تست خطای دید عجیب «خزانه» که توسط متخصصان بینایی طراحی شده است

تست خطای دید عجیب «خزانه» که توسط متخصصان بینایی طراحی شده است

بازی با خطای دید همیشه سرگرم کننده است، اما برخی از آنها می توانند به ویژه برای چشمان و مغز چالش برانگیز باشند. دیدن اینکه چگونه افراد مختلف آنها را پردازش می‌کنند و چقدر سریع یا آهسته، یا گاهی اوقات همیشه چیزهایی را می‌بینند که واقعاً وجود ندارند یا تصاویر پنهان در تصاویر دیگر را می‌بینند، جذاب است.تست خطای دید پیدا کردن دایره در میان خطوط صاف چیست؟این تصویر خطای دید مستطیل-دایره یکی از خطاهای دید را به تصویر می کشد. این تصویر خطای دید، خزانه نامیده می شود و توسط روانشناس و دانشمند بینایی دانشگاه استنفورد آنتونی نورسیا ایجاد شده است. تصویر از طرحی از خطوط سیاه، سفید و خاکستری با سایه های مختلف تشکیل شده است که توهم مستطیل ها را ایجاد می کند. دیدن مستطیل ها آسان است. آنچه که دیدنش سخت است، ۱۶ دایره در تصویر است. بله، آنها واقعا در تصویر وجود دارند.

تنها چیزی که در نگاه اول در این تس خطای دید مستطیل-دایره می بینیم خطوط مستقیم است. خطوط مستقیم به صورت افقی. خطوط مستقیم به صورت عمودی. حتی یک خط منحنی در هیچ کجای تصویر دیده نمی شود. اگر چیزی جز زوایای قائمه در تصویر وجود نداشته باشد، چگونه می‌توان دایره‌ ای وجود داشته باشد؟تست خطای دید پیدا کردن دایره در میان خطوط صاف چیست؟یکی از راه‌های دیدن دایره‌ها، تمرکز روی میله‌های عمودی بین مستطیل‌ها است. برای برخی، این باعث می شود که دایره ها به طور ناگهانی در تصویر ظاهر شوند. وقتی آنها را دیدید، جابه‌جایی به جلو و عقب بسیار آسان است، اما واقعا کمی طول می‌کشد تا برای اولین بار آنها را ببینید.

چرا اینطور است؟

تست خطای دید پیدا کردن دایره در میان خطوط صاف چیست؟طبق توضیحات استاد و دانشجوی دانشگاه سیدنی، دلیل اینکه ما در ابتدا برای دیدن دایره ها مشکل داریم، تمایل شدید مغز ما به شناسایی اشیاء در آنچه می بینیم است. خطوط به هم می رسند تا لبه ها و شکل ها را تشکیل دهند و مغز ما اشیا را پر می کند.

برای اکثر مردم، گروه بندی به مستطیل ها در ابتدا غالب است. این ممکن است به این دلیل باشد که مستطیل‌ها در محیط روزمره ما رایج‌تر هستند و بنابراین مغز گروه‌بندی ای را که شکل‌های مستطیلی را ارائه می‌کند، ترجیح می‌دهد. به احتمال زیاد به این دلیل است که مستطیل‌ها سه بعدی‌تر (شبیه یک شی واقعی) به نظر می‌رسند در حالی که دایره‌ها به صورت دو بعدی ظاهر می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

یک تست خطای دید خاص برای آنهایی که ادعای تیزبینی دارند

تست خطای دید عجیب «حفره مرگ»؛ شما چه می‌ بینید؟

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود