علت زرد شدن برگ سانسوریا چیست و چطور آن را درمان کنیم؟

علت زرد شدن برگ سانسوریا چیست و چطور آن را درمان کنیم؟

گیاه سانسوریا یا شمشیری یک گیاه دائمی و همیشه سبز و مورد علاقه آنهایی است که در آپارتمان زندگی می کنند. اگر به اندازه کافی از این گیاه مراقبت نشود ممکن است برگ های آن زرد شود.

سانسوریا انواع مختلفی دارد از جمله: سبز، ابلق، گلدن هانی، بلک، کراواتی، پاکوتاه، لوله‌ای (نیزه آفریقایی)، رنگی و مهتابی.

این گیاه آپارتمانی زیبا می‌تواند آلودگی‌های موجود در هوا را تصفیه کرده و اکسیژن خالص به محل زندگی شما هدیه کند. سانسوریا علاوه بر تولید اکسیژن در شب، برخی آلاینده‌های هوا را نیز جذب می‌کند.

اما نباید قهوه ای شدن نوک برگ را با کل برگ اشتباه بگیرید. شاید این دو اتفاق شبیه به هم باشند اما درمانشان با هم فرق دارد. در ادامه این مطلب دلایل زرد شدن برگ سانسوریا را خواهید خواند تا بتوانید مشکل  گیاه دوست داشتنی خود را از ریشه حل کنید.

دلایل زرد شدن برگ سانسوریا

از شایع ترین دلایل زرد شدن برگ سانسوریا ، آبیاری غیر درست و وجود نور نامناسب است. عوامل دیگری که باعث زرد شدن برگ سانسوریا می شود عبارت اند از: دمای نامناسب، رطوبت کم، کوددهی نامناسب و همچنین هجوم بیماری های و آفت ها به این گیاه.

۱- آبیاری بیش از حد  

اگر بار ها آبیاری گیاهان انجام شود، ابتدا برگ هایی که در پایین هستند زرد میشوند و اگر این کار ادامه پیدا کند ؛ زردی به همه جای گیاه میرود.

سانسوریا برای عملکرد موفق در خاک خود نیاز به اکسیژن دارد و اگر آبیاری زیاد باشد، فضای خاک به طور کلی رطوبت زده می شود و اکسیژن رسانی به ریشه ها کاهش میابد.

۲- دمای نامناسب

این گیاه در محدوده ۱۶ تا ۲۷ درجه سانتی گراد بهترین عملکرد خود را دارد ولی آنچه که باعث زرد شدن سانسوریا میشود‌، تغییر به یکبار دما و همچنین نگهداری گیاه در فصول سرد سال در فضای باز است.

این گیاه را در جایی که مداوم در باز و بسته میشود نگهداری نکنید.

۳- کوددهی نامناسب سانسوریا

کوددهی زیاد باعث سمی شدن خاک و قهوه ای شدن برگ های گیاه میشود اما آنچه که باعث زرد شدن گیاه است، کوددهی کم است.

شما باید سه ماه پس از خرید این گیاه آنهارا با کود مناسب آپارتمانی تغذیه کنید تا کمبود آهن، پتاسیم ، فسفر باعث تغییر رنگ سانسوریا نشود.

بهتر است در فصول بهار و تابستان یکبار و در فصول پاییز و زمستان هر سه ماه یکبار ، گیاه خود را توسط کود مناسب تغذیه کنید.

۴- بیماری ها و آفات 

آفات با اتصال به برگ های زیبای سانسوریا از آب و مواد غذایی درون شان استفاده میکند و داخل آنها را با مشکلات کمبود رطوبت مواجه می کند که همین امر باعث زرد شدن برگ سانسوریا شما می شود. از این رو بهتر است دائما گیاه خود را چک کنید تا از عدم هجوم آفات اطمینان حاصل شود.

در صورتی که مطمئن هستید زرد شدن گیاهتان به خاطر آفت است، باید توسط صابون های حشره کش برای احیا سانسوریا تلاش کنید.

تنها گیاهی که به برگ های سانسوریا هجوم می آورد، بیماری پوسیدگی ریشه بوده که علت آن نیز آبیاری بیش از حد گیاه است.

زمانی که ریشه ها پوسیده شوند در جذب  آب و مواد غذایی موفق عمل نمیکنند حتی اگر خاک مرطوب باشد.

اگر در نگهداری آن کوشا باشید ، گیاه سانسوریا بسیار مفید و زیبا می شود. اگر گرما و سرما و آبیاری را درست انجام دهید، این گیاه نیز زرد و فرسوده نمیشود و فرمش نیز به هم نمیریزد.

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

گیاهان آپارتمانی که هوا را خنک می کنند

عوامل آلرژی زا در منزل

آیا گیاهان آپارتمانی واقعاً هوای خانه را تصفیه می کنند؟

با گیاهان آپارتمانی آشنا شوید که برای سلامت ما مفید هستند

راهنمای خرید گیاهان آپارتمانی : نکاتی که بهتر است به آنها توجه کنید

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود