعدش نظر بده.
     حسین حسین گفتن مردم به اعتقاد و دین مردم ربط داره، نه به حکومت و رهبر و سیاستمدارا.
     من هم تحصیل کرده ام، هم از تحصیلاتم به هیچ جا نرسیدن، هم از این حکومت و سیاست کشور دلم خونه. ولی اعتقاد به دینم و امام حسین سر جاشه.
     اگه در مورد چیزی اطلاعات ندارین، الکی دین و مذهب و اعتقادات مردم رو به تمسخر نگیرید.
     اسلام به ذات خود ندارد عیبی، هر چه هست از خود کله گنده هامونه.

     اونا اگه به اسم اسلام هر ظلمی میکنن، سریع ربطش ندین به دین.

     اگه پدر خانواده بد بود، دلیل نمیشه بگم خانواده چیز بدیه.

     افراد بدون آگاهی و علم مثل شما هستن که وارد سیاست شدن و مملکت رو به این فلاکت انداختن.

     از همه اینا بگذریم، این مقاله فقط داره از شکست خوردن یک پروژه جهانی صحبت میکنه، بنده خدا نگفته که کشور ما گل و بلبله.

     اونم خودش میدونه مسئولین ما هر ساله چندین برابر این پولهارو یا به باد میدن یا به قول بعضیا لفت و لیس میکنن.

     نویسنده بنده خدا هم اگه بخواد چیزی بگه نه تنها از نون خوردن میافته شاید طلوع صبح روزای بعد رو هم نبینه.

     البته خیلی از بدبختی های ما هم سر همین ترسمونه.

     حتی من شک دارم این نظری که من نوشتم پخش بشه، شاید حذف بشه، شاید هم با سانسور پخش کنن

    • KingAli تیر ۳, ۱۴۰۱

     صرفا جهت نهی: لطفا مودبانه حرف یا متن ارسال فرمایید. باتشکر. استفاده از کلمات زشت مانند مفت خور و ساندیس خور به عموم مردم خلاف شرع و منطق و شعور آدم می باشد
     درضمن با این جملات بی ربط، کوچکترین خدشه ای نمی توانید به دین و امام معصوم ع و رهبر مسلمانان جهان، وارد نمایید.

  • Mohsen خرداد ۳۱, ۱۴۰۱

   از روی دارایی و شکم سری اینجا را ول کردن رفتن این یه نمونه اس فقط.اونوقت میگی پیرهن عثمان و….. تو ایران هر روز و هر جا یه دادی میزنه

  • مجید تیر ۳, ۱۴۰۱

   دوستان عزیز اگر درباره این مطلب و این شهر مالزی نکته ای و یا مسأله ای به ذهن تون میرسه بگید. و یا حس و حال توت رو نسبت به این مسأله. چرا باز بحث سیاسی میکنید؟ چرا همه چیز رو سیاسی میکنید؟ ما کی می‌خوایم یاد بگیریم این سیاسی بازی ها رو بزاریم کنار و خلط مبحث نکنیم….

 • محمد خرداد ۳۰, ۱۴۰۱

  شاهنشاه آریامهر محمدرضا شاه کبیر خدابیامرز، داشت کل سنگاپور را میخرید تا ایرانیان برای تفریح به آنجا بروند و بعبارتی یکی از استان‌های ایران میشد

  • یاسین خرداد ۳۰, ۱۴۰۱

   شاهنشاه شما بحرین و نمیمروخت سنگاپور پیشکش

   • نفروخت خرداد ۳۱, ۱۴۰۱

    اشتباهی بهت رسوندن،با واگذاری بحرین طبق توافق صورت گرفته مقدمات الصاق مجدد نواحی جدا شده اذربایجان،ارمنستان و گرجستان رو به ایران آماده میکردن که مخالفت‌های جهانی با برنامه ریزی چندین ساله و …. نزاشتن.

    • Jef osun خرداد ۳۱, ۱۴۰۱

     نه همتون نمیدونید من تو قرارداد بودم .
     بحرین را داد و بجایش تنب بزرگ و کوچک و ابو موسی را گرفت تا هط ساحلی ما تا وسطای خلیج فارس بره و ۱۵ کیلومتر هم حریم مرزآبی است .یعنی بیشتر خلیج فارس مال ماشد و ما شدیم ژاندارم بخاطر وسعت سرزمینمان تا این سه جزیره . . برو مطالعه کن بعد نظر انحرافی بده . . . آذربایجان و ارمنستان و گرجستان بجز خوردن بودجه سودی برای ما ندارند
     پس بهتر که کم شدن

     • KingAli تیر ۳, ۱۴۰۱

      صرفا جهت تبیین، لطفا نقشه ایران را قبل از دادن یا فروختن یاهرچی، را رویت فرمایید(مثلا ویکی پدیا و تحویل دادن بحرین و…) سپس در مورد تنب کوچک و بزرگ و… اظهار نظر فرمایید با تشکر.

    • KingAli تیر ۳, ۱۴۰۱

     صرفا جهت تبیین، لطفا نقشه ایران را قبل از دادن یا فروختن یاهرچی، را رویت فرمایید، سپس اظهار نظر فرمایید. درضمن نام توافقنامه ای که فرمودید را هم ذکر نفرمودید تا تحقیق و تبیین نماییم.

  • آره جون خرداد ۳۰, ۱۴۰۱

   آره جون خودت بحرین رو فروخت تا پول سنگاپور رو ردیف کنه هنوز تو هپروتی

  • بله، همانطور که بحرین رابه فنا داد دیگه. کمی با تفکر صحبت کنیم بهتره خرداد ۳۰, ۱۴۰۱

   بله، همانطور که بحرین رابه فنا داد دیگه. کمی با تفکر صحبت کنیم بهتره

   • امید خرداد ۳۱, ۱۴۰۱

    بحرین ک داره نفس راحت میکشه ایران هم شد جا بقول اون خانمی ک گفت اگ نمیتونید از ایران برید بگم ک بیا پول و ویزام ردیف کن به مرگ تو میرم به ناموست میرم فقط کارام ردیف کن

    • معین تیر ۲, ۱۴۰۱

     اره اونور برات تخم دوزرده کردن نمیبینی ایرانیای خارج چقدر افسردن؟

  • بحرین رو از دست ندیم. سنگاپور نمی خواهیم. خرداد ۳۰, ۱۴۰۱

   بحرین رو از دست ندیم. سنگاپور نمی خواهیم.

  • علی خرداد ۳۰, ۱۴۰۱

   شاهنشاه کبیر شما اگه زنده بود به خاطر این چاخان آسمانی که نوشته اید صد تا فحش نثارشان میکرد.
   التماس تعقل !!!

   • جف اوصان خرداد ۳۱, ۱۴۰۱

    یه سوال از همتون ؟
    در این چها سال گذشته شاهنشاه و کل فامیلش و کل بزرگان حکومتش
    از کجا و مال کیو بردن و میخورند و تمام نمیشه ؟
    آخرین سامورائی شان هم که رفت ( خاوری ) میلیارها برد
    مثل آری از مهر و بقیه . ما دیدیم چه بخور بخوری بود
    مثل الان مدیران فعلی که سر وزرا و دولت تا اولین فرد نظام را کلاه میزارند .
    آنزمان همه با هم میخوردند مخصوصأ .
    شاه و ایادیش و امریکایی ها و انگلیس ها
    حلال السون . . . .

  • امید خرداد ۳۱, ۱۴۰۱

   البته بحرین رو فروخت که سنگاپور رو بخره، سرش کلاه گذاشتن بهش کشتی تفریحی دادن خخخخخ

   • پرویز خرداد ۳۱, ۱۴۰۱

    سر داشت مگه کلاه بزارن . یه دهاتى شده بود شاه ، این هم اخر عاقبت امروز ، اثرات اون شاه .

    • علی تیر ۱, ۱۴۰۱

     اثرات شاه ؟ ۵۰ ساله حکومت کردین الان توجیه میکنین که اینم اثرات شاهه ؟! خوبه واله.

  • معین تیر ۲, ۱۴۰۱

   لامصب رضا شاه بازم یه کارایی کرد محمدرضا شاه که فقط تر میزدو میرفت یکم مطالعه داشته باشی میبینی که الان عراق سوریه لبنان ونزوئلا افغانستان(این یه مورد تاحدودی) تاجیکستان شدن ساتراپ های ایران وایران درحال یه بزرگ بازگشت به عصر باشکوه هخامنشی منتهی ما زمان کوروش بزرگ شستشوی مغزی نداشتیم وگرنه همون وقتم کوروشو فحش میدادن پادشاه ایران ایزدنشان خامنه ای ترکیبی از چهار پادشاه بزرگ ایرانه منش و بینشش:کوروش بزرگ. عدالتش:انوشیروان دادگر. تمدن سازیش: شاهنشاه داریوش. و بازگشت به ارزش های گم شده ی ایرانی:اردشیرپاپکان

  • احمد تیر ۲, ۱۴۰۱

   ببینم شماها خودتون از این حرفاتون خنده‌تون نمی گیره، مردم تو ایران داشتن از گرسنگی می مردن، میلیونها ایرانی در روستاها حتی برق نداشتن ودرست مثل زمان قاجار زندگی می کردن، مردم برای دردهای ساده میمردند و دسترسی به پزشک نداشتند ، از هند و پاکستان ، دکتر ساده و عمومی در سرتاسر کشور پخش بودند، توی تهران منطقه حلبی آباد داشتیم که هزاران نفر مثل حیوان در آن زندگی می کردند اونوقت تو صحبت خریدن سنگاپور رومیزنی ، به این میگن اسگولیسم سیاسی!

  • KingAli تیر ۳, ۱۴۰۱

   صرفا جهت تبیین،لطفا به خودتان زحمت دهید و در گوگل یک جستجو ساده در مورد فروختن یا واگذار کردن یا دادن بحرین و مرزهای شمالی ایران که باعث شده ترکیه سد در مسیر آبی به ایران بزند و منجر به جنگ بین کشورهای همسایه شده، بزنید، سپس اظهار نظر فرمایید، با تشکر

 • اتان خرداد ۳۰, ۱۴۰۱

  قناعت توانگر کند مرد را خبر کن حریص جهانگرد را خور و خواب تنها طریق دد است بر این بودن ائین نابخرد است ..تو اندازه خور زاد اگر مردمی چنین پر شکم ادمی یا خمی

 • شهروند خرداد ۳۰, ۱۴۰۱

  سلام
  اونا اشتباه می کنند فقط یکی از املاکی های عزیر کشورمان اونجا حضور پیداکنه در عرض چند ماه دوبله میفروشه.تازه خونه کم هم میاد.

 • طولابی خرداد ۳۰, ۱۴۰۱

  آقایون انبوه ساز وبسازبندازهای عزیز شمابامسکن مهرمخالفت می‌کردید حالاسرپناه خیلی ازمردم مستاجرفقیرشده فکرکنیداگه اینانبود شماچه بلایی سرقیمتا می‌آورید؟ کاش همچین جایی براماساخته بشه باافتخارمیریم توشون زندگی میکنیم

 • ایمانی خرداد ۳۰, ۱۴۰۱

  درویش اباد در شهر سرخرود
  سال ۹۶ متری ۱ میلیون
  سال۹۷متری ۲ میلیون
  سال ۹۸ متری ۷ میلیون
  و امسال متری ۳۰ میلیون شده
  ولی با متری ۱۲ تا متری ۳۰ میلیون هم ویلا و هم زمین میشه خرید سندار
  و جاهای دیگه ساحلی به متری ۷۰ میلیون رسیده. درویش آباد در همسایگی شهرک لوکس و فوق لاکچری خانه دریا هست اونجا زیر ۴۰ میلیارد ویلا نمیدن
  ولی در درویش اباد با توجه به اینکه ساحلی هست ۵ تا ۶ میلیارد میشه ویلا خرید در ضمن درویش اباد ساحلی هست ونه جنگلی

  • پرویز خرداد ۳۱, ۱۴۰۱

   امان از درویش بازیهاى شما . ول کنین بابا . اون دوره ورا پرویز آباد هست ؟ اخه اسم من پرویزه

 • بنجامین خرداد ۳۰, ۱۴۰۱

  اصلا ما رو تبعید کنن اونجا

 • بختیاری خرداد ۳۱, ۱۴۰۱

  میتواند این شهر به شهر دانشمندان الکترونیک و مخابرات مالزی تبدیل شود.

  • پرویز خرداد ۳۱, ۱۴۰۱

   حتما ، بهشون می‌گم

   • بنده خدا خرداد ۳۱, ۱۴۰۱

    پرویز خیلی شبیه طاهره خانوم تو اینه عبرتی .مرتیکه کم ریپلی بزن

  • امین امینی تیر ۲, ۱۴۰۱

   هیچی این همه ایران دم از دوستی میزنه با عراق. کشور عراق همونه که به خاک و ناموس ایران تجاوز کرد بعد الان دارن حرف از دوستی میزنن مطمعا باش باز عراق به ایران حمله خواهد کرد امروز چه روزیه از من گفتن بود هنوز هنوزه بعد ۴۰سال دارن شهید میارن هرچی جوون بود همه رو شهید کرد بعد الان دم از دوستی میزنه با عراق بابا بس کنید دیگه تا کی تا کی

 • اکبر فر خرداد ۳۱, ۱۴۰۱

  بازهم چینی ها گنگ و اشغال خور کثافت زدن به جنگل و مردم و سرمایه های یک کشور. بازهم بی اعتمادی به چینها لازم هست

  • KingAli تیر ۳, ۱۴۰۱

   صرفا جهت نهی: لطفا مودبانه با مردم کشورها حرف یا متن ارسال فرمایید. باتشکر

 • افسانه میرزایی تیر ۲, ۱۴۰۱

  خوش به حالشون با وجود اینکه منابع خدا دادی آنها نصف ایران هم نیست و سرزمین پر ریسکی دارند ولی آنقدر دارند که این املاک اصلا به‌چشمشون‌نمیاد نه مثل ما که مسکن‌ مهر با این همه نقص باز آرزوی ماست .اونم مسکنی که فقط یه چهار دیواری است.

 • احمد تیر ۲, ۱۴۰۱

  نخیر دوست عزیز ، اگه الان نشستی و داری راحت خبر می خونی و کامنت میزارن ،بخاطر همون سرمایه گذاری هاست که با خون جوانان این کشور صورت گرفته و امثال شما چون آب توی دلتون تکان نخورده ، ارزش اون رو نمی دونیم ، باید توی یکی از اون کشورهایی که نام بردی زندگی می کردی تا معنی وحشت مرگ و از دست رفتن ناموس و شرف را می فهمیدی.

  • Menha تیر ۳, ۱۴۰۱

   بدبختا توهم زندین بیش از ۱۰۰ سال فقط از کشورهای عربی عقب هستیم، ک…… نگید.

 • خدادادی تیر ۳, ۱۴۰۱

  چرت و پرت نگو رستم زمانه!

 • ففل تیر ۳, ۱۴۰۱

  شک نکنید اون منطقه یه منبع زیرزمینی وپرسودی برای چینی ها داشته وگرنه آدم ابله هم میدونه نمیشه جایی شرایط شهرسازی نباشه ودوراز مراکز مهم باشه شهر جدید نمیشه ساخت