چرا رنگ آبی رنگ مورد علاقه خیلی از ماست؟ علم پاسخ می دهد

چرا رنگ آبی رنگ مورد علاقه خیلی از ماست؟ علم پاسخ می دهد

این تصادفی نیست که برخی از چیزهای مورد علاقه ما در طبیعت آبی هستند. احتمالاً رنگ آبی را دوست دارید و اگر این طور است، شما تنها نیستید.

نظرسنجی ها و مطالعات نشان می دهد که در سراسر جهان، اکثر مردم تمایل دارند رنگ آبی را به عنوان رنگ مورد علاقه خود انتخاب کنند (با عرض پوزش از قهوه ای مایل به زرد تیره، رنگی که عموماً مورد علاقه کسی نیست).

بی‌بی‌سی، از نظرسنجی‌های کرایولا گرفته تا مطالعات معتبر، علم چگونگی درک ما از رنگ را بررسی کرد و دریافت که نه تنها آبی را می‌پسندیم، بلکه درک ما از رنگ‌ها بر اساس تجربیات ما شکل می‌گیرد.

ارتباط سن با رنگ مورد علاقه و انرژی رنگ‌ها

بی بی سی با برجسته کردن تحقیقات انجام شده توسط لورن لابرک، استادیار دانشگاه رود آیلند و کارن شلوس، استاد روانشناسی دانشگاه ویسکانسین، گزارش می دهد که ترجیح ما برای رنگ آبی دیرینه است و ما با افزایش سن شروع به معنا بخشیدن به رنگ ها می کنیم.

به همین دلیل، افراد مختلف ترجیحات متفاوتی برای یک رنگ دارند و ترجیح شما برای یک رنگ مشخص می‌تواند در طول زمان تغییر کند. مطالعه‌ای که شلوس در دانشگاه کالیفرنیا-برکلی در سال ۲۰۱۳ انجام داد، نشان داد که وقتی سایه‌ها با تصاویر جفت می‌شوند، به‌جای بلوک‌های ساده رنگ، سوژه‌ها به رنگ‌های مرتبط با تصاویر لذت‌بخش پاسخ مثبت می‌دهند.

این مطالعه همچنین خاطرنشان کرد که افراد با وفاداری به یک تیم ورزشی یا کالج، رنگ تیم مورد علاقه خود را مطلوب‌تر می‌دانستند. هرچه بیشتر برای تیم یا مدرسه خود ارزش قائل بودند، بیشتر به رنگ خاص علاقه داشتند، چه آبی استقلالی یا قرمز پرسپولیسی

این به ما می‌گوید که تجربیات ما از جهان به طور مداوم بر نحوه نگرش و تفسیر ما (رنگ‌ها) تأثیر می‌گذارد. ترجیحات رنگ را به عنوان خلاصه ای از تجربیات خود با آن رنگ در نظر بگیرید: تجربیات منظم روزانه شما در جهان بر این قضاوت تأثیر می گذارد.

چرا آبی در لیست علاقه مندی ها رنگ غالب است؟

نظرسنجی‌های غیرعلمی (اما بسیار سرگرم‌کننده) کرایولا که به دهه‌های قبل کشیده شده‌اند، از مردم خواسته‌اند رنگ‌های مورد علاقه‌شان را انتخاب کنند:

آبی – در سایه‌ها و رنگ‌های متعدد – همیشه بر نتایج غالب است. حتی اولین مطالعات رنگی ثبت شده از دهه ۱۸۰۰ نشان می دهد که رنگ آبی در سراسر جهان محبوبیت دارد، حداقل تا حدی به دلیل علاقه ما به رنگ آبی در طبیعت.

ما می‌توانیم خاطرات خوش بازی در اقیانوس یا لذت بردن از یک روز آفتابی زیر سلطه آسمان آبی روشن را دلیل وسواس ما نسبت به آبی بدانیم. پس این امکان وجود دارد که رنگ‌های آبی تجربیات مثبت زیادی را ارائه دهند که ما در بزرگسالی آرزوی آن‌ها را داریم و ناخودآگاه به رنگ مورد علاقه‌مان پیوند می‌دهیم.

اما آبی تنها رنگ جلب توجه نیست. نشانه‌های اجتماعی وجود دارد که می‌تواند مفاهیم مثبت یا منفی را برای یک رنگ، مانند صورتی، به ارمغان بیاورد. اما با کسب تجربیات جدید، علایق رنگی ما تغییر می‌کند. به عنوان مثال، هر چه جوان تر باشید، احتمال اینکه از رنگ روشن تری لذت ببرید بیشتر است. با افزایش سن، به احتمال زیاد رنگ های تیره تری را به عنوان رنگ های مورد علاقه خود انتخاب می کنید.

به گفته محققان دانشگاه گلاسکو، زنان جوان‌تر از رنگ‌های بنفش و قرمز لذت می‌برند. در حالی که مردان جوان‌تر ممکن است به رنگ سبز یا زرد-سبز متمایل شوند. در مورد نفرت از قهوه ای مایل به زرد تیره چطور؟ ما می‌توانیم آن را به چیزهایی نسبت دهیم که از آنها خوشمان نمی‌آید و همرنگ آن هستند؛ مثلا موزهای خیلی رسیده، کسی هست خوشش بیاید؟

اگر به زبان ساده بگوییم چیزهایی که در زندگی مان بیشتر از همه لذت می بریم ترجیحات رنگی ما را هدایت می کنند.

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

رنگ ها در خانه چه تأثیری بر روحیه ما دارند؟

در کشورهای مختلف جهان چه رنگ هایی محبوب هستند

آیا می دانید رنگ های مختلف لباس چه تاثیری در روحیه شما می گذارند؟

باشگاه انرژی مثبت ها : با رنگ های انرژی مثبت آشتی کنید

نگاهی به رنگ های فرازمینی شن ها در بیابان های مراکش

 

منبع: popularmechanics
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • ج تیر ۲۰, ۱۴۰۱

    کی گفته؟ من سیاه دوست دارم