پیدا شدن «صورت هرکول» که بیش از ۲,۰۰۰ سال پیش در عمق دریا غرق شده بود

پیدا شدن «صورت هرکول» که بیش از ۲,۰۰۰ سال پیش در عمق دریا غرق شده بود

صورت هرکول (face of Hercules) که ۲,۰۰۰ سال پیش گم شده بود، در یک کشتی غرق شده رازآلود پیدا شد. این مجسمه  ۹ فوتی از الهه یونانی در قرن اول پیش از میلاد مسیح در زیر امواج جزیره یونانی آنتیکیترا غرق شد. این مجسمه که برای یک رومی بسیار ثروتمند ساخته شده بود، تا سال ۱۹۰۰ میلادی در دل دریا باقی ماند وقتی که کشتی غرق شده کشف شده و مجسمه که سرش گم شده بود از دل آب بیرون آورده شد. اکنون در شرایطی که مجسمه بدون سر در موزه باستان شناسی ملی در شهر آتن به نمایش گذاشته شده، باستان شناسان سر گمشده او را پیدا کرده اند که شبیه صورت هرکول است.

پیدا شدن صورت هرکول پس از 2000 سال

پیدا شدن صورت هرکول پس از 2000 سال

این سر مجسمه همراه با اشیاء تاریخی دیگری در منطقه ای که با چندین تن سنگ پوشانده شده بود (سنگ هایی که دراثر زلزله در یک تاریخ نامشخص همراه با مجسمه به درون دریا سقوط کرده بودند) پیدا شده است. باستان شناسان به کمک تکنیک های پیچیده توانستند این سنگ ها را کنار زده و سر مجسمه را بازیابی کنند. به نظر می رسد که مقصد نهایی این مجسمه شهر روم بوده است. کشتی غرق شده بار بسیار بزرگی را همراه با اشیاء مختلف حمل می کرد که شامل مجسمه های مرمری و برنزی متعددی بود. در قرن اول پیش از میلاد مسیح، رومیان بسیار ثروتمند سفارش ساخت مجسمه هایی را برای باغچه های شخصی شان می دادند. این مجسمه ها با کشتی به روم یا دیگر مقاصد ارسال می شد. کشتی پیدا شده در این ماجرا به سمت غرب می رفت که احتمالاً به سمت شهر روم بوده اگر چه سند محکمی در تایید این ادعا وجود ندارد.

علت غرق شدن کشتی نیز احتمالاً طوفان بوده و تحقیق در مورد آن ادامه دارد. اکنون کارشناسان باستان شناسی باید ثابت کنند که این سر هرکول به همان مجسمه بدون سر در موزه شهر آتن تعلق دارد. هراکلس را هرکولس به خاطر ریش، فرم ویژه صورت، موها، چماق و پوست شیرش، ظاهر شناخته شده و واضحی داشته است. نمونه هایی از مجسمه اصلی توسط یک مجسمه ساز یونانی به نام لیسیپوس در قرن چهارم پیش از میلاد مسیح ساخته شده بود. در صورت اضافه شدن سر کج هرکولس به بدنه مجسمه، ارتفاع کلی آن به ۹ فوت و دو اینچ خواهد رسید. کشتی غرق شده آنتیکیترا در سال ۱۹۰۰ توسط گروهی از غواصان کشف شد و پس از آن بارها مورد کاوش قرار گرفت.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۸ نظر

ورود

 • خسرو تورک قشقایی تیر ۹, ۱۴۰۱

  هرکولیس یا هرکول یکی از اساوره های تورکان غربی می باشد و یک نام الصاقی می باشد یعنی قوی و نیرومند.من از این غواصان که برگی دیگر از تاریخ ما تورکان را کشف کردید نهایت قدردانی و تشکر را از طرف ملت بزرگ تورک را دارم.خسروتورک قشقایی از نوادگان اغوزخان بزرگ و فرزند طاهرخان ایل بیگی از محققان و کتاب خوان های تورک از طایفه چهرازلو ساکن اهواز

  • علیرضا تیر ۱۰, ۱۴۰۱

   شفاااااا

  • یونس تیر ۱۰, ۱۴۰۱

   عجیبه مجسمه .باحاله

  • ایرانی تیر ۱۱, ۱۴۰۱

   لطفا از سرقت تاریخ سایر ملل دست بردارید!!!
   در ادامه سرقت ها و خیالپردازی‌ها تون بعد از سرقت سومری ها نوبت به هرکول رسیده ؟؟؟
   البته مهم اینه که همه میدونن شما ترک‌ها بخاطر تهیدستی تاریخی مجبور به این حرکات کودکانه هستید.

   • آردوج تیر ۱۱, ۱۴۰۱

    نکنه پسرخاله‌ت اون متن خنده آور رو نوشته تا توهم بیای و عقده هاتو با این پیام خالی کنی

    • آرش تیر ۱۳, ۱۴۰۱

     مرد حسابی شما تمام تاریخ دنیا را به نام خودتان مصادره کرده اید خنده دار نیست تمدن سومر تمدن اینکاها تمدن ارته تمدن موهنجو دارو تمدن سیلک تمدن هیتی تمدن آتروسک و قوم های باستانی ماد و سکاها و و هزاران تمدن و قوم را حالا متنی رو که یک پانترک نوشته رو برای اینکه ضایع نشید رو رد می کنی اما دزدیدن تمدن های باستانی به نام ترک ها خنده دار نیست؟جستجوی هویت خودتان در تاریخ تورانیان و اقوام ایرانی دیگر خنده دار نیست.مرد ناحسابی کسی که هویت و تاریخ دارد نیاز به دزدیدن تاریخ و تمدن اقوام دیگر ندارد که شما پانترک ها در جستجوی هویت دروغین خود در تاریخ و تمدن دیگران در سیر و سفر و دزدی هستید

  • ارش تیر ۱۵, ۱۴۰۱

   جان من خودتو فک فامیلات با هم برین همونجا که ازش اومدین(تورکستان) ، این خیابونای ما هم خلوت میشه

 • یونس تیر ۱۰, ۱۴۰۱

  خدایی عجب🧐