بزرگترین ماهی آب شیرین جهان صید شد!

بزرگترین ماهی آب شیرین جهان صید شد!

مول تون ۴۲ ساله در کامبوج یک سفره ماهی عظیم به وزن ۳۰۰ کیلوگرم و طول ۴ متر را در قلاب خود گیر انداخت و رکورد قبلی یک گربه ماهی با وزن۲۹۳ کیلوگرم، که در سال ۲۰۰۵ در تایلند کشف شد را شکست. دانشمندان معتقدند این ماهی، بزرگترین ماهی آب شیرین جهان است. این سفره ماهی که در زبان محلی به آن «بورامی» (Boramy) یا «ماه کامل» هم می گویند، در رودخانه مکونگ که به دلیل میزبانی از گونه‌های مختلف ماهی‌های بزرگ معروف است، گیر افتاد.

بزرگترین ماهی آب شیرین که تا به حال صید شده چیست؟تیمی از دانشمندان پروژه تحقیقاتی شگفتی های مکونگ (Wonders of Mekong) به برچسب گذاری، اندازه گیری و وزن کردن بزرگترین ماهی آب شیرین جهان قبل از رها شدن دوباره در رودخانه کمک کردند. این برچسب که یک سیگنال صوتی را مخابره می کند، به کارشناسان اجازه می دهد تا رفتار سفره ماهی را در سراسر رودخانه بزرگ که از چین، میانمار، لائوس تایلند، کامبوج و ویتنام می گذرد، متوجه شوند. این دستگاه، اطلاعات ردیابی را سال آینده ارسال خواهد کرد. این ماهی در سراسر آسیای جنوب شرقی یافت می شود، اما محققان تقریباً هیچ اطلاعاتی در مورد آن ندارند و از تاریخچه زندگی آن اطلاعی ندارند. آنها در مورد بوم شناسی این ماهی و در مورد الگوهای مهاجرت آن نمی دانند.

بزرگترین ماهی آب شیرین که تا به حال صید شده چیست؟رودخانه مکونگ محل زندگی چندین گونه ماهی غول پیکر آب شیرین است. اما فشارهای محیطی در حال افزایش است. به ویژه، دانشمندان نگرانند که برنامه بزرگ سدسازی در سال‌های اخیر به راه افتاده است، به طور جدی زمینه‌های تخم‌ریزی را مختل کند. ماهی‌های بزرگ در سطح جهان در خطر انقراض هستند. آنها گونه های با ارزشی هستند و زمان زیادی طول می کشد تا بالغ شوند. بنابراین اگر قبل از بالغ شدن صید شوند، فرصتی برای تولید مثل ندارند.

بزرگترین ماهی آب شیرین که تا به حال صید شده چیست؟بسیاری از این ماهی های بزرگ مهاجر هستند، بنابراین برای زنده ماندن به مناطق وسیعی نیاز دارند. آنها تحت تأثیر عواملی مانند جدا شدن زیستگاهشان توسط سدها و صید بی رویه قرار گرفته اند. بنابراین حدود ۷۰ درصد از ماهی های غول پیکر آب شیرین در سطح جهان و تمام گونه های مکونگ در معرض انقراضند.

بزرگترین ماهی آب شیرین که تا به حال صید شده چیست؟پس از اینکه تون، ماهی عظیم الجثه را صید کرد، به سرعت دانشمندان را که در رودخانه بودند مطلع کرد. این گروه، ماهی عظیم را در یک برزنت بزرگ انداختند، جمعیتی از مردم برای کمک به سمت رودخانه رفتند و شروع به اندازه گیری آن کردند و ماهی وزنش را گرفتند. مشخص شد که سفره ماهی ماده ای است که از سلامت خوبی برخوردار است و از همان گونه ای است که معمولاً در سراسر مکونگ یافت می شود. علاوه بر افتخار صید این ماهی منحصر به فرد، این ماهیگیر خوش شانس به نرخ بازار، مبلغی در حدود ۶۰۰ دلار غرامت دریافت کرد.

بیشتر بخوانید:

هیجان زدگی دانشمندان از کشف بقایای دایناسور «ادوارد دست قیچی» با پنجه های ترسناک

کشف کشتی غرق شده اسپانیا در ۳۰۰ سال پیش با گنجی ۱۷ میلیارد دلاری + ویدیو

منبع: daily mail
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود