کارشناس شبکه افق: رهبری در ابتدا در کانتینر زندگی می کردند + ویدئو

کارشناس شبکه افق: رهبری در ابتدا در کانتینر زندگی می کردند + ویدئو

کارشناس برنامه تلویزیونی «هاشور» که از شبکه افق سیما پخش می شود، گفته رهبر انقلاب پس از رسیدن به مقام رهبری، چند سالی در کانتینر زندگی کردند.

این کارشناس درباره ی محل زندگی رهبر انقلاب پس از رسیدن به مقام رهبری گفت: «آقای ابراهیمی نامی که مقطعی خدمت حضرت آقا بود می گفت ما وقتی خدمت آقا رفتیم، منزل ایشان یک منزل دولتی برای ریاست جمهوری بود. ایشان جایی برای رهبری نداشتند. می گفت می خواستند برای ایشان خانه ای درست کنند اما آقا مخالفت کرده بودند. می گفت ایشان اول رهبری شان، تا سه چهار سال در کانتینر زندگی کردند. می گفت بچه های محافظ می گفتند ما خودمان کتاب ها را از همان منزل دولتی که متعلق به خودشان هم نبود، آوردیم در کانتینر گذاشتیم و آنجا را موکت کردیم. این واقعاً عجیب است و اولین باری هم هست که این موضوع در تلویزیون مطرح می شود. آقا گفته بودند که همین کانتینر خوب است. این ساده زیستی حضرت آقا حتماً برای مردم دنیا جذاب است به عنوان کسی که می تواند بهترین امکانات را داشته باشد. آن بچه های محافظ می گفتند زندگی حضرت آقا در سطح مردم متوسط بود، چون می گفتند ما با ایشان زندگی می کردیم. بعدش مسئولین امنیتی به حضرت آقا اصرار کردند که اینجا امن نیست و ممکن است موشک و خمپاره بزنند و بالاخره پس از اصرار فراوان آقا قبول کردند کانتینر را تحویل دهند و در یک منزل مستقر شوند.»

علی اکبر ناطق نوری، رئیس سابق مجلس نیز در بخش هایی از کتاب خاطرات خود به موضوع محل زندگی رهبر انقلاب پس از رسیدن به مقام رهبری پرداخته است.

وی در اینباره نوشته است:

یکی از مباحثی که در آغاز مسئولیت جدید مقام معظم رهبری قابل توجه بود بحث مکان استقرار ایشان بود. پیشنهاد بعضی این بود که آقا به جماران تشریف ببرند و از همان تشکیلات و امکاناتی که حضرت امام داشتند استفاده کنند.

من خودم به دو دلیل معتقد بودم که ایشان به جماران یا منظریه تشریف ببرند. یکی به لحاظ امنیتی بود. زیرا در تمام دوران جنگ شهر، تهران به راحتی بمباران و موشک باران می شد اما جماران پای کوه قرار داشت. لذا پرواز و مانور در آنجا خیلی سخت بود.

دوم این که چون رهبری علی الدوام و شب و روز در محل سکونتشان هستند از نظر آب و هوایی هم باید جای مناسبی داشته باشند. البته آقا به جهت عاطفی و احترام نسبت به حضرت امام و احمدآقا، جماران را نپذیرفتند.

همچنین اردوگاه شهید باهنر در منظریه تهران را قبول نکردند و فرمودند اولا این قدر بالا و دور از مردم نمی خواهم بروم. ثانیا آموزش و پرورش و فرهنگیان و دانش آموزان دلشان به همین اردوگاه خوش است و من راضی نیستم که حالا این را بگیرم.

خودشان فرمودند: در همین منطقه ریاست جمهوری می مانیم چون اینجا مسوولان، مجلس، دولت و قوه قضاییه در دسترس هستند. در ضمن مثل بقیه مردم داخل شهر هستیم و از حیث حفاظت هم منظقه حفاظت شده است و مشکل خاصی ندارد و حفاظت جدیدی هم نمی خواهد.

بیت رهبری کجا است؟

دفتر رهبر جمهوری اسلامی ایران که با عنوان بیت رهبری شناخته می شود محل اقامت و کار مقام معظم رهبری از سال ۱۳۶۸ تاکنون است.

بیت رهبری در حقیقت یک سازمان زیر نظر رهبر انقلاب است که از سال ۱۳۶۸ با تغییر رهبر جمهوری اسلامی ایران به صورت رسمی تشکیل شد و دارای اختیارات مشخصی در قانون اساسی گردید.

این سازمان به‌ طور کلی مرکز مدیریت همه ی سازمان‌ ها، نهاد ها، ادارات کل، مؤسسات غیرانتفاعی و سایر دستگاه‌ هایی است که زیر نظر مستقیم رهبر جمهوری اسلامی ایران اداره می‌ شوند.

بیت رهبری که در خیابان جمهوری اسلامی تهران واقع شده، توسط حجت الاسلام محمد محمدی گلپایگانی اداره می‌ شود که از سال ۱۳۶۸ تاکنون ریاست دفتر رهبر جمهوری اسلامی ایران را برعهده دارد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود