عشق و ۶ باور رایج اما غلط درباره آن که بسیاری هنوز به آن ها اعتقاد دارند

عشق و ۶ باور رایج اما غلط درباره آن که بسیاری هنوز به آن ها اعتقاد دارند

باورهای غلط عمومی را سخت می توان از میان بُرد. ما اغلب به چیزهایی اعتقاد داریم که حتی سند محکمی برای اثبات شان نداریم. عشق هم مانند دیگر جنبه های زندگی است و کلیشه های رایج درباره ی آن ممکن است به روابط عاطفی تان آسیبی جدی وارد کند. اما با آگاهی از آن ها، اشتباهات کمتری مرتکب خواهید شد و پشیمانی کمتری هم در آینده خواهید داشت.

در ادامه از ۶ باور رایج اما غلط درباره ی عشق خواهیم گفت.

۱- این تفاوت ها هستند که آدم ها را جذب یکدیگر می کنند

چند بار این جمله را شنیده اید؟ با همه ی رایج بودنش، نادرست بودن آن اثبات شده است. به طور کلی، کسانی که در یک رابطه عاطفی طولانی مدت قرار دارند، شباهتی که در ابتدای رابطه با یکدیگر داشتند، بیشتر از تفاوت شان بوده.

آن ها در همان دیدار اول، ویژگی هایی که خود از آن ها برخوردارند را در شخص مقابل شان تشخیص می دهند. این ویژگی ها نشان می دهند که این زوج می توانند در آینده رابطه ای مناسب و سازگارانه با یکدیگر داشته باشند.

علاوه بر این، تحقیقات نشان داده زوج هایی که ویژگی های شخصیتی و ارزش های مشابهی دارند در مقایسه با زوج هایی که خلق و خوی متفاوتی دارند، والدین بهتری می شوند.

۲- می توانم تغییرش دهم

این تصور را که می توانید شریک عاطفی خود را تغییر دهید کنار بگذارید. درست است که رابطه عاطفی روی عادت های فرد تأثیر می گذارد، اما چیزهای بنیادی و اساسی ای هستند که هر قدر هم که تلاش کنید غیر قابل تغییرند: شخصیت، نوع نگرش، ارزش ها و مجموعه ای از رفتارهای اجتماعی.

اگر دلتان شریک عاطفی ای می خواهد که شما را درک کند و حامی تان باشد، بهتر است با کسی باشید که عقایدش با شما یکی است.

۳- قسمت هر چه باشد همان نصیب می شود

بسیاری آرزو دارند بتوانند از همان ابتدایی که تصمیم به پیدا کردن یک شریک عاطفی برای خود می گیرند، کسی را پیدا کنند که کاملاً مناسب شان باشد. اما حقیقت آن است که ما با نیمه ی گمشده مان آشنا نمی شویم، بلکه درنتیجه ی یک ازدواج شاد و سازگارانه، به نیمه ی گمشده ی همدیگر تبدیل می شویم. علاوه بر این، از میلیاردها انسانی که روی زمین زندگی می کنند، به طور قطع بیشتر از یک نفر می تواند نیم دیگر شما شود.

نه تنها ارزش های اصلی یک زوج باید باهم مطابقت داشته باشند، بلکه تنها عشق پایدار و احترام متقابل علیرغم تمامی موانع است که باعث می شود که شما احساس کنید نیم دیگرتان را در کنار خودتان دارید.

۴- عشق تاریخ انقضا دارد

کسانی که چنین ادعایی دارند در اشتباه هستند. تحقیقی نشان داد احساسی که در تازه زوج ها وجود دارد به همان قدرتی است که در روابطی با عمر ۱۰ تا ۲۹ ساله وجود دارد. در هر دو مورد، مغز داوطلبان شرکت کننده در آزمایش واکنشی مشابه به تصویر شریک عاطفی آن ها داشت.

با این حال، به خاطر داشته باشید که عشق ابدی تنها در صورتی ممکن است که شرکای عاطفی به یکدیگر توجه داشته باشند، به عقاید همدیگر احترام بگذارند و شانه به شانه ی هم مشکلات خود را برطرف سازند.

۵- عشق در نگاه اول وجود دارد

این باور هم بسیار رایج اما نادرست است. تحقیقات نشان داده هنگام مواجهه با یک شخص در اولین دیدار، تنها ۳ ثانیه زمان نیاز است تا تصمیم بگیریم آن شخص برایمان جذاب هست یا نه. این بسیار بیشتر از مدت زمانی است که بر اساس باور عشق در نگاه اول طول می کشد تا به کسی دل ببندیم، چون نگاه یک پنجم یک ثانیه است.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود