هشدار محققان: «ذهن انسان برای بیدار ماندن پس از نیمه شب طراحی نشده است»

هشدار محققان: «ذهن انسان برای بیدار ماندن پس از نیمه شب طراحی نشده است»

در نیمه های شب، جهان گاهی اوقات می تواند مکانی تاریک و خطرناک به نظر برسد. در پوشش تاریکی، افکار منفی راهی به ذهن پیدا می کنند و همانطور که بیدار بر روی تخت دراز می کشید و به سقف خیره می شوید، ممکن است هوس لذت های منفی، مانند سیگار یا یک وعده غذایی پر کربوهیدرات را در سر بپرورانید.ذهن پس از نیمه شب در صورت بیداری مستعد تفکرات منفی می شودشواهد فراوان نشان می دهد که اگر ذهن انسان در شب بیدار باشد، عملکرد متفاوتی دارد. در نیمه شب، احساسات منفی، بیشتر از احساسات مثبت توجه ما را به خود جلب می کنند، ایده های خطرناک، جذابیت بیشتری پیدا می کنند و موانع از بین می روند. برخی از محققان فکر می کنند که ریتم شبانه روزی انسان به شدت در این تغییرات حیاتی نقش دارد. فرضیه آنها به نام «ذهن پس از نیمه شب»، نشان می دهد که بدن انسان و ذهن انسان از یک چرخه طبیعی ۲۴ ساعته پیروی می کنند که بر احساسات و رفتار ما تأثیر می گذارد.ذهن پس از نیمه شب در صورت بیداری مستعد تفکرات منفی می شوددر طول روز، سطوح مولکولی و فعالیت مغز با بیداری تنظیم می شود. اما در شب رفتار معمول ما خوابیدن است. که از نقطه نظر تکاملی، منطقی است. شکار و جمع‌آوری در نور روز، برای انسان بسیار مؤثرتر بود، در حالی که شب برای استراحت عالی است. البته در شب انسان ها بیشتر در معرض خطر و شکار شدن قرار می گرفتند.

به گفته محققان، برای مقابله با این خطر افزایش توجه ما به محرک های منفی در شب به طور غیرعادی افزایش می یابد. این تمرکز بیش از حد بر روی تفکرات منفی می‌تواند سیستم پاداش و انگیزه را تغییر دهد و فرد را مستعد رفتارهای مخاطره‌آمیز کند. نخوابیدن را به این معادله اضافه کنید، این حالت هوشیاری فقط مشکل سازتر می شود.ذهن پس از نیمه شب در صورت بیداری مستعد تفکرات منفی می شودالیزابت کلرمن، متخصص مغز و اعصاب از دانشگاه هاروارد می گوید: «میلیون ها نفر در نیمه شب بیدار هستند و شواهد نسبتا زیادی وجود دارد که نشان می دهد مغز آنها به خوبی روز کار نمی کند.»

یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ به این نتیجه رسید که بیداری شبانه یکی از عوامل خودکشی است. مواد غیرمجاز یا خطرناک نیز در شب بیشتر توسط افراد مصرف می شود. در سال ۲۰۲۰، تحقیقات در یک مرکز مصرف مواد مخدر در برزیل نشان داد که خطر مصرف بیش از حد مواد افیونی، در شب ۴.۷ برابر افزایش می یابد.ذهن پس از نیمه شب در صورت بیداری مستعد تفکرات منفی می شودتا به امروز، هیچ مطالعه ای بررسی نکرده است که چگونه محرومیت از خواب و زمان شبانه روزی بر پردازش ذهن فرد تأثیر می گذارد. به این ترتیب، ما واقعا نمی دانیم که افرادی که مشاغل شیفتی دارند، مانند خلبان ها یا پزشکان، چگونه با خواب غیر معمول خود کنار می آیند. ما به طور شگفت انگیزی اطلاعات کمی در مورد نحوه عملکرد مغز انسان داریم. چه در خواب و چه بیداری، با این وجود ذهن بعد از نیمه شب یک راز است.

بیشتر بخوانید:

میزان خواب کافی در هر شب چقدر است و کمبود خواب چه بیماری هایی را ایجاد می کند؟

استفاده از تلفن همراه قبل از خواب چه مضراتی برای سلامت شما دارد؟

منبع: sciencealert
مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود