آیا خبر افزایش قیمت بنزین صحت دارد؟

آیا خبر افزایش قیمت بنزین صحت دارد؟

با وجود آنکه دولت از ابتدای سال جاری همواره تأکید داشته برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد، طی هفته های گذشته تصاویر و ویدئوهایی از یک اطلاعیه در برخی جایگاه های سوخت مبنی بر جمع آوری کارت سوخت جایگاه‌ داران منتشر شده که توضیحات متناقض مدیران دولتی درباره ی آن، نگرانی ها در خصوص تصمیم دولت برای قیمت بنزین را افزایش داده است.

مدتی است تصاویری از یک اطلاعیه در برخی جایگاه‌ های سوخت کشور در فضای مجازی دست به دست می شود مبنی بر اینکه کارت‌ های سوخت جایگاه‌ داران به زودی جمع آوری و استفاده از کارت سوخت شخصی برای خرید بنزین از جایگاه‌ ها الزامی می شود.

هنوز اطلاعیه ی رسمی از سوی دولت مبنی بر جمع آوری کارت های سوخت جایگاه داران منتشر نشده است و شانا، پایگاه اطلاع‌ رسانی وابسته به وزارت نفت نیز از قول علی‌ اکبر نژادعلی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده‌ های نفتی نوشته است که جمع‌ آوری کارت سوخت جایگاه‌ داران صحت ندارد و در حال حاضر کارت سوخت آزاد جایگاه‌ داران به میزان کافی در جایگاه‌ های سراسر کشور وجود دارد.

نژادعلی توضیح داده است: سامانه هوشمند سوخت بر‌اساس معماری آفلاین بنا شده است و از ویژگی‌ های معماری آفلاین تحویل سوخت به مشتریان در لحظه است؛ بنابراین در‌ صورتی‌ که کارت آزاد جایگاه‌ دار موجود نباشد، اگر شخصی بدون کارت سوخت وارد جایگاه شود، نمی‌ تواند سوخت دریافت کند؛ بنابراین کارت سوخت جایگاه‌ دار لازمه ی جایگاه عرضه ی سوخت و سیستم آفلاین سامانه هوشمند سوخت است؛ بنابراین کارت‌ های هوشمند سوخت جایگاه‌داران طراحی شده تا بنزین را با قیمت دوم غیر یارانه‌ ای یا همان لیتری سه هزار تومان عرضه کند.

به عبارتی او گفته که اگر کارت سوخت جایگاه‌ داران نباشد مردم نمی‌ توانند بنزین را با قیمت آزاد بزنند. این صحبت اما از سوی بسیاری از کاربران رد شده و آن ها بر اساس تجربه ی شخصی خود از مواجهه با اطلاعیه‌ های حذف کارت سوخت جایگاه‌ داران می‌ گویند دولت احتمالاً می‌ خواهد سهمیه بنزین ۱۵۰۰ تومانی را حذف و سوخت را تک‌ نرخی کند، بنابراین دیگر نیازی به وجود کارت سوخت جایگاه‌ داران احساس نمی‌ کند.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده‌ های نفتی در ادامه تأکید کرده است که افزایش قیمت بنزین صحت ندارد و تغییر قیمت فراورده‌ های نفتی از طریق دولت ابلاغ می‌ شود و شرکت ملی پخش فراورده‌ های نفتی تاکنون هیچگونه ابلاغیه‌ ای از طرف دولت دریافت نکرده است.

ضمن اینکه در قانون بودجه هم پیش‌ بینی افزایش نرخ بنزین و نفت‌ و گاز و دیگر فراورده‌ های نفتی مرتبط با این حوزه، انجام نشده است.

با همه ی این ها، برخی شرکت‌ های زیرمجموعه استانی پخش فراورده‌ های نفتی جمع‌ آوری کارت سوخت جایگاه‌ داران را تأیید کرده‌ اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، فریدون یاسمی، مدیرعامل شرکت پخش فراورده‌ های نفتی کرمانشاه فروردین امسال در جمع خبرنگاران گفته است که «با توجه به دستورالعمل‌ های موجود قرار است به‌ زودی کارت‌ های آزاد جایگاه‌ ها جمع‌ آوری شود و در کارت سوخت مالکان خودرو ۲۵۰ لیتر بنزین با نرخ سه‌ هزار تومان شارژ می‌ شود تا آن ها بتوانند در صورت نیاز به سهمیه بیشتر از ۶۰ لیتر بنزین ۱۵۰۰ تومانی، از کارت خود برای شارژ بنزین آزاد استفاده کنند». او علت این تصمیم را کاهش قاچاق سوخت و مدیریت مصرف دانسته است.

همایون صالحی، رئیس انجمن جایگاه‌ داران سوخت، هم در گفتگو با روزنامه شرق، حذف کارت سوخت برخی جایگاه‌ داران را تأیید کرده و گفته که «کارت سوخت جایگاه‌ داران استان‌ های مرزی جمع‌ آوری شده است و علت آن برای ما مشخص نیست. هرچند که ظاهراً به نظر می‌ رسد این موضوع برای مهار قاچاق سوخت باشد».

صالحی در ادامه گفته: «البته باید تأکید کنم که قاچاق سوخت کار افراد معمولی نیست و کار کسانی است که لوله‌های انتقال سوخت ۴۰ تا ۴۵ کیلومتری می‌کشند و در حجم چند میلیون لیتر سوخت قاچاق می‌کنند». او درباره ی شایعه افزایش قیمت بنزین هم گفته که چیزی نمی‌ داند و هنوز ابلاغیه‌ ای به دست جایگاه‌داران سوخت نرسیده است.

اما گویا حذف کارت سوخت جایگاه‌ داران به استان‌ های مرزی محدود نمی‌ شود و باقر نورالدینی، مدیر شرکت پخش فراورده‌ های نفتی کرمان هم ۲۱ اردیبهشت به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است که «در راستای مصوبات کارگروه پیشگیری از عرضه خارج از شبکه فراورده‌ های نفتی و با توجه به دستورالعمل‌ ها، کارت‌ های آزاد موجود در جایگاه‌ های سوخت، محدود و به‌تدریج جمع‌ آوری می‌ شود».

فریدون عباسی‌ دوانی، رئیس کمیسیون انرژی مجلس اما به روزنامه شرق گفته که «افزایش قیمت بنزین صحت ندارد و دولت تا امروز لایحه یا طرحی برای افزایش قیمت بنزین به مجلس نداده و مطابق با سند بودجه سال ۱۴۰۱ قیمت بنزین تغییری نمی‌کند».

با این حال دولت حسن روحانی هم برای افزایش قیمت بنزین لایحه‌ ای به مجلس نبرده بود و مدیران او مدام این موضوع را تا پیش از آبان ۹۸ تکذیب می‌ کردند. رئیس کمیسیون انرژی مجلس در واکنش به این مسئله به روزنامه شرق گفته: «آن دولت حسن روحانی بود و حالا دیگر نیست! مگر می‌شود رئیس‌جمهوری از اخبار متوجه افزایش قیمت بنزین شده باشد؟! حتماً که این‌طور نبوده و او خبر داشته و احتمالا زمان دقیق اجرای طرح را دو، سه نفر بیشتر نمی‌دانستند!».

ابهامات درباره ی ماجرای جمع‌آوری کارت سوخت جایگاه‌ داران از آنجایی زیادتر می‌ شود که اگر قرار باشد ۲۵۰ لیتر سوخت ۳ هزار تومانی در کارت افراد شارژ شود، تکلیف رانندگانی که کارت سوخت ندارند، چه می‌شود؟ ضمن اینکه رانندگان تاکسی می‌ گویند مصرف ماهانه ی آن ها بیشتر از ۲۵۰ لیتر است و این دست از رانندگان، با سقف در نظر گرفته‌ شده برای عرضه ی سوخت ۳ هزار تومانی چه کنند؟!

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲ نظر

ورود

  • جواد خرداد ۲۴, ۱۴۰۱

    مالیات که خیلی زیاد شده پس بعید نیست
    پارسال حدود ۳۶ میلیون بود ولی امسال عموم ۱۰۰ میلیون مالیات دادند

  • ممد خرداد ۲۷, ۱۴۰۱

    آخه بی شرف چرا جو سازی میکنی؟