ماجرای قانون سقط جنین آمریکا موسوم به «رو در برابر وید» چیست؟

ماجرای قانون سقط جنین آمریکا موسوم به «رو در برابر وید» چیست؟

ثابت شده است که سقط جنین یکی از تفرقه‌انگیزترین مسائل اخلاقی در سال‌های اخیر، در ایالات متحده بوده است و گروه‌های طرفدار زندگی این عمل را با قتل مقایسه می‌کنند. از سوی دیگر، گروه‌های طرفدار انتخاب آزاد، استدلال می‌کنند که سقط جنین باید برای هر کسی که به آن نیاز دارد، ایمن و قانونی باشد. در اوایل دهه ۱۹۷۰، دیوان عالی آمریکا، قانون حق سقط جنین در سراسر این کشور را تصویب کرد. از آن زمان، این قانون، تهدید شد و تلاش های بسیاری برای لغو آن صورت گرفت. در سال ۲۰۱۶ یکبار این قانون، در دیوان‌عالی ایالات متحده، به رای گذاشته شد، اما در آن زمان، لغو آن رای نیاورد. اما در ۲۴ ژوئن ۲۰۲۲ بلاخره مخالفان این قانون به خواسته خود دست یافتند.

ماجرای لغو قانون سقط جنین در آمریکا چیست؟
قانون آزادی سقط جنین چیست؟
در نتیجه پرونده ای با نام «رو در برابر وید» (Roe v Wade) در سال ۱۹۷۳، دیوان عالی ایالات متحده، دسترسی به سقط جنین ایمن را به عنوان یک حق قانونی اعلام کرد. این پرونده از زمانی به جریان افتاد که در تگزاس که سقط جنین کاملا غیر قانونی بود، زنی به خاطر بارداری، جانش در خطر بود. در این پرونده قانونی بودن یا نبودن سقط جنین این زن مورد بررسی قرار گرفت. در آن زمان دیوان عالی با رای ۷ به ۲ به حق سقط جنین رأی مثبت داد.

در بیانیه آنها آمده بود که زنان حق حفظ حریم خصوصی خود را دارند و این بدان معناست که تصمیم گیری در مورد ادامه بارداری به عهده آنهاست. همچنین بارداری را به سه دوره سه ماهه تقسیم کردند و اعلام کردند که تصمیم گیری در سه ماهه اول، صرفاً در اختیار زن است. در سه ماهه دوم، دادگاه ایالتی می تواند سقط جنین را به نفع سلامتی زن تنظیم کند. در سه ماهه آخر، دادگاه ایالتی می تواند سقط جنین را به نفع جنین ممنوع کند، مشروط بر اینکه حاملگی ضرری برای زن باردار نداشته باشد.

ماجرای لغو قانون سقط جنین در آمریکا چیست؟جالب است که تعداد سقط های انجام شده در آمریکا، هر سال در حال کاهش بود. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، برای زنان ۱۵ تا ۴۴ ساله، میزان سقط جنین (تعداد سقط جنین به ازای هر ۱۰۰۰ زن) بین سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۵، ۲۶ درصد کاهش یافته است. در سال ۲۰۰۶، پزشکان متخصص ایالات متحده انجام ۸۴۲,۸۵۵ سقط جنین را گزارش کردند اما تا سال ۲۰۱۵ این تعداد به ۶۳۸,۱۶۹ کاهش یافت.

ماجرای لغو قانون سقط جنین در آمریکا چیست؟در ۲ مه ۲۰۲۲، دیوان عالی ایالات متحده، تصمیم مهم سال ۱۹۷۳ که حمایت قانون اساسی از حقوق سقط جنین را تضمین می کرد، رد کردند. رای دهندگان به لغو این قانون، معتقدند که در قانون اساسی این کشور هیچ اشاره ای به سقط جنین نشده است و چنین حقی به طور ضمنی توسط هیچ ماده قانونی حمایت نمی شود. در ۲۴ ژوئن ۲۰۲۲، دیوان عالی ایالات متحده تصویب کرد که آمریکایی ها دیگر حق سقط جنین قانونی را ندارند.

ماجرای لغو قانون سقط جنین در آمریکا چیست؟جو بایدن رئیس جمهور دموکرات آمریکا پس از اعلام رای نهایی دیوان عالی این کشور، گفت که این تصمیم آمریکا را، به ۱۵۰ سال قبل باز می گرداند و روز تصویب قانون ممنوعیت سقط جنین در این کشور، روزی غم انگیزی برای ایالات متحده است. دیوان‌عالی آمریکا ۹ عضو دارد که به پیشنهاد روسای جمهوری آمریکا و با رای سنا انتخاب می‌شوند. سه عضو این دیوان را ترامپ، رئیس جمهور سابق این کشور، معرفی کرده است.

بیشتر بخوانید:

نرخ تولد در ایالات متحده برای اولین بار طی هفت سال گذشته افزایش یافت

دستور جدید وزیر بهداشت؛ جرم انگاری سقط جنین عمدی از لحظه شکل گیری نطفه

منبع: The Sun
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • جواد تیر ۴, ۱۴۰۱

    بمیرید، بچه هاتون رو توی خیابون رها کنید، حاصل تعرض رو تا آخر زندگی تحمل کنید ولی سقط جنین نکنید.

    خلاصه این مقاله

  • Ali تیر ۴, ۱۴۰۱

    شکست بزرگ برای لیبرالیسم