۷ اشتباه رایج هنگام ورزش در باشگاه که ما را از رسیدن به نتیجه مطلوب بازمی دارند

۷ اشتباه رایج هنگام ورزش در باشگاه که ما را از رسیدن به نتیجه مطلوب بازمی دارند

تعداد اشتباهاتی که ممکن است قبل و بعد از ورزش یا در حین آن مرتکب شویم به قدری زیاد است که بعید است به همه ی آن ها آگاه باشیم. مثلاً بعضی ها فراموش می کنند قبل از ورزش، بدن خود را گرم کنند، امری که می تواند منجر به آسیب شود. علاوه بر این، باید بدانید که برای هر ورزشی چه نوعی کفشی مناسب است. نکته ی آخر اینکه پیش از اینکه ورزش در باشگاه را شروع کنید، درباره ی بایدها و نبایدهای این کار می بایست خوب مطالعه کنید.

در ادامه از اشتباهات رایجی خواهیم گفت که هنگام ورزش در باشگاه مرتکب می شویم.

۱- هنگام انجام حرکت اسکات، به جای اشتباهی از پا فشار وارد می کنید

۳ نقطه از پا هستند که هنگام انجام حرکت اسکات باید بیشترین فشار به آن ها وارد شود. یکی قمستی از پا است که درست قبل از انگشت شست قرار دارد، دیگری قسمتی که پیش از انگشت کوچک قرار دارد و همینطور پاشنه ی پا (تصویر سمت راست). اگر هنگام انجام حرکت احساس کردید که نمی توانید متوجه شوید که دارید به درستی به این نقاط فشار وارد می کنید یا خیر، می توانید کفش هایتان را درآورید. با این کار می توانید فشار را بسیار راحت تر احساس کنید، چون در این حالت فشار مستقیم از زمین به پاهایتان وارد می شود.

۲- برای وزنه زدن، از کفش نامناسبی استفاده می کنید

مناسب ترین کفش برای وزنه زدن، کفش های وزنه برداری است، مانند آن هایی که ورزشکاران حرفه ای استفاده می کنند. با این حال، در صورت نداشتن کفش وزنه برداری، کفش های تخت هم برای این کار مناسب اند. وزنه زدن با پای برهنه هم روشی است که اخیراً محبوبیت زیادی پیدا کرده و طرفداران آن می گوید این کار به داشتن ثبات و تعادل هنگام وزنه زدن کمک می کند.

از سویی دیگر، برای وزنه زدن نباید از کفش های مخصوص دویدن استفاده کرد. این کفش ها برای پیاده روی و دویدن عالی هستند، اما کفی آن ها کمکی به تعادل پاها نمی کند.

۳- هنگام انجام حرکت پرس سینه، هالتر را اشتباه می گیرید

۶ روش مختلف برای انجام حرکت پرس سینه وجود دارد، اما یکی از آن ها اشتباه و خطرناک است؛ حالتی که در آن انگشت شست خود را زیر هالتر، به طرف انگشتان دیگر خود می برید. این کار احتمال اینکه هالتر از دست تان سُر بخورد و روی صورت یا قفسه سینه تان بیافتد و آسیب ببینید را بسیار بیشتر می کند. این روش گرچه مزایایی دارد اما توصیه می شود از آن استفاده نکنید.

با این حال، درمورد فاصله ی دست ها از یکدیگر هنگام گرفتن هالتر اختیار با خودتان است، اینکه این فاصله کم، متوسط یا زیاد باشد. به این بستگی دارد که می خواهید تمرکزتان بیشتر از همه روی کدام قسمت از دست تان باشد.

۴- حرکت بارفیکس را اشتباه انجام می دهید

یک اشتباه بزرگی که ممکن است هنگام انجام حرکت بارفیکس مرتکب شوید این است که شانه هایتان را به جلو خم کنید و چانه تان را بالای میله ببرید. با این کار ممکن است عضلات گرداننده ی شانه آسیب ببینند، چون فشار بیش از اندازه ای به آن ها وارد می شود. به جای این کار، قفسه ی سینه را جلو دهید و سعی کنید این قسمت را به میله برسانید. با این کار شانه ها عقب می مانند و بدن تان انحنای مناسبی پیدا می کند و چانه هم در ‌ارتفاع میله باقی می ماند.

۵- حرکت پلانک را اشتباه انجام می دهید

پلانک یکی از آن حرکات ورزشی است که چه دوستش داشته باشید و چه از آن بیزار باشید، در اغلب برنامه های ورزشی وجود دارد. یکی از اشتباهاتی که ممکن است هنگام انجام این حرکت مرتکب شوید این است که باسن خود را بالا ببرید و شکم تان را پایین دهید. در این حالت معمولاً فرد سر خود را هم بالا می آورد و به جای پایین، بالا را نگاه می کند.

اما هنگام انجام حرکت پلانک باید سر پایین و بدن صاف باشد. پشت تان را هم نباید خم کنید، چون با این کار فشار بیش از اندازه ای به ستون فقرات وارد می شود. فقط باسن خود را اندکی بالا دهید و ماهیچه های سرینی (ماهیچه های ناحیه ی باسن) خود را منقبض کنید.

۶- حرکت نشر از جانب را درست انجام نمی دهید

اگر فکر می کنید که هنگام انجام حرکت نشر از جانب، بدن و دست هایتان باید کاملاً صاف باشند، باید بدانید که کاملاً در اشتباه هستید. هنگام انجام این حرکت، باید آرنج را ۲۰ تا ۳۰ درجه خم کرد و وزنه ها را هم نباید بالاتر از شانه ها آورد. زانوها هم باید منعطف باشند و بالاتنه را هم باید اندکی خم کرد. وزنه ها را بالاتر از شانه ها و نزدیک سر نیاورید، چون ضرر این کار بیشتر از نفع آن است.

علاوه بر این ها، توصیه می شود وقتی دست به بالاترین نقطه رسید، یک مکث کوتاه داشته باشید. همین کار جزئی به شما کمک می کند تمرکز را از روی ماهیچه های ذوزنقه ای پشت به شانه ها انتقال دهید.

۷- حرکت شنا را اشتباه انجام می دهید

شنا حرکت ورزشی بسیار متداولی است و تقریباً همه، چه کسانی که اهل ورزش اند و چه کسانی که نه، با آن آشنایی دارند. با این حال، این حرکت را هم می توان به طرق مختلفی اشتباه انجام داد و حتی با آن به خود آسیب زد. یک اشتباه رایج هنگام انجام این حرکت، زیاد بودن بیش از اندازه ی فاصله ی دست ها از بدن است، امری که می تواند باعث وارد شدن فشار به ماهیچه ها و مفصل ها شود. بهترین حالت برای آرنج ها هنگام انجام حرکت شنا این است که یک زاویه ی ۴۵ درجه با بالاتنه داشته باشند.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود