۲۰ واقعیت جالب در مورد مو قرمزها که نمی دانستید؛ از قدرت های خاص تا آسیب پذیری ها

۲۰ واقعیت جالب در مورد مو قرمزها که نمی دانستید؛ از قدرت های خاص تا آسیب پذیری ها

مو قرمزها همیشه به خاطر رنگ موی خاصشان متمایز بوده و حتی بین جمعیتی انبوه نیز قابل شناسایی بوده اند. جدای از داشتن رنگ مویی که بسیار متمایز است، چندین ویژگی دیگر در مو قرمزها وجود دارد که آن ها را در مقایسه با مو بورها یا مو قهوه ای ها متمایز می سازد. دانشمندان می گویند که مو قرمزها قدرت های خاصی دارند که ژنتیکی هستند، مانند تحمل بالا در مقابل درد اما در مقابل برخی بیماری های خاص نیز آسیب پذیری بیشتری نسبت به دیگران دارند، بیماری هایی مانند سرطان پوست که از جهش ژنتیکی خاصشان ناشی می شود. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۲۰ واقعیت جالب و کمتر شنیده شده در مورد مو قرمزها که بدون شک نمی دانستید آشنا کنیم.

واقعیاتی جالب و شنیده نشده در مورد مو قرمزها

۱-  موی قرمز ناشی از جهشی در یک ژن به نام MC1R است

مو قرمزی یک ویژگی ژنتیکی نهفته است. جهش ژنتیکی که باعث می شود موها و پوست یک نوع خاص از ملانین را تولید کنند. حتی اگر والدینی که جهش ژن MC1R را دارند آن را حمل نکنند و موهای قرمزی نداشته باشند، ۲۵ درصد احتمال آن وجود دارد که فرزندان آن ها موهایی قرمز رنگ داشته باشند. این موضوع تنها زمانی اتفاق می افتد که هر دو والد آلل موهای قرمز داشته باشند که واریانتی از ژن خاص قرمز کننده مو است. قرمزی موی سر در اثر نوعی از رنگدانه به نام ملانین نیز رخ می دهد که فاکتور تعیین کننده ای است. حتی فاکتورهای بیرونی مانند هورمون ها نیز می توانند در داشتن موی قرمز و پوست بسیار بی رنگ نقش داشته باشند.

واقعیاتی جالب و شنیده نشده در مورد مو قرمزها

۲- اسکاتلند بالاترین درصد تعداد مو قرمزها را در جهان دارد که ۱۳ درصد کل جمعیت این کشور است

فراوانی مو قرمزها در اسکاتلند بیشتر از هر نقطه ای دیگر در جهان است. بعد از آن نوبت به کشور ایرلند با ۱۰ درصد فراوانی می رسد. در حالی که در سراسر جهان تنها ۲ درصد مردم موی قرمز رنگ دارند اما در اسکاتلند بیش از ۶۵۰,۰۰۰ نفر چنین ویژگی خاصی دارند.

واقعیاتی جالب و شنیده نشده در مورد مو قرمزها

۳- تنها ۰.۱۷ درصد از مردم جهان ترکیبی از موی قرمز رنگ و چشم آبی دارند

موی قرمز  چشم آبی یکی از نادرترین ترکیبات در مورد شرایط ظاهری است. اکثریت موقرمزها چشم های فندقی، سبز یا قهوه ای دارند. داشتن موهای قرمز و چشم آبی یک ویژگی ژنتیکی نهفته است و فرد نمی تواند ترکیب آن ها را از والدینش به ارث ببرد مگر اینکه والدینش هر دو این ویژگی را داشته باشند. از این رو وقتی که هر دو والد یک ویژگی ژنتیکی نهفته را داشته باشند می تواند به وقوع این ترکیب در فرزندانشان منجر شود. اگر چه این ویژگی بسیار نادر است اما قرار نیست به این زودی ها از بین برود زیرا افراد بسیاری به خاطر گزینه های غالب دیگر، این ویژگی را نشان نمی دهند.

واقعیاتی جالب و شنیده نشده در مورد مو قرمزها

۴- احتمال چپ دست بودن مو قرمزها بیشتر است

با توجه به تحقیقات محدودی که در زمینه مو قرمزها انجام شده، محققان به این نتیجه رسیده اند که مو قرمزها به سمت چپ دست بودن سوق پیدا می کنند و به عبارت دیگر احتمال چپ دست بودنشان بیشتر است. همانند مو قرمز بودن و داشتن چشم های آبی، چپ دست بودن نیز به یک ژن نهفته مربوط می شود. تنها ۱۰ تا ۱۲ درصد از جمعیت جهان چپ دست هستند. در نیمکره غربی، اغلب افراد راست دست هستند. ویژگی های ژنتیکی نهفته به شکل جفتی می آیند و به همین خاطر است که احتمال چپ دست بدون این افراد بیشتر است.

۵- مو قرمزها می توانند ویتامین دی مورد نیازشان را تولید کنند

مو قرمزها به مقدار کمی نور خورشید نیاز دارند تا ویتامین دی کافی در بدنشان را تولید کنند. آن ها می توانند ویتامین دی کافی را در مدت زمان کمتری نسبت به دیگر افراد تولید کنند. پوست کمرنگ آن ها برای تولید ویتامین دی مناسب تر است. به خاطر این ویژگی عجیب و غریب، سلامت استخوان های آن ها بی نقص است و به آن ها امکان می دهد در کشورهای اروپایی که بارندگی بیشتر و تابش آفتاب کمتری دارند بتوانند بهتر از دیگران دوام بیاورند و شرایط سلامتی بهتری داشته باشند.

واقعیاتی جالب و شنیده نشده در مورد مو قرمزها

۶- مو قرمزها نسبت به داروها مُسکن مقاوم تر هستند اما تحمل بالایی در مقابل درد دارند

مو قرمزها به درد حساس تر هستند و به داروهای بیهوشی موضعی حساسیت کمتری دارند. آن ها به ۲۰ درصد داروی بیهوشی یا بی حس کننده بیشتری نسبت به معمول نیاز دارند تا بیهوش شوند. ژن MC1R موجود در دی ان ای این افراد به خانواده گیرندگان درد تعلق دارد و جهش مو قرمزی به حساسیت آن ها نسبت به درد تاثیر می گذارد. مو قرمزها نسبت به داروهای بیهوشی یا بی حسی موضعی مقاوم بوده و به همین خاطر مراجعه به دندانپزشکی که از این ویژگی آن ها بی اطلاع است کمتر مراجعه می کنند زیرا مقدار داروی بیحسی متعادلی مانند بقیه بیماران به آن ها داده می شود که باعث می شود در جریان درمان درد بکشند.

۷- موهای قرمز به ندرت سفید می شوند

رنگدانه قرمز مو قوی تر از دیگر رنگ های مو است و به همین خاطر موهای مو قرمزها به ندرت سفید (خاکستری) می شوند. موهای آن ها سایه های رنگی متعددی را دنبال کرده و در نهایت از رُزی-بلوند به سمت سفید برفی پیش می رود. رنگدانه های امیولانین و فئوملانین رنگ موهای شما را تعیین می کنند. هر چه مو قرمزتر باشد، فئوملانین بیشتری در موی شما وجود دارد. فولیکول مو با توجه به این موضوع تغییر می کند که باعث می شود مو قرمزها به جای خاکستری و سفید شدن مو، شاهد بلوند شدن موهایشان با بالا رفتن سن باشند.

۸- مو قرمزها معمولاً موی کمتری در مقایسه با دیگران دارند

به طور متوسط، مو قرمزها تنها ۹۰,۰۰۰ تار مو دارند در حالی که این تعداد برای بلوندها حدود ۱۴۰,۰۰۰ تار مو است. با این وجود سر مو قرمزها نیز به اندازه دیگر افراد پر از مو به نظر می رسد. معمولاً اگر تنها ۹۰۰۰۰ فولیکول داشته باشد، در صورتی که با ریزش مو مواجه شوید این موضوع بسیار واضح خواهد بود. اما مو قرمزها موهایی ضخیم تر داشته و موهایشان پرتر به نظر می رسند که باعث می شود تعداد کمتر مو تاثیری در ظاهر موهایشان نداشته باشد.

واقعیاتی جالب و شنیده نشده در مورد مو قرمزها

۹- مو قرمزها گرما و سرما را بیشتر از دیگران حس می کنند

در سال ۲۰۰۵، دانشگاه لوییزوایل مطالعه ای روی مو قرمزها انجام داد و دریافت که مو قرمزها دارای یک موهبت پنهان هستند و به این ایده رسیدند که ژن مو قرمزی،MC1R، باعث می شود که ژن تشخیص دمای بدن انسان فعالیت و حساسیت بیشتری داشته باشد. این موضوع باعث می شود که مو قرمزها به افزایش یا کاهش شدید دما حساس تر بوده و تغییرات دمایی را شدیدتر حس کنند. آن ها به سادگی می توانند تغییرات دمایی را به شما بگویند در حالی که دیگران چنین حسی ندارند.

۱۰- نرخ کبودی در مو قرمزها بیشتر است

گاهی اوقات مو قرمز بودن عوارض ناخوشایندی نیز دارد، برای مثال نرخ کبودی در پوست برای مو قرمزها کمی بیشتر از دیگران است. زنان سالم بین ۱۸ تا ۴۰ سال سن در یک تحقیق مورد بررسی قرار گرفتند. آن ها مورد آزمایشات مختلف قرار گرفته و تایید شد که تعداد کبودی ها در میان آنها زیاد بود اما دیگر فاکتورها مانند مقدار هموگلوبین و تعداد پلاکت ها در آن ها یکسان بود. محققان در نهایت به این نتیجه رسیدند که ناهنجاری های انعقاد خون در مو قرمزها دیده می شود که البته بسیار اندک است.

۱۱- احتمال ابتلای مو قرمزها به پارکینسون بیشتر است

ژن MC1R  مسئول پوست کمرنگ مو قرمزهاست اما تولید دوپامین را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. در مو قرمزها سیگنال شیمیایی دوپامین  آسب دیده یا کاهش پیدا می کند. همین ماده شیمیایی در بیماران پارکینسون دچار مشکل می شود. پارکینسون بیماری است که در آن مقدار انتقال دهنده های عصبی در بدن کاهش پیدا می کند. از این رو تحقیقات نشان می دهد که مو قرمزها در خطر بیشتری نسبت به دیگران برای ابتلا به پارکینسون قرار دارند.

۱۲- خطر ابتلا به سرطان پوست در مو قرمزها بیشتر است

احتمال ابتلا به ملانوما در مو قرمزها بیشتر است، نوعی سرطان پوست که در اثر قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنقش خورشید ایجاد می شود. از آنجایی که مو قرمزها در ژن Mc1R-RHS خود دچار جهش هستند احتمال ابتلایشان به این نوع از سرطان پوست بیشتر است. این جهش خاص در ژن ها توانایی بدن را در تولید ایوملانین کافی برای حفاظت از اشعه ماوراء بنفش کاهش می دهد که باعث می شود خطر ابتلایشان به ملانوما بیشتر شود.

واقعیاتی جالب و شنیده نشده در مورد مو قرمزها

۱۳- مو قرمزها همیشه پوست روشنی ندارند

تصویر رسانه ای باعث شده فکر کنیم که مو قرمزها همیشه پوست سفید و روشنی دارند اما در مناطقی مانند پاپوا گینه نو و مراکش مو قرمزهایی بومی هستند که پوستشان تیره است. مو قرمزهای پولینزیایی در هاوایی با عنوان «ehu» شناخته می شوند که به معنای «نوادگان خدایان آتش» است. بری استار ژنتیک شناس دانشگاه استنفورد گفته است که حامل های ژن موی قرمز در کاراییب و آفریقا بیشتر به خاطر مهاجرت و جریان ژنی دارای موهای قرمز هستند. قرمزی مو از قرمز مات تا مسی روشن یا طلایی و نارنجی سوخته تا قرمز-نارنجی و بلوند توت فرنگی متفاوت است.

۱۴- محققان از پرندگان برای شناخت بیشتر از مو قرمزها استفاده کرده اند

برای درک اینکه چرا مو قرمزها در خطر بیشتری نسبت به دیگران برای ابتلا به سرطان پوست قرار دارند، دانشمندان از پرندگان کمک گرفته اند. آن ها برای این کار از پرندگان فئوملانین استفاده کردند، پرندگانی که رنگدانه های قرمز در بدنشان دارند. تحقیقات نشان داد که این رنگدانه یا تولید فئوملانین که باعث بروز رنگ قرمز می شود عامل افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست است. آن ها با مطالعه گروهی از این پرندگان توانستند ترکیب شیمیایی عامل ابتلا به سرطان پوست را پیدا کنند. قرار گرفتن این پرندگان در معرض تشعشعات هسته ای ناشی از فاجعه چرنوبیل باعث کاهش شدید جمعیت شان شده بود. این موضوع چیزهای زیادی در مورد قرار گرفتن در معرض تشعشعات به دانشمندان آموخت. افزایش رنگدانه فئوملانین در بدن به حفاظت کمتر در برابر تشعشعات منجر می شود.

واقعیاتی جالب و شنیده نشده در مورد مو قرمزها

۱۵- به مو قرمزها Redheads می گویند زیرا واژه «نارنجی» تا دهه ۱۵۰۰ کشف نشده بود

واژه orange به معنای پرتغال یا رنگ نارنجی تا دهه ۱۵۰۰ در زبان انگلیسی وجود نداشت و به همین دلیل است که به مو قرمزها در زبان انگلیسی Redhead گفته می شود. پیش از ابداع واژه نارنجی، در انگلیسی بین نارنجی و قرمز به عنوان رنگ های متفاوت، تمایزی قائل نمی شد. از اواسط دهه ۱۲۰۰ از واژه redhead برای موقرمزها استفاده می شد و گفته می شود که بسیاری از شخصیت های انجیل و خدایان در فرهنگ های مختلف مو قرمز بوده اند.

۱۶- مو قرمزها از زمان انسان های نئاندرتال وجود داشته اند

محققان دریافته اند که دی ان ای باستانی استخوان های نئاندرتال ها نشان می دهد که این انسان های نخستین پوست روشن و موهای قرمز رنگی داشته اند. آن ها تاکید کرده اند که دستکم ۱ درصد از آن ها مو قرمز بوده اند. این استخوان ها متعلق به ۴۳,۰۰۰ سال پیش بوده و در اسپانیا کشف شده اند، برخی دیگر نیز متعلق به ۵۰,۰۰۰ سال پیش در ایتالیا هستند.

۱۷- مو قرمزها هرگز منقرض نخواهند شد

یک باور نادرست شایع وجود دارد مبنی بر اینکه مو قرمزها منقرض خواهند شد زیرا تعدادشان بسیار کم است. اگر چه مو قرمزها درصد بسیار کوچکی از جامعه جهانی را تشکیل می دهند، نوع ژن ها برای همیشه باقی خواهد ماند زیرا افراد بسیاری هستند که ژن موقرمزی را به شکل نهفته حمل می کنند. همچنین ۲ درصد از جمعیت جهان به هیچ عنوان عدد کوچکی به شمار نمی آید.

۱۸- Gingerphobia به معنای ترس یا تنفر از مو قرمزهاست

افراد مو قرمز بسیار متفاوت از اطرافیانشان هستند و به همین دلیل تبعیض علیه آن ها بسیار رایج است. در متون قدیمی، مو قرمزها با جادوگران و خون آشام ها مقایسه شده اند. حتی امروزه نیز مو قرمزها با تبعیض و آزار و آزار به خاطر رنگ موهایشان مواجه می شوند.

واقعیاتی جالب و شنیده نشده در مورد مو قرمزها

۱۹- هر ساله ۲۶ می به عنوان روز جهانی مو قرمزها جشن گرفته می شود

برای قدرت بخشیدن به مو قرمزها برای اینکه موهای قرمزشان را دوست داشته باشند، اولین روز ملی مو قرمزها توسط دو خواهر جشن گرفته شد. آن ها به این باور داشتند که مو قرمزها باید یک روز خاص برای جشن گرفتن و دوست داشتن خودشان و البته خلاص شدن از دست اذیت و آزارها و تبعیض های صورت گرفته نسبت به آن ها داشته باشند و برای این کار جماعتی بزرگ تشکیل دهند.

۲۰- یک جشن مربوط به مو قرمزها هر ساله در ایرلند برگزار می شود

مسابقات مو قرمزها هر ساله در جنوب ایرلند به مدت سه روز برگزار می شد که در آن مو قرمزها برای رقابت با هم حاضر می شوند. این مراسم توسط جامعه سرطان ایرلند برگزار می شود. همچنین گردهمایی های مشابهی توسط مو قرمزها در سراسر جهان برگزار می شود، برای مثال در پاییز در هلند که هزاران مو قرمز در فستیوال بین المللی روزهای مو قرمزها موسوم به Roodharigendag حاضر می شوند که یک فستیوال یک هفته ای است.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۸ نظر

ورود

 • ر خرداد ۲۳, ۱۴۰۱

  ایرانم مو قرمز دیدم. از رهگذرا. و یه همکلاسیم داشتم موهاش عین آنشرلی قرمز بود

 • جواد خرداد ۲۴, ۱۴۰۱

  ما تو ابتدایی یه مو قرمز داشتیم که خیلی خوشگل بود

 • :) خرداد ۲۶, ۱۴۰۱

  من مو قرمز نیستم ولی پشمام ریخت:| ما تو باشگاه یه دختره داریم موهاش نارنجیه مایل به قهوه ایه خیلی خوشگله از ررنگ موهاشم خوشم میاد

  • سحر خرداد ۲۹, ۱۴۰۱

   منم مو قرمز هستم.تو کلاس هم بهم میگفتن آنشرلی با موهای قرمز مسخرم میکردن اما من همیشه پوست سفید لک دارمو و موهای قرمزمو دوست داشتم😍😍😍😍

 • یکی خرداد ۲۸, ۱۴۰۱

  کاش یه جشنیم بود به نام جشن مو مشکیا🤕

 • asal خرداد ۲۹, ۱۴۰۱

  من موهام نارنجیه اما تا حالا اینا رو نمی دونستم 😂

 • سحر خرداد ۲۹, ۱۴۰۱

  منم مو قرمز هستم.تو کلاس هم بهم میگفتن آنشرلی با موهای قرمز مسخرم میکردن اما من همیشه پوست سفید لک دارمو و موهای قرمزمو دوست داشتم😍😍😍😍

 • فائزه بنجخی خرداد ۳۰, ۱۴۰۱

  ما یکی از فامیلامون با اینکه مامان و باباش موهای مشکی داشتن ولی موهای اون قرمز شد