HiJENKS ؛ موشک جدیدی که قطعات الکترونیکی سلاح های دشمن را ذوب می کند

HiJENKS ؛ موشک جدیدی که قطعات الکترونیکی سلاح های دشمن را ذوب می کند

نیروهایی هوایی و دریایی ایالات متحده در حال کار بر روی سلاح جدیدی هستند که برای هدف قرار دادن یک نقطه آسیب پذیر حیاتی در ارتش های امروزی طراحی شده است: ابزارهای الکترونیک مدرن.  سلاح موسوم به The High-Powered Joint Electromagnetic Non-Kinetic Strike Weapon با نام اختصاری HiJENKS چیزی را منفجر نکرده یا به دشمن آسیب جسمی نمی رساند اما قطعات الکترونیکی نیروهای دشمن را منفجر کرده و آن ها را بلااستفاده می سازد. HiJENKS اکنون در حال طی کردن تست های نهایی در بیابان کالیفرنیاست و به پنتاگون یک گزینه غیرمرگبار می دهد که می تواند ماشین های جنگی دشمن را بدون اینکه به طور مستقیم جان کسی را به خطر بیندازد، زمینگیر نماید.

موشک جدید ایالات متحده که سیستم های الکترونیکی را ذوب می کند

جامعه مدرن زندگی خود را در همه ابعاد به ابزارهای الکترونیک وابسته می بیند. این ابزارها به کمک ریزپردازنده ها کار می کنند، قطعات الکترونیکی که همه چیز از گوشی های هوشمند تا ماشین های مدرن را راه می اندازند. اما آغاز این تکنولوژی جدید که پنتاگون قصد استفاده از آن را دارد به دهه ها قبل باز می گردد. در سال ۱۸۵۹ بود که یک طوفان خورشیدی به زمین برخورد کرد و مقدار انرژی الکترومغناطیسی سهمگین کافی را برای به آتش کشیدن ایستگاه های تلگراف بریتانیا به زمین وارد کرد. در سال ۱۹۶۲ تست هسته ای اتمسفری موسوم به Starfish Prime موجی از ولتاژی رها شده در مرکز اقیانوسط آرام رها کرد که ابزارهای الکترونیک در هاوایی را از کار اندخت. بخش مهمی از برنامه های حمله های اتمی توسط قدرت های هسته ای این است که با انفجار بمب های گرما هسته ای بزرگ در ارتفاع بالای قلمروهای دشمن، موج بزرگی از انرژی ایجاد شود که تمامی ابزارهای الکترونیکی روی سطح زمین را نابود کند.

موشک جدید ایالات متحده که سیستم های الکترونیکی را ذوب می کند

در دهه ۱۹۹۰، ارتش ایالات متحده شروع به دور شدن از سلاح های کشتار جمعی کرده و به سمت سلاح های غیرمرگبار رفت. این تغییر رویه به ورود به دنیای سلاح های موسوم به «کشتار نرم» منجر شد، سلاح هایی که بدون اثرات انفجاری یا جنبشی به هدف نظامی مورد نظر دست پیدا می کنند در حالی که در نقطه مقابل سلاح های «کشتار سخت» قرار می گیرند. نتیجه تحقیقات در این زمینه یک پروژه ضد الکترونیک موسوم به Counter-electronics High Power Microwave Advanced Missile Project (CHAMP) بود. CHAMP یک بسته از ناوگان بزرگی از موشک های کروز ایالات متحده را ایجاد می کرد که شبیه یک انفجار بزرگ انرژی عمل می کرد. CHAMP طوری طراحی شده بود که روی یک موشک کروز AGM-86 نصب شود که توسط بمب افکن ها رها می شد و می توانست به یک هدف مشخص در قلمرو دشمن پرواز کرده و سپس کلاهکش منفجر شد و صدمه الکترونیکی بزرگی به هدف وارد کند.

موشک جدید ایالات متحده که سیستم های الکترونیکی را ذوب می کند

تشعشع الکترومغناطیسی ایجاد شدن در اثر انفجار باعث پختن و ذوب شدن قطعات الکترونیکی دشمن می شد و تجهیزات کلیدی آن ها را بلااستفاده می ساخت بدون اینکه آسیبی به زیرساخت ها وارد کرده و جان انسان ها را به خطر بیندازد. سلاح AGM-86می توانست در ارتفاعی پایین پرواز کرده تا به حریم هوایی دشمن نفوذ کرده و سپس از هدفی به هدف دیگر، موجی از انرژی رها کند. بر اساس گزارش ها، CHAMP  می توانست در طی یک ساعت تا هفت هدف را مورد حمله قرار دهد و حتی دوربین هایی که هدف آن ها شناسایی و ثبت حملات الکترومغناطیسی بود را نیز از کار بیندازد، سیستمی که در تست های میدانی نیز به اهداف مورد نظر رسید و کاملاً موفق بود. سیستم HiJENKS در واقع جانشین CHAMP است.

موشک کروز AGM-86 در سال ۲۰۱۹ بازنشسته شد و دیگر در سرویس نیست و به همین دلیل نیروهای هوایی و دریایی ایالات متحده در حال همکاری برای ساخت یک نسخه جدیدتر و بهتر هستند. بر اساس گزارش ها، HiJENKS در آخرین و مهم ترین مراحل تست قرار دارد، تست هایی که در پایگاه هوایی دریایی چاینا لیک در جنوب کالیفرنیا در حال انجام است که نسخه نیروی دریایی برای پایگاه سری Area 51 است. سیستم HiJENKS توسط آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی دریایی و آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی هوایی توسعه یافته و هدف آن حل مشکلاتی است که سیستم CHAMP داشت. احتمالاً این سیستم جدید با کاهش جثه و وزن سیستم قبلی نیز همراه خواهد بود تا بتواند روی پلتفرم های مختلفی سوار شود.

موشک جدید ایالات متحده که سیستم های الکترونیکی را ذوب می کند

برای مثال نیروی هوایی احتمالاً بخواهد این سیستم را روی موشک های JASSM سوار کند در حالی که نیروی دریایی ممکن است بخواهد از آن روی پهپادها استفاده نماید. از دیگر حوزه های بهبود سیستم HiJENKS نسبت به سیستم قبلی می توان به افزایش انرژی خروجی و توانایی تولید پالس های بیشتر اشاره کرد. سلاح های غیرمرگباری مانند CHAMP و HiJENKS بدون خطر و ریسک نیستند. در صورتی که یک هواپیمای مسافربری در نزدیکی این پالس انرژی باشد ممکن است در خطر قرار گیرد یا مراکز بیمارستانی مجاور محل برخورد را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود