افشای جزییات تماس تلفنی پرتنش پوتین و مکرون ۴ روز پیش از حمله روسیه به اوکراین

افشای جزییات تماس تلفنی پرتنش پوتین و مکرون ۴ روز پیش از حمله روسیه به اوکراین

بر اساس یک فایل صوتی منتشر شده، تنها چهار روز پیش از حمله روسیه به اوکراین، امانوئل مکرون و ولادیمیر پوتین یک گفتگوی تلفنی بسیار پرتنش داشته اند. رییس جمهور فرانسه در بخشی از این گفتگو بر سر این پیشنهاد که باید با جدایی طلبان اوکراینی مورد حمایت روسیه گفتگو کند عصبانی شده و به پوتین می گوید: «نمی دانم حقوقدانان تو کجا درس حقوق خوانده اند». گفتگوی پرتنش این دو زمانی پایانی می یابد که پوتین اعلام می کند در باشگاه است و می خواهد هاکی روی یخ بازی کند و پیشنهاد درخواست ملاقات با جو بایدن را رد می کند. جزییات این مکالمه محرمانه که روز ۲۰ فوریه انجام شده توسط شبکه France 2 در مستندی به نام A President, Europe and War در مورد رویکرد رییس جمهور فرانسه نسبت به جنگ روسیه و اوکراین منتشر شده است.

افشای جزییات تماس تلفنی پوتین و مکرون 4 روز پیش از حمله به اوکراین

در این گفتگوی تلفنی غیردوستانه، مکرون به پوتین می گوید: «من نمی دانم حقوقدانان تو کجا درس حقوق خوانده اند. دارم به متن ها نگاه می کنم و سعی می کنم آن ها را عملی کنم! نمی دانم چه حقوقدانی می تواند به تو بگوید که در یک کشور دارای حق حاکمیت مستقل، متون حقوقی توسط گروه های جدایی طلب پیشنهاد می شوند و نه توسط حاکمیتی که به شکل دموکراتیک انتخاب شده است». پوتین که خشمگین شده در جواب می گوید: «این یک دولت انتخاب شده به شکل دموکراتیک نیست. آن ها با کودتا به قدرت رسیدند، مردمی بودند که زنده زنده سوزانده شدند، یک کشتار بود و زلنسکی یکی از کسانی است که در این ماجرا مسئول است».

وقتی رهبر کرملین در ادامه پیشنهاد می دهد که مکرون با جدایی طلبان اوکراینی مذاکره کند، رییس جمهور فرانسه فریاد می زند: «م هیچ اهمیتی به پیشنهادات جدایی طلبان نمی دهیم». روز بعد از مکالمه است که ولادیمیر پوتین اعلام می کند استقلال جمهوری خلق دونتسک و جمهوری خلق لوهانسک را به رسمیت شناخته و صبح روز ۲۴ فوریه است که حمله همه جانبه به اوکراین آغاز می شود. در گفتگوی پوتین و مکرون که در حین آن رییس جمهور روسیه در سالنی ورزشی است، پوتین انقلاب سال ۲۰۱۴ در اوکراین را کودتایی توسط رهبران مورد حمایت غرب توصیف کرده و ولودیمیر زلنسکی را به رد کردن مذاکره با جدایی طلبان اوکراینی مورد حمایت روسیه متهم می کند. این مکالمه با تلاش مکرون برای شفاف سازی «مقاصد» پوتین و صحبت کردن از «کارهای مفید» که می توانند مانع از یک جنگ تمام عیار شوند آغاز می شود.

افشای جزییات تماس تلفنی پوتین و مکرون 4 روز پیش از حمله به اوکراین

پوتین اما زلنسکی را به دروغگویی در مورد معاهده مینسک متهم می کند، توافقی که در سال ۲۰۱۴ امضا شده و هدف آن پایان دادن به جنگ در دونباس بود. پوتین مدعی می شود که جدایی طلبان منطقه سعی داشته اند به شکلی دیپلماتیک با دولت اوکراین گفتگو کنند و یک «دیالوگ سازنده» را با زلنسکی باز کنند که رییس جمهور اوکراین آن را رد کرده است.  وی حتی مکرون را ترغیب می کند که با جدایی طلبان مذاکره کند اما مکرون با عصبانت پاسخ می دهد :«بر اساس قوانین اوکراینی این جدایی طلبان نیستند که باید پیشنهاد بدهند». پوتین در جواب می گوید: «البته ما خوانشی کاملاً متفاوت از شرایط داریم. در جریان آخرین مصاحبه مان، بندهای شماره ۹، ۱۱ و ۱۲ معاهده مینسک به شما یادآور شدم و حتی آن ها را برایتان خواندم ».

مکرون در جواب می گوید: «جلوی دستم دارمشان! به وضوح نوشته شده است که دولت اوکراین- پاراگراف شماره ۹ و غیره- پیشنهاد می دهد و اینکه در تطابق و موافقت با نمایندگان مناطق خاصی از منطقه دونتسک و لوهانسک است، در چهارچوب گروه تماس سه گانه… اما از آنجایی که همین الان گفتم، ما اهمیتی به پیشنهادهای جدایی طلبان نمی دهیم. چیزی که از آن ها می خواهیم واکنش نشان دادن به متون اوکراینی ها و کارها باید به این روش انجام شوند زیرا این قانون است».

افشای جزییات تماس تلفنی پوتین و مکرون 4 روز پیش از حمله به اوکراین

در تلاش برای آرام کردن گفتگو، مکرون پیشنهاد ملاقات با بایدن را می دهد اما ظاهراً پوتین بدون اشاره به تاریخ و توافقی به شکلی مبهم آن را رد می کند. رییس جمهور فرانسه در ادامه می خواهد همه آرامش خود را حفظ کنند و مدعی است که همین موضوع را نیز به زلنسکی و نیروهای اوکراینی خواهد گفت. مکرون از پوتین می خواهد که رزمایش نظامی که در آن ده ها هزار نیروی نظامی را در مرز با اوکراین مستقر کرده بود و مانور جنگی در بلاروس را متوقف کند. پوتین با بی میلی می گوید که «احتمالاً» این مانورها امشب به پایان می رسند اما چهار روز بعد وارد خاک اوکراین می شود. در پایان این تماس تلفنی، مکرون پیشنهاد می دهد که یک بیانیه مشترک منتشر شده و در آن به دیدار پوتین و بایدن به «شکل اصولی» اشاره شود.

افشای جزییات تماس تلفنی پوتین و مکرون 4 روز پیش از حمله به اوکراین

اما پوتین این پیشنهاد را با بی میلی نادیده گرفته و می گوید: «اگر بخواهم صادق باشم، می خواهم بروم هاکی روی یخ بازی کنم زیرا از داخل سالن ورزشی دارم با تو صحبت می کنم پیش از اینکه تمرینات بدنی را شروع کنم. ابتدا با مشاورانم تماس خواهم گرفت». در بخشی دیگر از این مستند، گفتگوی زلنسکی با مکرون پس از حمله روسیه منتشر می شود که حیرت رییس جمهور فرانسه از ابعاد حمله نیروهای روسیه را نشان می دهد. زلنسکی می گوید: «آن ها اینجا هستند و اکنون در کی‌یف هستند، ما در کی‌یف در حال نبرد هستیم». مکرون وحشت زده می گوید: «با نیروهای ویژه و هلیکوپتر هستند یا؟». زلنسکی پاسخ می دهد: «بله، هواپیماها و هلیکوپترها، همه چیز. این ها را در ویدیو دیدیم. ما همه چیز را دیدیم. خیلی بودند». متن کامل گفتگوی تلفنی ولادیمیر پوتین و امانوئل مکرون را در این لینک مشاهده کنید.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود