بهترین ورزشکار تاریخ پرورش اندام با ۸ عنوان مستر المپیا اکنون نمی تواند راه برود + ویدیو

بهترین ورزشکار تاریخ پرورش اندام با ۸ عنوان مستر المپیا اکنون نمی تواند راه برود + ویدیو

قهرمان سابق پرورش اندام جهان که بسیاری او را بهترین بدنساز تاریخ این ورزش می دانند اکنون شرایط خوبی ندارد زیرا علیرغم تمام شهرتش، در ویلچر نشسته و نمی تواند راه برود. رونی کلمن از سال ۱۹۹۸ قهرمان و نفر اول بلامنازع عرصه پرورش اندام جهان بود و به مدت ۸ سال پیاپی به عنوان مستر المپیا انتخاب شد که بالاترین رتبه در ورزش پرورش اندام و معادل بهترین بدنساز جهان است. کوین لورون، از قهرمانان بدنسازی و وزنه برداری که از نزدیکان کلمن است درباره او می گوید که در دوران اوجش، بدن و قدرت رونی کلمن «فراانسانی» بوده است: «هیچ شانسی برای اینکه شبیه او باشید ندارید. این هدیه ای از جانب خداوند است. این هدیه ژنتیک است». هشت سال حضور بلامنازع در صدر ورزش پرورش اندام باعث شد که رونی کلمن لقب «پادشاه» (The King) را بدست آورد.

رونی کلمن بعد از هشت قهرمانی پیاپی مستر المپیا دیگر به سختی راه می رود

اما دنیای فیتنس و پرورش اندام زمانی در شوک فرو رفت که رونی کلمن، که اکنون ۵۷ ساله است، اعلام کرده بود شاید دیگر هرگز نتواند راه برود. ظهور و افول رونی کلمن در قالب فیلمی مستند به نام Ronnie Coleman: The King در حال پخش از سرویس نتفلیکس است. قهرمان سابق پرورش اندام جهان در این مستند چهره ای مغموم به تصویر کشیده می شود، جایی که وی با عصا فرزندان سه و چهار ساله اش را دنبال می کند، در حالی که نمی تواند بدون کمک سر پا بایستد. کلمن می گوید که شرایط ناخوشایند کنونی او نتیجه جراحی های متعددی است که روی پشت و لگن های خود انجام داده است.

رونی کلمن بعد از هشت قهرمانی پیاپی مستر المپیا دیگر به سختی راه می رود

همچنین پزشکان بر این باورند که شرایط کنونی قهرمان سابق دنیای پرورش اندام نتیجه فشارهای ویرانگری است که وی در دوران قهرمانی به بدن خود تحمیل کرده است. در یکی از سکانس های این فیلم مستند، رونی می گوید: «صبح بیدار می شوم، و تنها یک دقیقه طول می کشد که بفهمم چه شده است. به این موضوع عادت کرده ام». برایان دابسون، دوست نزدیک کلمن که مالک یک باشگاه ورزشی است می گوید وقتی دیده دوست «ماوراءالطبیعه» اش با واکر راه می رود، گریسته است.

رونی کلمن بعد از هشت قهرمانی پیاپی مستر المپیا دیگر به سختی راه می رود

بیوگرافی رونی کلمن

رونی کلمن در سال ۱۹۶۴ در لوییزیانا به دنیا آمد و در سال ۱۹۸۴ از دانشگاه ایالتی گرامبلینگ در رشته حسابداری فارغ التحصیل شد. او به تگزاس نقل مکان کرده و بعد از خواندن یک روزنامه محلی، به نیروهای پلیس شهر آرلینگتون پیوست. در جریان حضور در نیروهای پلیس بود که یکی از همکارانش او را ترغیب به پیوستن به باشگاه بدنسازی MetroFlex کرد. در ادامه، در ازای شرکت در مسابقات پرورش اندام تگزاس، به کلمن پیشنهاد عضوت رایگان این باشگاه داده شد. رونی کلمن که از دوران جوانی اش با مشکل کمر و پشت مواجه بود، اجازه ندارد که درد مانع از قهرمانی اش در رشته پرورش اندام شود.

رونی کلمن بعد از هشت قهرمانی پیاپی مستر المپیا دیگر به سختی راه می رود

او بعدها فاش کرد که با فتق دیسک توانسته تمرین کند و هشت سال پیاپی قهرمان مستر المپیا شود. جراحی های بعدی و آسیب به عصب باعث شد که پاهایش بی حس شوند و اکنون او در شرایطی گرفتار شده که نمی تواند راه برود. بعد از شکستن سه پیچ در پشتش که باعث خرد شدن استخوان هایش شد، کلمن ناچار به جراحی شد. درد ریکاوری بسیار هولناک بود که باعث شد وی به یک مُسکن اعتیادآور بسیار قوی به نام اکسی کودون روی بیاورد که در بیماران سرطانی مورد استفاده قرار می گیرد. کلمن در این باره می گوید: «مدت های طولانی است که درد دارم، دیگر به آن عادت کرده ام. قرص هم می خورم، کمی کمک می کند».

رونی کلمن بعد از هشت قهرمانی پیاپی مستر المپیا دیگر به سختی راه می رود

رونی کلمن می گوید که میزان دردش در یک معیار یک تا ده، معمولاً ۹ یا ۱۰ است: «وقتی دیداری دارم دردم به ۱۲ یا ۱۳ می رسد. برخی اوقات غیرقابل تحمل می شود. وقتی با دیگران دیدار دارم اگر دردم خیلی زیاد باشد تنها می نشینم و مردم عکس می گیرند. بیشتر لحظات دیدارهایم سعی می کنم سر پا بایستم». در سال ۲۰۲۰، رونی کلمن فاش کرد که هزینه سه جراحی آخر او بیش از ۲ میلیون دلار بوده است: «هر جراحی که انجام داده ام حدود ۳۰۰,۰۰۰ تا ۵۰۰,۰۰۰ دلار هزینه داشته است، از این رو برای سه جراحی آخرم حدود ۲ میلیون دلار هزینه کرده ام». با این وجود، رونی خوش بین و امیدوار است و به درمان ادامه می دهد.

در تازه ترین ویدیوهایی که از او در اینستاگرام منتشر شده، رونی کلمن در حال وزنه زدن در باشگاه ورزشی Metroflex دیده می شود، همانجایی که او کارش را از آنجا آغاز کرد. رونی کلمن گفته است: «اگر چه در تحرک داشتن کمی مشکل دارم اما هنوز هم هفته ای دو بار، هر هفته تمرین پا می کنم. دلم برای انجام حرکت اسکوات تنگ شده … اما دستکم هنوز کمی قدرت پا برایم باقی مانده است». و بعد از تازه ترین درمانی که در سپتامبر اخیر انجام داده، کلمن با هیجان به طرفداران خود اعلام کرده است که اکنون می تواند راه برود: «این بار دیگر واقعاً خداوند به من لطف کرد زیرا او می داند که من واقعاً به الهام گرفتن نیاز دارم چون اخیراً بعد از تمام جراحی هایی که داشتم نیمه افسرده بودم. واقعاً در حالت شوک هستم زیرا بعد از نتایج مشابهی که از جراحی های مشابه گرفتم، به این که نمی توانید راه بروید عادت می کنید و انتظارش را دارید».

رونی کلمن بعد از هشت قهرمانی پیاپی مستر المپیا دیگر به سختی راه می رود

بعد از بازنشستگی، رونی کلمن یک کمپانی تولید مکمل های ورزشی را تاسیس کرد که سالی ۱۵ میلیون دلار سود دارد. او زندگی متاهلی خوبی داشته و چهار فرزند دارد. کلمن می گوید اگر شانسش را داشته باشد، بار دیگر این مسیر زندگی را تکرار خواهد کرد. جی کاتلر دیگر قهرمان دنیای پرورش اندام و از دوستان و رقبای هم عصر کلمن درباره او گفته است: «تاسف می خورم که این اتفاق افتاد اما فکر نمی کند رونی احساس بدی به این موضوع داشته باشد زیرا او آن کارها را کرد تا بهترین بدنساز تمام دوران باشد. و نام او در تاریخ به عنوان بهترین بدنساز تمام دوران ثبت خواهد شد».

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۱۳ نظر

ورود

 • amir تیر ۷, ۱۴۰۱

  رورزگار …??‍♂️

 • میلاد تیر ۷, ۱۴۰۱

  ورزش دشمن سلامتی?

  • مهدی تیر ۱۰, ۱۴۰۱

   ی تن پرس زد که اینطوری شد….

 • امیر تیر ۷, ۱۴۰۱

  بدنسازی همینه

 • شاهین تیر ۸, ۱۴۰۱

  بابا این رونی کلمن چرا شبیه قورباغه شده…وا مصیبتا

 • حمید تیر ۸, ۱۴۰۱

  روزی دو بار بافور بکشه خوب میشه .باور کنین .علم اثبات کرده.خدا پدر افلاطون رو بیامرزه??

 • Javad تیر ۸, ۱۴۰۱

  عاشقتم رونی همیشه در قلب ایرانی ها هستی

 • M.T تیر ۹, ۱۴۰۱

  ورزشی زیبا ولی نامرد…..