فضا در سلطه کدام کشورهاست؟ کدام کشورها بیشترین ماهواره ها را در مدار زمین دارند؟

فضا در سلطه کدام کشورهاست؟ کدام کشورها بیشترین ماهواره ها را در مدار زمین دارند؟

باور کنید یانه، چیزهای زیادی در فضا وجود دارد. در واقع جو ما از زمان اولین تلاش‌ها برای دست یافتن به فضا با بیش از ۱۱ هزار شیء پر شده است.

رقابت فضایی در طول جنگ سرد آغاز شد و در ابتدا اتحاد جماهیر شوروی از نظر میزان تجهیزات و اشیاء پرتاب شده بر جو زمین غالب بود. اما چند سال پیش، ایالات متحده این عنوان را به کمک اسپیس ایکس ایلان ماسک از روسیه گرفت.

این تصویر با استفاده از اطلاعات نشریه آنلاین جهان ما در داده ها (Our World in Data) میزان اجرام پرتاب شده به فضا را بر اساس کشورها در طول زمان نشان می‌دهد.

کدام کشورها بر فضا تسلط دارند؟ جایگاه ایران در میان ۸۶ کشور کجاست؟

چه چیزی به فضا پرتاب می‌شود؟

چه چیزهایی به فضا پرتاب می‌شوند و چرا این موضوع این‌قدر مهم است؟ در اینجا نگاهی به تنها چند مورد می‌اندازیم.

ماهواره ها

فضاپیمای سرنشین دار

کاوشگرها

تجهیزات پرواز ایستگاه فضایی

تا اواخر سال ۲۰۲۱ حدود ۴ هزار و ۸۵۲ ماهواره عملیاتی در مدار وجود داشت که از این میزان، ۲ هزار و ۹۴۴ ماهواره متعلق به ایالات متحده بود. در اینجا نگاهی گذرا به موارد استفاده ماهواره های آمریکا می‌اندازیم:

تجاری: ۲۵۱۶

نظامی: ۲۳۰

دولتی: ۱۶۸

شهروندی: ۳۰

با این حال، بسیاری از ماهواره های موجود در مدار دیگر کارایی ندارند و در واقع زباله های زیادی در فضا وجود دارد. طبق گفته ناسا بیش از ۲۷ هزار قطعه زباله فضایی در مدار وجود دارد.

کدام کشورها بر فضا تسلط دارند؟ جایگاه ایران در میان ۸۶ کشور کجاست؟

رقابت فضایی بر اساس کشور

اتحاد جماهیر شوروی اولین ماهواره خود به نام اسپوتنیک ۱ را در سال ۱۹۵۷ پرتاب کرد و پس از آن ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی وارد رقابتی برای پیشرفت‌هایشان در زمینه فناوری شدندک که می‌توان آن را دنباله ای بر نبرد ایدئولوژی سیاسی میان دو کشور دانست.

تا کنون تعداد کمی از کشورها توانسته‌اند در این زمینه به ایالات متحده یا روسیه نزدیک شوند. البته یک سلب مسئولیت مهم در اینجا این است که همه کشورها دارای قابلیت پرتاب مداری نیستند. به این معنی که اگرچه ماهواره موجود در فضا ممکن است متعلق به کشور خاصی باشد، اما این بدان معنا نیست که توسط کشور مذکور پرتاب شده باشد. به عنوان مثال، اولین پرتاب بریتانیا در سال ۱۹۷۱ خارج از استرالیا اتفاق افتاد و اولین پرتاب فرانسه در سال ۱۹۶۵ در الجزایر انجام شد.

کدام کشورها بر فضا تسلط دارند؟ جایگاه ایران در میان ۸۶ کشور کجاست؟

کدام کشورها بر فضا تسلط دارند؟ جایگاه ایران در میان ۸۶ کشور کجاست؟

در مجموع، حدود ۸۶ کشور به نوعی وارد فضا شده‌اند. با این حال، تا سال ۲۰۲۲ تنها ۱۱ کشور توانایی ارسال اشیا‌ء به فضا را با استفاده از تجهیزات پرتابی خود داشته‌اند و تنها سه کشور ایالات متحده، روسیه و چین توانسته‌اند شهروندان خود را به فضا بفرستند.

ایالات متحده تاکنون ۵ هزار و ۵۳۴ شیء به فضا پرتاب کرده و در رده اول قرار دارد و پس از آن به ترتیب روسیه، چین، بریتانیا و ژاپن قرار دارند. ایران با مجموع شش شیء پرتاب شده به فضا در جایگاه ۴۴ این رده بندی است. از اینجا می‌توانید فهرست کامل ۸۶ کشور را ببینید.

بیشتر بخوانید:

همه چیز در مورد ماهواره خیام ؛ ماهواره ۶۰۰ کیلوگرمی ایران که به فضا پرتاب شد + ویدیو

دسته ریز ماهواره های چینی مجهز به هوش مصنوعی برای نابودی اهداف فضایی آمریکا

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲ نظر

ورود

  • مهدی مرداد ۱۶, ۱۴۰۱

    ما ۶یم

    آمریکا ۵۵۳۴

    این است اختلاف ما…

  • علی منتصر مرداد ۲۰, ۱۴۰۱

    لطفا نام یازده کشوری را که توانایی ارسال ماهواره به فضا را دارند اعلام بفرمایید آیا ایران بین این یازده کشور نیست