«کیجا» ماده پلنگ باغ وحش ارم به دلیل عفونت شدید جان خود را از دست داد

«کیجا» ماده پلنگ باغ وحش ارم به دلیل عفونت شدید جان خود را از دست داد

کیجا، ماده پلنگ پارک ارم که اوایل دهه ۹۰ خورشیدی با به دام افتادن در تله شکارچیان استان گلستان یک دست خود را از دست داده بود، بعد از ۱۳ سال زندگی تلف شد.

مدیر باغ وحش ارم درباره مرگ کیجا گفت: «این ماده پلنگ ۱۳ ساله، جمعه گذشته دچار بی‌حالی شد که بلافاصله با دانشکده دامپزشکی تهران تماس گرفتیم و پزشکان برای سونوگرافی کیجا به باغ وحش ارم آمدند.»

پرویز قندالی گفت: «پس از بررسی ها مشخص شد عفونت شدید، کبد و کلیه این پلنگ را در بر گرفته و با وجود تلاش دامپزشکان، متاسفانه این حیوان روز گذشته تلف شد.»

در همین راستا، علیرضا شهرداری، دامپزشک این‌طور توضیح داد: «این پلنگ به دلیل عفونت طولانی مدت که حتی به کانال های نخاعی و ستون فقراتش نفوذ کرده بود تلف شد.»

او دامپزشک باغ وحش ارم را مسئول این اتفاق دانست و گفت: «وقتی عفونت شدید می‌شود و کل بدن را درگیر می‌کند، به این معنی است که این نفوذ در طولانی مدت اتفاق افتاده است. به همین دلیل دامپزشک این باغ وحش باید پاسخگوی علت این اتفاق باشد.»

جسد کیجا در اختیار دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران قرار گرفته تا با کلبدشکافی، علت مرگ این حیوان بررسی شود.

این پلنگ ماده که تصور می‌شود در زمان حادثه منجر به قطع دستش ۱۸ روز در تله شکارچیان به دام افتاده باشد، پس از پیدا شدن برای مداوا به کلینیک حیات وحش پردیسان در تهران منتقل شد و یکی از دستانش را بر اثر شدت جراحت وارد شده از دست داد. این حیوان پس از گذران دوره درمانی به باغ وحش ارم منتقل شد.

کیجا، که در زبان مازندرانی به معنی دختر است، از نظر ژنتیک بسیار باارزش بود و از مهم‌ترین پلنگ‌ های ایرانی موجود در باغ وحش ارم در معرض انقراض محسوب می‌شد. متخصصان ایرانی و آلمانی در سال‌های گذشته به دنبال نجات این گونه ارزشمند امکان لقاح مصنوعی کیجا را بررسی کرده و حتی یک پلنگ ایرانی نر را از باغ وحشی در کشور پرتغال به ایران آورده بودند.

بیشتر بخوانید:

روایت دامپزشک معتمد سازمان حفاظت محیط زیست از علت سزارین یوزپلنگ ایرانی

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • نسرین تیر ۸, ۱۴۰۱

    اخه وقتی میبینید نمیتونید نگ داری کنید مرض داری. باغ وحش راه انداختین ادمای بی کفایت بعداز درمان رها کنید کلا افتادن ب کشتن حیون های بدبخت