مقایسه افزایش سالانه اجاره بها و قیمت مسکن در اروپا و ایران

مقایسه افزایش سالانه اجاره بها و قیمت مسکن در اروپا و ایران

اداره آمار اروپا یا یوروستت (Eurostat) با انتشار گزارشی اعلام کرد اجاره بها و قیمت مسکن در اتحادیه اروپا در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱ به افزایش ثابت خود ادامه داده و در مقایسه با همین زمان در سال قبل به ترتیب ۱.۳ و ۱۰.۰ درصد افزایش یافته است.

بین سال های ۲۰۱۰ و سه ماهه دوم ۲۰۱۱ قیمت مسکن و اجاره بها در اتحادیه اروپا مسیرهای مشابهی را دنبال کردند، اما از سه ماهه دوم سال ۲۰۱۱ این روند به‌طور قابل توجهی متفاوت شده است. با آنکه اجاره بها در طول دوره منتهی به سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱ به‌طور پیوسته افزایش یافته، قیمت مسکن به‌طور قابل توجهی نوسان داشته است.

مقایسه افزایش قیمت سالانه مسکن و اجاره بها در اروپا و ایران

پس از کاهش شدید بین سه ماهه دوم سال ۲۰۱۱ و سه ماهه اول سال ۲۰۱۳، قیمت مسکن در یک سال آتی کم و بیش ثابت ماند. سپس در اوایل سال ۲۰۱۵ رشد سریعی داشت و قیمت مسکن نسبت به اجاره با سرعت بسیار بیشتری افزایش یافت.

بر اساس آمارها از سال ۲۰۱۰ قیمت مسکن در استونی، مجارستان، لوکزامبورگ، لتونی، چک، اتریش و لیتوانی بیش از دو برابر شده است.

مقایسه افزایش قیمت سالانه مسکن و اجاره بها در اروپا و ایران

افزایش ۱۶ درصدی اجاره بها و ۴۲ درصدی قیمت خانه در اروپا در ۱۲ سال اخیر

با مقایسه سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱۱ و ۲۰۱۰ متوجه می‌شویم قیمت مسکن در ۱۹ کشور عضو اتحادیه اروپا بیش از اجاره بها افزایش یافته است. قیمت مسکن در این مدت در ۲۴ کشور عضو اتحادیه اروپا با افزایش و در سه کشور با کاهش روبه‌رو بوده است که بیشترین افزایش مربوط به کشورهای استونی با ۱۵۶+ درصد، مجارستان با ۱۲۸+ درصد و لوکزامبورگ با ۱۲۴+ درصد بوده است. در مقابل، در سه کشور یونان، ایتالیا و قبرس به ترتیب با ۲۳-، ۱۲- و ۹- درصد کاهش قیمت مشاهده شد.

مقایسه افزایش قیمت سالانه مسکن و اجاره بها در اروپا و ایران

مقایسه قیمت اجاره بها در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱ و ۲۰۱۰ کشورهای عضو اتحادیه اروپا نشان می‌دهد ۲۵ کشور عضو این اتحادیه با افزایش و دو کشور با کاهش روبه‌رو شدند. بیشترین افزایش مربوط به استونی ۱۷۱+ درصد، لیتوانی ۱۱۳+ درصد و ایرلند ۷۴+ درصد بوده است. کاهش قیمت اجاره بها نیز در کشورهای یونان با ۲۵- درصد و قبرس ۱- درصد ثبت شد.

بر این اساس از سال ۲۰۱۰ تا سه ماهه چهارم ۲۰۲۱، اجاره بها ۱۶ درصد و قیمت مسکن ۴۲ درصد افزایش یافته است.

مقایسه افزایش قیمت سالانه مسکن و اجاره بها در اروپا و ایران

افزایش ۲۸.۱ درصدی نرخ اجاره بها طی تنها یک سال در ایران

افزایش ۱.۳ و ۱۰ درصدی اجاره بها و قیمت مسکن در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰ در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در شرایطی است که بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ اجاره بها در مناطق شهری ایران در زمستان ۱۴۰۰ نسبت به زمان مشابه در سال ۱۳۹۹، با افزایش ۲۸.۱ درصدی روبه‌رو بوده است.

همچنین بر اساس داده های بانک مرکزی ایران، متوسط قیمت هر متر مربع زیربنای مسکونی در تهران در فروردین ماه سال ۱۴۰۱ نسبت به همین زمان در سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۱۶.۹ درصد افزایش یافته است.

مقایسه افزایش قیمت سالانه مسکن و اجاره بها در اروپا و ایران

قیمت مسکن در تهران طی ۱۶ سال، ۵۲ برابر شد

داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد، میانگین قیمت مسکن در شهر تهران از سال ۸۴ تا بهار ۱۴۰۰، بیشترین افزایش را داشته و در این ۱۶ سال قیمت مسکن در تهران ۵۲ برابر شده‌ است. پس از آن قم در رتبه دوم افزایش قیمت مسکن قرار دارد که طی این مدت حدودا ۴۵ برابر شد. اراک نیز در رتبه سوم افزایش قیمت مسکن قرار دارد؛ قیمت مسکن در اراک طی زمان یادشده ۳۹ برابر شده است. کمترین افزایش قیمت مسکن نیز در شهر یاسوج رخ داد.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
یک نظر

ورود

  • علی تیر ۲۱, ۱۴۰۱

    یادم رفت . دوستی تو هلند دارم. اونجا اجاره ها متناسب با درامد و تورمه. و دستمزدشونم با همین تورم بالا میره. یعنی اجاره بره بالا دستمزدشونم بالا میره. تعمیرکار دوچرخه هست.