ناسا تصاویر جدید تلسکوپ جیمز وب از اعماق فضا را منتشر کرد + تصاویر

ناسا تصاویر جدید تلسکوپ جیمز وب از اعماق فضا را منتشر کرد + تصاویر

ناسا اولین تصاویر رسمی از اعماق فضا را منتشر کرد. جیمز وب که جانشین رصدخانه معروف هابل است، به عنوان طلوع عصر جدیدی در نجوم مورد استقبال قرار گرفت و ناسا در کنفرانس مطبوعاتی جهانی خود، اولین تصاویر آن را منتشر کرد که به ماه‌ها انتظار پایان داد. قابلیت‌های مادون قرمز جیمز وب به این معنی است که می‌تواند تصاویری در فاصله ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون سال پس از انفجار بزرگ (Big Bang) داشته باشد و به آن اجازه می‌دهد از اولین ستاره‌هایی که بیش از ۱۳.۵ میلیارد سال پیش در جهان می‌درخشیدند عکس بگیرد.

از جمله اکتشافات اعلام شده توسط ناسا از طریق تصاویر جیمز وب، این است که دانشمندان بخار آب را در جو یک سیاره فراخورشیدی در فاصله بیش از ۱,۰۰۰ سال نوری از زمین مشاهده کرده اند. جیمز وب نشانه مشخصی از آب، همراه با شواهدی از ابر و مه را در جو اطراف WASP-96 b – یک سیاره غول پیکر گازی داغ و پف کرده که هر ۳.۴ روز یک بار به دور یک ستاره خورشید مانند می چرخد، به ثبت رساند.

اولین تصاویر جیمز وب پس از مدت ها انتظار منتشر شدجیمز وب تصویری از ستاره های نوزاد را در سحابی کارینا نشان می دهد، جایی که پرتوهای فرابنفش و بادهای ستاره ای، دیوارهای عظیمی از غبار و گاز را شکل می دهند.

اولین تصاویر جیمز وب پس از مدت ها انتظار منتشر شدیکی از تصاویر مربوط به پنج قلوی استفان است که در صورت فلکی پگاسوس قرار دارد و به دلیل اینکه اولین گروه کهکشانی فشرده کشف شده در سال ۱۸۷۷بود، قابل توجه است.

اولین تصاویر جیمز وب پس از مدت ها انتظار منتشر شدتصویر دیگری از یک سحابی سیاره ای ناشی از یک ستاره در حال مرگ را به تصویر می کشد؛ سرنوشتی که در آینده ای دور در انتظار خورشید ماست.

اولین تصاویر جیمز وب پس از مدت ها انتظار منتشر شدآخرین تصویر از این سحابی سیاره‌ای NGC 3132 که به‌طور غیررسمی به سحابی حلقه جنوبی معروف است. تقریباً ۲,۵۰۰ سال نوری از ما فاصله دارد. یک تصویر در مادون قرمز نزدیک (near-infrared) که در چپ تصویر قرار دارد و دیگری در مادون قرمز میانی (mid-infrared) که در راست تصویر مشاهده می کنید، گرفته شده است.

اولین تصاویر جیمز وب پس از مدت ها انتظار منتشر شدجیمز وب همچنین اتمسفر یک سیاره غول پیکر خارج از منظومه شمسی به نام WASP-96 b را تجزیه و تحلیل کرد. گازی غول پیکر که در فاصله ۱,۱۵۰ سال نوری از زمین قرار دارد و هر ۳.۴ روز یک بار به دور ستاره خود می چرخد.

اولین تصاویر جیمز وب پس از مدت ها انتظار منتشر شداین عکس، اولین تصویر از تلسکوپ فضایی جیمز وب است که SMACS 0723 را نشان می دهد، خوشه ای کهکشانی که میلیاردها سال نوری از زمین فاصله دارد و توسط جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به جهانیان نشان داده شد.

اولین تصاویر جیمز وب پس از مدت ها انتظار منتشر شددر نمای مادون قرمز میانی مجموعه پنج قلوی استفان را می بینید. جیمز وب از میان غبار نفوذ کرده است و بینش جدیدی در مورد اینکه چگونه فعل و انفعالاتی مانند این ممکن است باعث تکامل کهکشان‌ها در کیهان اولیه شده باشد، می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

اولین تصویر تلسکوپ فضایی جیمز وب از تاریخ ۱۴ میلیارد ساله جهان هستی + ویدیو

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود