نماز یکشنبه ذیقعده چیست و چگونه خوانده می شود؟

نماز یکشنبه ذیقعده چیست و چگونه خوانده می شود؟

ذی‌القعده یا ذوالقَعده الحرام یازدهمین ماه از ماه‌های قمری است. این ماه جزو ماه‌های حرام و ماه‌های حج است. ذوالقعده از قعود و نشستن گرفته شده و از آنجا که اعراب در این ماه از جنگ فرو می‌نشستند، به این نام نامیده‌اند. اعمال عبادی بسیاری برای روزهای سال سفارش شده است که سبب آرامش مومنین می شود. نماز یکشنبه ذیقعده از مستحبات سفارش شده این ماه است که بسیاری از علمای دینی اقامه آن را تاکید کرده اند. این نماز که بسیار با فضیلت است، هم برای استغفار و هم برای برآورده شدن حاجات سفارش شده است.

نماز یکشنبه ذیقعده چگونه خوانده می شود؟ در اهمیت این نماز همین بس که پیامبر اکرم (ص) در مورد به جای آوردن آن می فرمایند: «هیچ مسلمانی نیست که این نماز را بگزارد جز اینکه از آسمان بدو ندا شود ای بنده خدا توبه تو پذیرفته شد و گناهان تو بخشیده شد. اینک کار خویش از نو آغاز کن .» گویا که این نماز مانند آبی زلال گناهان را می شوید و وجود انسان را پاک می کند.

نماز یکشنبه ذیقعده چگونه خوانده می شود؟مقام معظم رهبری درباره اهمیت نماز یکشنبه‌های ذیقعده گفته اند: «روزهای یکشنبه ماه ذی‌قعده ایّام توبه و انابه است و عملی دارد که مرحوم عارف بزرگوار حاج میرزا جواد آقای ملکی در المراقبات نقل می‌کند از رسول مکرّم اسلام که خطاب به اصحاب خود فرمود: کدام از شماها مایلید توبه کنید؟ همه گفتند ما می‌خواهیم توبه کنیم ظاهراً ماه ذی‌قعده بوده است؛ طبق این نقل و این روایت حضرت فرمودند که در روزهای یکشنبه این ماه این نماز را -یک نمازی با یک خصوصیّتی در مراقبات ایشان ذکر می‌کنند- انجام بدهید. غرض، ایّام در ماه ذی‌قعده که اوّل ماه‌های حرام است در این سه ماه متوالی، ایّام و لیالی مبارک و متبرّکی است، پر از برکات است؛ باید از اینها استفاده کرد.»

نماز یکشنبه ذیقعده چگونه خوانده می شود؟برای خواندن این نماز لازم است در یکی از یکشنبه‌های ماه ذی‌القعده، غسل کرده و برای نماز وضو بگیرد و سپس دو نماز دو رکعتی مانند نماز صبح به نیت نماز یکشنبه ماه ذی‌القعده به‌جا آورید که در هر رکعت، یک‌بار سوره حمد و سه بار سوره توحید و یک‌بار سوره ناس و یک‌بار سوره فلق خوانده می‌شود و پس از پایان چهار رکعت، ۷۰ بار ذکر اَستَغفِرُ اللهَ و اَتوبُ إلیه گفته و طلب استغفار نمایید و آنگاه یک‌بار ذکر لا حول و لا قوه الا بالله بگوید و در پایان این دعا را بخواند: «یا عَزِیزُ یا غَفَّارُ اغْفِرْ لِی ذُنُوبِی وَ ذُنُوبَ جَمِیعِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ فَإِنَّهُ لَا یغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا أَنْتَ»

نماز یکشنبه ذیقعده چگونه خوانده می شود؟زمان اصلی خواندن این نماز یکشنبه ماه ذی‌القعده است و در هر ساعتی از روز می‌توان آن را خواند. اگر در یکشنبه سایر ماه‌ها نیز به‌جای آورده شود، همین پاداش را خواهد داشت.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود