KF51 Panther ؛ جدیدترین و پیشرفته ترین تانک آلمان که هیچ رقیبی در میدان نبرد ندارد

KF51 Panther ؛ جدیدترین و پیشرفته ترین تانک آلمان که هیچ رقیبی در میدان نبرد ندارد

آلمان از یک تانک بزرگ جدید رونمایی کرده که جدیدترین تانک ساخت این کشور در ۴۰ سال اخیر است. تانک KF51 که با نام Panther نیز شناخته می شود به تکنولوژی های جدیدی مانند توپ اصلی بزرگ تر، ستون فقرات کامپیوتری دیجیتالی و یک سری کامل از قابلیت های دفاعی مجهز شده است. همچنین تانک Panther دارای یک قابلیت دفاعی موسوم به مقابله با پرتاب های «حمله از بالا» (top-attack)- تکنیکی که توسط سلاح های ضد تانکی مانند موشک جاولین آمریکایی به کار برده می شود- است. روز دوشنبه گذشته، کمپانی آلمانی Rheinmetall که در دوسلدورف مستقر بوده و یک کمپانی تولید تسلیحات نظامی است، در نمایشگاه نظامی Eurosatory در فرانسه از تانک KF51 Panther رونمایی کرد. این نمایشگاه که هر دو سال یکبار برگزار می شود محلی برای نمایش محصولات جدید سازندگان سلاح در اروپا است.

تانک آلمانی جدید KF51 Panther به عنوان پیشرفته ترین تانک جهان رونمایی شد

کمپانی Rheinmetall در این نمایشگاه از تانک Panther با الگوی ظاهری استتار دیجیتالی خاکستری، سیاه و زرد نئونی رونمایی کرد. البته اگر به دنیای تسلیحات نظامی و به طور خاص تانک ها علاقه داشته باشید، نام Panther برایتان آشناست، نامی که به معنای پلنگ بوده و تاریخچه ای طولانی در ارتش آلمان دارد. Panzerkampfwagen V که با نام Panther نیز شناخته می شد در سال ۱۹۴۲ برای مقابله با تانک های روسی، از جمله تانک سایز متوسط T-34، ساخته شد. تانک Panther یکی از بهترین تانک های جنگ جهانی دوم بود اما مشکلات مکانیکی و قابل اطمینان نبودن در میدان نبرد باعث شد به اعتبار آن آسیب وارد شود. تانک Panther اولین حضورش در میدان نبرد را در نبرد کورسک در سال ۱۹۴۳ تجربه کرد و بعدها هم در جبهه شرق و هم غرب در نبردهای دی دی و نبرد بولژ نیز به کار گرفته شد.

تانک آلمانی جدید KF51 Panther به عنوان پیشرفته ترین تانک جهان رونمایی شد

تانک KF51 نیز جانشین Leopard 2 است که هم عصر تانک M1 Abrams آمریکایی است. تانک Leopard 2 در اوایل دهه ۱۹۸۰ معرفی شده و هنوز هم در بسیاری از ارتش های جهان مشغول خدمت است. این تانک در طی دهه ها دائماً در حال روزآمدسازی بوده و آخرین نسخه آن با نام Leopard 2A7 در اختیار ارتش آلمان بوده است. همانند دیگر سیستم های روزآمدسازی شده، در نهایت زمانی فرا می رسد که اضافه کردن تکنولوژی های جدید به یک سیستم قدیمی غیرممکن می شود و این اتفاق در مورد تانک Leopard 2A7 نیز رخ داده است. تنها راه تداوم این پیشرفت طراحی چیزی کاملاً جدید است که اکنون محقق شده است. Panther تانک جدیدی است که از طراحی پایه بدنه Leopard 2 استفاده می کند اگر چه شکل بدنه به یک زره جدیدتر و قطورتر در قسمت های جلو و طرفین اشاره دارد.

تانک آلمانی جدید KF51 Panther به عنوان پیشرفته ترین تانک جهان رونمایی شد

در بخش موتوری می توان شباهت های زیادی بین Panther و  Leopard 2 دید اما با یک برآمدگی بزرگ تر و واضح تر. با این وجود، تانک Panther همچنان یک موتور ۱,۱۰۰ کیلووات/۱,۵۰۰ اسب بخاری دارد و بدین ترتیب دستکم از لحاظ قدرت تفاوت چندانی با تانک آلمانی قبل از خود ندارد. برجک تانک Panther’ بزرگ تر بوده و زوایای تیزتری دارد و بیشتر روی قسمت موتور خم شده است تا فضای بیشتری برای مهمات بزرگ تر و سنگین تر توپ اصلی وجود داشته و هم به عنوان وزنه ای تعادلی برای توپ جدید ۱۳۰ میلیمتری عمل کند. KF51 اولین تانک آلمانی مجهز به توپ ۱۳۰ میلیمتری است که به مقدار قابل توجهی بزرگ از توپ استاندارد کنونی ۱۲۰ میلیمتری است. اگر چه کشورهای عضو ناتو، به طور خاص ایالات متحده، آلمان و فرانسه، کالیبر بزرگ تر ۱۳۰ میلیمتری را در دهه ۱۹۹۰ امتحان کردند اما پایان جنگ سرد و روابط نسبتاً مسالمت آمیز با روسیه باعث شد دیگر نیازی به توپ های کالیبر بزرگ احساس نشود.

تانک آلمانی جدید KF51 Panther به عنوان پیشرفته ترین تانک جهان رونمایی شد

توپ جدید که Future Gun System (FGS) نام گرفته تا حدود زیادی واکنشی است به تانک جدید روسی T-14 Armata که اولین بار در سال ۲۰۱۵ رونمایی شد. کمپانی سازنده مدعی است که این توپ دارای ۵۰ درصد برد کشنده بیشتر نسبت به توپ های ۱۲۰ میلیمتری است. طول لوله این توپ جدید ۵۲ برابر قطر آن است که به معنای ۶,۷۶۰ میلیمتر تا ۲۲.۱ فوت است. لوله توپ به یک پوشش آینده نگرانه نیز مجهز شده اما مشخص نیست که این پوشش چه تاثیری در کارآیی بیشتر توپ و کلیت تانک دارد. تانک KF51 نیز مانند Leopard 2 از سیستم بارگذاری سلاح خودکار برای توپ اصلی استفاده می کند. بدین ترتیب تانک جدید آلمانی تنها به سه خدمه نیاز دارد که شامل فرمانده تانک، توپچی و راننده است.

تانک آلمانی جدید KF51 Panther به عنوان پیشرفته ترین تانک جهان رونمایی شد

نکته اینکه تانک آمریکایی M1 Abrams از یک خدمه اضافی به عنوان بارگذار گلوله استفاده می کند که باعث می شود این تانک چهار خدمه داشته باشد. البته کمپانی سازنده گفته است که تانک KF51 برای خدمه چهارم نیز فضا دارد که می تواند خدمه ای همطراز با فرمانده یا اپراتور پهپاد باشد. تانک KF51 به یک مسلسل کواکسیال ۱۲.۷ میلمیتری مجهز است که کنار توپ اصلی قرار گرفته است. این مسلسل بزرگ تر و سنگین تر از مسلسل های کواکسیال تانک های قدیمی تر است که اغلب از نوع ۷.۶۲ میلیمتری بود. داشتن مسلسل بزرگ تر به توپچی این امکان را میدهد تا با هدف های نرم تر و کمتر حفاظت شده ای مانند کامیون ها، خودروهای زرهی سبک، توپخانه و نیروهای زمینی مقابله کند بدون اینکه نیازی به هدر دادن گلوله های توپ ۱۳۰ میلیمتری برای اهداف کمتر حفاظت شده و با زره سبک تر باشد. تانک Panther به یک سری ویژگی ها و تکنولوژی های جدید نیز مجهز شده است.

تانک آلمانی جدید KF51 Panther به عنوان پیشرفته ترین تانک جهان رونمایی شد

پهپاد پرسه زن Hero 120

این تانک دارای دوربین های دیجیتالی با صفحه رو به بیرون است که به خدمه دیدی ۳۶۰ درجه بدون آشکار کردن خودشان در مقابل آتش دشمن را می دهد. یک مسلسل ۷.۶۲ میلیمتری دیگر نیز می تواند از راه دور و از داخل تانک برای هدف قرار دادن پهپادها و اهداف زمینی به کار گرفته شود. تانک KF51 می تواند چهار کوادکوپتر تجسسی را نیز از طریق برجک برای عملیات های شناسایی به بیرون از تانک بفرستد که به تانک این امکان را می دهد ماموریت های تجسسی و شناسایی محلی نیز انجام دهد. یک پرتاب کننده پهپاد در برجک تانک تعبیه شده که توانایی اعزام چهار پهپاد پرسه زن Hero 120 را داراست. پهپاد اسراییلی Hero 120 دارای مدت پرواز ۶۰ دقیقه ای است و ۹ کلاهک نیز دارد. این پهپاد به تانک آلمانی امکان می دهد تا با اهدافی دورتر از میدان دید خود که مثلاً پشت تپه ها یا خطوط درختان قرار گرفته اند درگیر شود.

تانک آلمانی جدید KF51 Panther به عنوان پیشرفته ترین تانک جهان رونمایی شد

سلاح های ضد تانکی که از بالا حمله می کنند مانند سیستم سوئدی NLAW و سیستم آمریکایی Javelin کارآیی خود را در میدان نبرد اوکراین نشان داده اند که یک خرج انفجاری را از طریق زره نازک سقف تانک به داخل آن می فرستند. اکثر تانک های غربی در مقابل این تکنولوژی آسیب پذیر هستند و سیستم دفاعی از بالای تانک Panther اولین سیستم شناخته شده اختصاص داده شده به این سیستم های پیشرفته ضد تانک است. مشخص نیست که این سیستم دفاعی جدید چگونه کار می کند و برخی شایعات می گویند که از کوادکوپترها برای رهگیری راکت ها و موشک های پرتاب شده به سمت تانک استفاده می شود. یکی از جذاب ترین نکات در مورد تانک KF51 این است که وزن آن تنها ۵۹ تن است.

تانک آلمانی جدید KF51 Panther به عنوان پیشرفته ترین تانک جهان رونمایی شد

این وزن بر اساس استانداردهای امروزی نسبتاً سبک بوده و باعث می شود این تانک آلمانی تانکی چابک و سریع باشد. تازه ترین مدل تانک M1 Abrams نزدیک به ۷۳.۶ تن وزن دارد بدون اینکه توپی بزرگ تر، مهمات پرسه زن و پهپاد داشته باشد. کمپانی Rheinmetall می گوید که تانک جدید ساخت این شرکت آلمانی از سیستم های دفاعی فعال (سیستم های حفاظت فعال که راکت ها و موشک های نزدیک شونده را ساقط می کنند)، دفاع های واکنشی (موزاییک های انفجاری که خرج ذوب شده ضد تانک را دچار تغییر شکل می کنند) و دفاع های انفعالی (زره کامپوزیت فولادی) برای دفاع از خود استفاده می کند. تانک KF51 ممکن است بیشتر بر دفاع های واکنشی و فعال سبک تر تکیه کند تا دفاع های انفعالی سنگین تر که باعث  می شود وزن کل تانک پایین بیاید. سوال بزرگ این است که آیا کسی به تانکی جدید مانند KF51 نیاز دارد یا خیر.

تانک آلمانی جدید KF51 Panther به عنوان پیشرفته ترین تانک جهان رونمایی شد

نیروهای زرهی روسیه در حمله به اوکراین بسیار فاجعه بار عمل کرده اند در حالی که تانک هایشان قدیمی و نیروهایشان بسیار ناکارآزموده بوده اند. تانک های روسی و خدمه هایشان به شدت متحمل تلفات شده و تاکنون هیچ وقت به این اندازه ناکارآمد نبوده اند. اما قابلیت های خلاقانه و جدید تانک KF51 و توپ بزرگ تر آن فراتر از تکنولوژی های کنونی هستند که تانک های غربی توسعه یافته در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ به میدان های نبرد می آورند. بدین ترتیب پیشی گرفتن از تهدید در این تانک جدید آلمانی بسیار قابل توجه است اما هزینه بیشتری نیز در پی دارد.

بیشتر بخوانید:

تانک بومی «آلتای» ترکیه با موتور ساخت کره جنوبی در مسیر تکرار موفقیت بیرقدار تی بی-۲

توپ ضد تانک سوئدی Carl Gustaf M4 بلای جان مدرن ترین تانک روسیه + ویدیو

۴ تانکی که بدترین و ضعیف ترین تانک های تاریخ لقب گرفته اند؛ از Arjun تا T-80

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود

 • Persian Tankman تیر ۱, ۱۴۰۱

  خدای تانکن اینا

  • Dd تیر ۵, ۱۴۰۱

   واسه دور دور خوبه …

 • سلطان تیر ۲, ۱۴۰۱

  با سلام
  به عقیده من بعنوان فردی که بیش از ۵۰ ماه در جنگ شرکت داشته و در سوریه نیز حضور داشتم تانک اگر نگوییم به کلی ولی تا حد زیادی یعنی حدود ۷۰ ٪ کارایی خود در جنگها را از دست داده !!!
  حتی میتوان گفت ناوها بالاخص ناوهای هواپیما بر هم دیگر نمی تواند مثل سابق جولان دهد !
  هر چند که بستگی به توان کشور مورد هجوم دارد ولی در کل با توجه به سیستمهای موشکی نقطه زن و هوشمند و رادار گریز و موشکهای ضد زره لیزری جدید عرضه برای مانور تانکها گرفته شده و فقط میتوانند هدفهای بسیار خوبی برای شکار چیان تانک باشند !