ماجرای انفجار کارخانه سدیم کربنات فیروزآباد چه بود؟ + ویدئو

ماجرای انفجار کارخانه سدیم کربنات فیروزآباد چه بود؟ + ویدئو

عصر دیروز دوشنبه ۲۳ خرداد، در پی وقوع انفجار و حریق در یکی از مخازن آمونیاک کارخانه کربنات سدیم شهرستان فیروزآباد در استان فارس، شماری از کارکنان این کارخانه مصدوم شدند. این حادثه خوشبختانه تلفاتی نداشت و با مهار به موقع توسط نیروهای امدادی و عملیاتی در حال حاضر شرایط پایدار در این منطقه برقرار است.

حوالی ساعت ۱۷ روز گذشته، به دنبال وقوع حادثه در یکی از مخازن آمونیاک کارخانه فیروزآباد در فاصله ی ۹۳ کیلومتری جنوب شرقی شهر شیراز، نیروهای امداد و نجات و آتش نشانی جهت امدادرسانی و اطفاء حریق و متوقف کردن نشت گاز خطرناک آمونیاک در محل حادثه حضور یافتند.

این کارخانه که ۱۵۰۰ نیرو دارد، پس از این حادثه با کمک نیروهای امدادی به سرعت تخلیه شد.

تمام مصدومان حادثه به مراکز درمانی منتقل شدند و تا خنثی شدن گازی که در هوا منتشر شده بود، محورهای محدوده ی کارخانه مسدود شدند تا مشکلی برای شهروندانی که در این محورها تردد می‌ کنند رخ ندهد.

ساعاتی بعد خلیل عبدالهی، مدیر کل مدیریت بحران استانداری فارس از پایان عملیات حادثه کارخانه کربنات سدیم فیروزآباد و مهار آتش سوزی و نشت گاز در این کارخانه خبر داد. وی اعلام کرد این حادثه تاکنون تلفاتی نداشته و حال عمومی مصدومین نیز مطلوب گزارش شده است.

عبدالهی اظهار کرد دلیل بروز این حادثه هنوز روشن نیست و در دست بررسی قرار دارد. با این حال به گفته ی حسین درویشی، مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان فارس، اتصال رابط‌ های تخلیه ی مواد در تریلی حامل آمونیاک علت حادثه بوده است.

حجت الاسلام سید کاظم موسوی، رئیس کل دادگستری فارس نیز از تشکیل پرونده قضایی برای بررسی دقیق و کارشناسی شده علل حادثه کارخانه کربنات سدیم فیروزآباد خبر داده است.

حجت الاسلام موسوی با بیان اینکه وجود مخازن آمونیاک می‌ توانست ابعاد فاجعه را بسیار گسترده کند، تأکید کرد در یک فرآیند قضایی و کارشناسی قصور احتمالی و ترک فعل مسئولان مربوطه بررسی و در این خصوص نص صریح قانون اجرا خواهد شد.

حادثه کارخانه سدیم کربنات فیروزآباد بالغ بر ۱۴۹ مصدوم داشته که از این تعداد تاکنون ۱۲۶ نفر از بیمارستان مرخص شده اند.

به گفته ی سید وحید حسینی، رئیس علوم پزشکی شیراز، مصدومان این حادثه بیشتر دچار آسیب های تنفسی ناشی از گاز نیتروژن شده اند که این گاز خطری ندارد.

محورهای محدوده ی کارخانه نیز بازگشایی شده اند و هم اینک تردد عادی برقرار است.

کارخانه کربنات سدیم فیروزآباد مرداد ۱۳۹۹ افتتاح شد. این کارخانه در زمینه تولید کربنات سدیم فعالیت دارد. در زمان بهره‌ برداری این کارخانه اعلام شد که این واحد صنعتی با اشتغال بیش از ۱۰۰۳ نفر در شهرستان فیروزآباد به بهره برداری رسیده است. تولیدات این شرکت در صنایع پایین دستی همچون شیشه و بلور، صنایع شوینده و پاک کننده، تصفیه آب و پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود