۱۰ نکته مهم و جالبی که پیش از تماشای سریال «خاندان اژدها» باید بدانید

۱۰ نکته مهم و جالبی که پیش از تماشای سریال «خاندان اژدها» باید بدانید

اغلب طرفداران سریال Game of Thrones بی صبرانه منتظر فرا رسیدن ۲۱ آگوست هستند تا دنباله این سریال به نام House of the Dragon را ببینند و بسیاری هر روزه در اینترنت به دنبال پیدا کردن جزییات بیشتری در مورد این سریال مورد انتظار هستند. روایت سریال خاندان اژدها در مورد دوران فرمانروایی خاندان تارگرین ۲۰۰ سال پیش از اتفاقات سریال بازی تاج و تخت است، داستانی که اگر چه به صورت ضمنی بارها در سریال اورجینال به آن اشاره شد اما ماجرای مرموز آن در زیر خرابه های والیریا دست نخورده و مخفی باقی ماند. تنها اطلاعاتی که در مورد گذشته خاندان تارگرین داشتیم اغلب با دنریس و حس تعلق آیرون ثرون به او و البته سفر دریایی تیریون لنیستر و جوراه مورمونت از مسیر والیریا همراه بود. اما طرفداران سریال بازی تاج و تخت که کتاب های جورج آر آر مارتین را نخوانده اند، تاریخ تارگرین ها و وستروس قدیم بسیار گنگ است. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با ۱۰ نکته جزیی اما مهمی آشنا کنیم که پیش از انتشار سریال House of the Dragon باید بدانید.

10 نکته مهم در مورد سریال خاندان اژدها که پیش از انتشار باید بدانید

۱- آتش و خون

جورج آر آر مارتین نویسنده کتاب ترانه هایی از یخ و آتش (A Song of Ice and Fire) رمان افسانه ای خود را با یک سری کتاب های دیگر پشتیبانی کرده است، از جمله کتاب آتش و خون (Fire & Blood) که در آن به تاریخ خاندان تارگرین می پردازد. سریال House of the Dragon بر اساس نیمه دوم جلد اول این کتاب ساخته شده است. برای کسانی که به جزییات ریز و دقیق علاقه دارند، خواندن کتاب آتش و خون بسیار جذاب خواهد بود اما همانند سریال اورجینال، تماشاگران تفریحی سریال خاندان اژدها از تماشای این سریال بدون داشتن کمترین اطلاعات قبلی در مورد خاندان ها و اتفاقات و شرایط آن، لذت بیشتری خواهند برد. بخشی از کتاب که The Dying of the Dragons یا مرگ اژدهایان نام دارد در مورد جنگ داخلی خونین تارگرین ها موسوم به رقص اژدهایان است که جذاب ترین بخش کتاب به شمار می آید و بیشتر اتفاقات خاندان اژدها از آن گرفته شده است.

10 نکته مهم در مورد سریال خاندان اژدها که پیش از انتشار باید بدانید

۲- عنوان سریال خاندان اژدها

عنوان سریال خاندان اژدها از یکی از دیالوگ های دنریس تارگرین در فصل سوم کتاب A Game of Thrones گرفته شده است که چنین می گوید:

آب می جوشید و بسیار داغ بود اما دنریس خم به ابرو نمی آورد و جیغ نمی زد. او گرما را دوست داشت. باعث می شد احساس آرامش کند. علاوه بر آن، برادرش اغلق به او می گفت که این آب هرگز برای تارگرین ها خیلی داغ نیست. او می گفت: «خاندان ما خاندان اژدهاست. آتش در خون ماست».

قابل ذکر است که عنوان این سریال از صحبت های ویسریس تارگرین گرفته شده است که خیلی زود مشخص شد خون اژدهایی ندارد. از طرف دیگر، دنریس، تخم های اژدها را پذیرفته و بارها وارد آتش شد تا به مادر اژدهایان تبدیل گردید. سطوح مختلف آتش در خاندان تارگرین راه را برای درگیری های خانوادگی بر سر قدرت فراهم می کرد.

۳- روم باستان و آتلانتیس

جورج آر آر مارتین اغلب به استفاده از تاریخ واقعی برای الهام گرفتن در خلق مناظر سیاسی در ترانه ای از یخ و آتش اشاره کرده است. برای مثال، او گفته است که جنگ پنج پادشاه بر اساس جنگی در قرن پانزدهم در انگلستان بوده که به نام جنگ رُزها شناخته می شود و دنریس نسخه مونث هنری تودور است. مارتین همچنین گفته است که والیریا تا حدودی بر اساس روم باستان و افسانه آتلانتیس شکل گرفته است. والریا (Valeria) نامی بود که توسط زنان روم باستان با نژاد والریایی استفده می شد. با توجه به قدرت باستانی روم و آتلانتیس، می توان انتظار داشت که اشارات بیشتری در مورد تاریخ این دو تمدن در خاندان اژدها یافت.

10 نکته مهم در مورد سریال خاندان اژدها که پیش از انتشار باید بدانید

۴- تارگرین ها

تارگرین ها که موهای سفید-نقره ای داشتند یکی از ۴۰ خانواده اژدهاسوار در میان مردم ساکن قلمرو مستقل والیریا هستند، امپراطوری قدرتمندی که در اسوس وجود داشت. به کمک قدرت مرموز جادو و توانایی رام کردن اژدهایان، این خاندان از شهر والیریا بر قلمرو وسیعشان حکمرانی می کردند. داستان سریال House of the Dragon از شروع سقوط خاندان تارگرین روایت می کند، اتفاقاتی که در نهایت به جنگ داخلی تارگرین ها موسوم به رقص اژدهایان منجر شد. بازی تاج و تخت عمدتاً بازی و دسیسه چینی خاندان های بزرگ بر علیه هم بود و می توان انتظار داشت که خاندان اژدها نیز پای در همین مسیر خونین و پر از خیانت بگذارد. اگر جورج آر آر مارتین و تهیه کنندگان سریال به کتاب های او وفاداری کامل داشته باشند، طرفداران دنیای بازی تاج و تخت می توانند شاهد اتفاقات مهمی مانند کشف لانه اژدهایان توسط چوپان والیریایی در اطراف کوه های آتشفشانی در قالب فلش بکی به ۵,۰۰۰ سال قبل و منشاء فولاد والیریایی باشیم.

۵- سبزها و سیاه ها

بدنبال مرگ ویسریس اول، خاندان تارگرین به دو بخش مخالف تبدیل می شوند که هر کدام برای بدست آوردن تاج و تخت تلاش می کنند. کسانی که ملکه بیوه آلیسنت هایتاور و پسرش ایگان را حمایت می کنند با نام سبزها و کسانی که از دختر ویسریس اول، رینیرا، پشتیبانی می کنند نیز سیاه ها نامیده می شوند. در حالی که بازی تاج و تخت عمدتاً بر توازن قدرت بین خاندان های پادشاهی تمرکز داشت، سریال House of the Dragon در مورد نبرد برای رسیدن به قدرت بین خاندان تارگرین است و به همین خاطر می توان انتظار داشت که اعمالی مانند تلاش برای رسیدن به قدرت، قتل، ترور، خیانت و فریب در این سریال به بدترین و تکان دهنده ترین شکل ممکن به تصویر کشیده شوند.

10 نکته مهم در مورد سریال خاندان اژدها که پیش از انتشار باید بدانید

۶- رقص اژدهایان

سریال خاندان اژدها عمدتاً روی اتفاقات پیش از جنگ داخلی والیریا و دوران آن تمرکز خواهد داشت که رقص اژدهایان نام دارد که جانشینی ویسریس اول مهم ترین عامل در آن است. در حالی که اژدهایان دروگون، ریگال و ویسریون نقش مهمی در سریال بازی تاج و تخت داشتند اما طرفداران اسپین آف جدید انتظار دارند که نبرد بین اژدهایان بخشی اصلی از House of the Dragon  باشد، جایی که تارگرین ها از طریق جادو و قدرت سوار شدن بر اژدها کنترل خود را بر قلمرویشان حفظ می کنند. میدان های نبرد تارگرین ها فضایی برای غرش و عرض اندام این هیولاهای افسانه ای با نفس های آتشین شان است. شکی وجود ندارد که طرفداران این سریال شاهد نبرد کاراکسس و سیراکس و حتی بالریون خواهند بود.

10 نکته مهم در مورد سریال خاندان اژدها که پیش از انتشار باید بدانید

۷- جایگاه استارک ها چه خواهد بود؟

سریال بازی تاج و تخت در بطن خود داستان خاندان استارک نیز بود و به همین خاطر شاید برخی بپرسند که نیاکان استارک ها چه نقشی در داستان تارگرین ها خواهند داشت؟ طرفداران این دنیا در تریلر House of the Dragon با ریکارد استارک، پدر ادارد، لیانا، برندون و بنجن استارک آشنا شده اند که همراه با بورموند برثیون و کورلیس ولاریون از رینیرا، دختر ویسریس حمایت می کند اما هنوز نمی دانیم که نقش آن ها در درام تارگرین ها تا چه اندازه مهم و گسترده است. در حالی که استارک ها و دیگر خاندان های بزرگ بازی تاج و تخت شاید تنها برای ارائه پیشینه در داستان گذشته تارگرین ها در روایت گنجانده شوند اما می توان انتظار داشت که چیزهای بیشتری در مورد شجره نامه و روابط این خانواده ها و به ویژه خاندان استارک در اسپین آف جدید باشد. به همین دلیل انتظار داشته باشید اتفاقاتی را شاهد باشیم که به جان اسنو، دنریس تارگرین و شاید حتی خنجری که آریا برای کشتن پادشاه شب استفاده کرد اشاره دارند.

10 نکته مهم در مورد سریال خاندان اژدها که پیش از انتشار باید بدانید

۸- شاه ویسریس تارگرین اول

به عنوان پادشاه تارگرینی که در ابتدای سریال House of the Dragon حکمرانی می کند، ویسریس اول که نقشش را پدی کانسیداین بازی می کند، در کتاب های مارتین به عنوان یک مرد بخشنده و خوش قلب معرفی می شود که قطعیت لازم برای یک فرمانروای کارآمد را داراست. اما شوربختانه بذر درگیری های خانودگی که بعد از مرگش در میان خانواده او شکل می گیرد در دوران حکومت ویسریس اول پاشیده می شود. در شرایطی که سریال آغاز می شود، می توان انتظار داشت که بارگاه وی از قبل به دو گروه مخالف سیاه ها و سبزها تقسیم شده باشد. او که از شرایط موجود راضی نیست تلاش می کند درگیری ها را خاموش کند و تا زمان مرگش همه چیز را تحت کنترل نگه می دارد اما بعد از مرگش همه خنجرهایشان را بیرون می آورند.

۹- نابودی والیریا

نابودی والیریا یا قیامت والیریا یک آخرالزمان آتشفشانی است که باعث نابودی امپراطوری قلمرو مستقل والیریا می شود، شبه جزیره والیرین را نابود می کند و باعث شکل گرفتن دریای اسموکینگ یا دریای دودی می شود. این داستان که بسیار شبیه داستان های واقعی هرناکیولیوم و پمپئی در دوران حکومت وسوویوس است، بدون شک یکی از جاه طلبانه ترین و گرانقیمت ترین سکانس هایی است که در سریال House of the Dragon به تصویر کشیده خواهد شد. این سریال، میگل ساپوشنیک را به عنوان تهیه کننده و کارگردان دارد، کسی که بیشتر به خاطر سکانس های بی نقص نبردهای سریال اورجینال شناخته می شود. وقتی ساپوشنیک مدیریتو کارگردانی کار را بر عهده داشته باشد، طرفداران می توانند انتظار داشته باشند که سکانس های کشن بی نقصی را شاهد باشند، به ویژه در جریان قیامت فاجعه بار والیریا.

۱۰- پایان داستان

از ان جایی که جورج آر آر مارتین همچنان در حال نوشتن پایان A Song of Fire and Ice است، طرفداران هرگز نمی توانستند بگویند که داستان افسانه ای بازی تاج و تخت پایان چگونه می یابد و تهیه کنندگان چطور آن را به پایان خواهند رساند. عکس این مورد برای سریال House of the Dragon صادق است زیرا هم سناریو خود سریال و هم کتاب خون و آتش مارتین نابودی خاندان تارگرین را با جزییات ترسیم کرده اند. اما چه چیزی را می توان از House of the Dragons انتظار داشت؟ البته مارتین و نویسندگان سریال می توانند برخی از جنبه های داستان آتش و خون را تا جایی که می خواهند تغییر دهند اما با توجه به پیچیدگی روایت و میراث به جای مانده از کارهای قبلی، انحراف قابل توجه از کتاب های مارتین غیرممکن به نظر می رسد. دلیلی دارد که مردم کتاب ها را می خوانند و در ادامه اقتباس های سینمایی آن را نیز می بینند؛ قدرت اساسی روایت داستان جایزه واقعی است و این چیزی است که خاندان اژدها باید در آن بی نقص عمل کند.

بیشتر بخوانید:

اولین تصویر واضح از اژدهای تارگرین ها در پوستر جدید سریال «خاندان اژدها»

دومین تریلر سریال «خاندان اژدها» منتشر شد + ویدیو

خاندان اژدها ؛ ۸ پادشاه و ملکه از خاندان تارگرین که بر وستروس حکمرانی کردند

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود